Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šance na velkou koalici slábne, Kotzian chce koalici s TOP 09 a lidovci

  9:29aktualizováno  14:30
Velká koalice má stále větší trhliny. Do hry o brněnskou radnici se totiž vložilo celostátní vedení ODS, které chce, aby rozložení sil kopírovalo vládní koalici. Pro vytvoření vlády ODS, TOP 09 a KDU ČSL je i brněnský lídr občanských demokratů Robert Kotzian.

Přestože volby v Brně vyhrála ČSSD, vládu nad městem má ODS a na ní záleží, jaká koalice bude o Brně další čtyři roky rozhodovat (na snímku lídr občanských demokratů Robert Kotzian). | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Pro vytvoření velké koalice, do které ODS lákal současný primátor Brna Roman Onderka (ČSSD), je v Brně je stále většina nových zastupitelů vedených předsedou brněnské ODS Pavlem Blažkem.

"V Brně musí v následujících letech vládnout stabilní koalice s dostatečnou podporou v zastupitelstvu," řekl Blažek, který je zároveň členem vyjednávacího týmu.

Dnes odpoledne se však do vyjednávání vložil Robert Kotzian, který prohlásil, že preferuje pravostředovou koalici. "Nejpozději zítra zasedne klub zastupitelů, na němž budu prosazovat schválení této varianty," uvedl Kotzian.

Pod Romanem Onderkou se tak začíná houpat primátorské křeslo, ačkoliv ČSSD pod jeho vedením vyhrála poprvé v historii volby v Brně a on osobně dostal od voličů přes dva tisíce preferenčních hlasů. Rozhodování o koalici i o tom, kdo bude primátorem, má teď v rukou jeho politický rival a lídr ODS Robert Kotzian.

Ve hře jsou i přes Kotzianovo vyjádření ještě stále dvě varianty: Brno buď povede velká koalice ČSSD a ODS, nebo pravostředové spojení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Proti velké koalici jsou lidovci, TOP 09 i část voličů

Roman Onderka se v pondělí sešel se zbývajícími představiteli stran, které se dostaly do zastupitelstva. A zopakoval jen, že Brno potřebuje silnou koalici.

Daniel Rychnovský (KDU-ČSL)Představitelé lidovců a TOP 09 Daniel Rychnovský a Irena Matonohová se shodují, že pro Brno by byla pravostředová vláda výhrou. "Přestože jsme čtyři roky byli v koalici, nejsme ztotožnění s tím, jak sociální demokracie Brno vede. A tohle je šance to změnit," je přesvědčený Rychnovský.

Matonohová deklarovala už před volbami, že pro TOP 09 je prioritou koalice s ODS, jako je tomu na vyšších úrovních politiky. "Mám ze vzniku velké koalice obavy. Myslím, že by Brnu neprospěla, když se podíváme na to, jak fungovalo spojení ODS a ČSSD třeba ve vedení Jihomoravského kraje," myslí si Matonohová.

Velkou koalici kritizují i někteří voliči, kteří volí ať už občanské, nebo sociální demokraty z ideových důvodů, vnímají je jako odvěké rivaly a jejich spojení si ve druhém největším městě v republice neumějí představit.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

Do Kleinova paláce jsme dali stovky milionů, brání se výpovědi nájemce

Kleinův palác v Brně na náměstí Svobody.

V Brně se schyluje ke sporu o novorenesanční Kleinův palác na náměstí Svobody. Město ho pronajalo v roce 1994 na 90...

K úhynu ryb v největším moravském rybníce přispěli i přemnožení karasi

V Rybníce Nesyt na Břeclavsku uhynulo více než sto tun ryb.

Z rybníku Nesyt u Sedlce na Břeclavsku vylovili hospodáři už více než sto tun leklých ryb. Škody určitě překročí pět...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Najdete na iDNES.cz