Výstava Šangri-la o národech žijících pod Himalájemi

Výstava Šangri-la o národech žijících pod Himalájemi | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Šangri-la: výstavu v Brně možná navštíví dalajláma

  • 0
Slůvko Šangri-la se stalo synonymem pro ráj na zemi. Do mýtické himalájské utopie, země žijící v neustálém míru a štěstí a izolované od okolního světa, můžete za pár dnů vstoupit také v Brně.

V brněnské Olympii vyrůstá neobvyklá výstava. Pod tajemným názvem Šangri-la se zde od šestého května mohou zájemci seznámit s kulturou a náboženstvím národů žijících pod Himalájemi.

Šangri-LaVýstava Šangri-la o národech žijících pod Himalájemi

Šangri-la je smyšleným místem, které se objevuje v knize Lost Horizon (1933, v češtině Ztracený horizont) od britského autora Jamese Hiltona.

Šangri-la je v této knize popsáno jako mystické údolí nacházející se na západním konci hor Kunlun, které je vedeno klášterem lámů.

Toto slovo také připomíná snění o exotickém Orientu, který je pro mnohé obyvatele tzv. Západního světa místem záhad a tajemství.

Příběh o Šangri-la je také založený na mýtu o městě Šambala, který má své místo v tibetské buddhistické tradici.

Vedle atraktivních originálů projde návštěvník kolem živých krokodýlů či hadů. Už nyní zde vyrostl buddhistický chrám, mešita nebo zárodek opravdové horské džungle, v níž se budou rodit exotičtí motýli.

"Jde opravdu o nebývale výpravný projekt. K vidění budou třeba i živé orchideje, lotosové květy, banánovníky či kávovníky," dodal Aleš Hrbek z pořádající agentury Glanc.

Více než tisíc originálních předmětů

Výstava bude lahůdkou nejen pro lidi, ve kterých dřímá duše cestovatelů a světoběžníků. Podle pořadatelů bude k dispozici přes tisíc originálních předmětů: nádherných řezaných zárubní, malovaných dveří, tepaných džbánů nebo třeba skutečných nosítek pro indickou živou bohyni kumárí.

Zájemce si pohladí skutečné modlitební mlýnky Tibeťanů, vejde do originální místnosti, v níž se brněnský cestovatel Rudolf Švaříček sešel s dalajlámou při bratislavské premiéře expozice.

Nejvyšší duchovní vůdce Tibetu by podle Švaříčka měl na brněnskou výstavu osobně zavítat. "Uvažujeme a jednáme o dvou termínech, konkrétní datum nemáme, ale já věřím, že jeho svatost dalajláma se do Brna na výstavu podívá."

Výstava Šangri-la o národech žijících pod HimalájemiVýstava Šangri-la o národech žijících pod Himalájemi

Jak doplňuje designér výstavy Jiří Šaroch, výstava nebude útočit pouze na oči přítomných ale na všechny jejich smysly. Pod simulovanými vrcholky Himalájí člověk zavítá do královského tibetského města Kátmandu. Na jiném místě bude zurčet potok nebo bude tryskat pravá tibetská kašna, k níž ženy chodí pro vodu.

"Iluzi hor navodí také imitace ledopádu, v tomto koutě bude také snížená teplota, na vrcholu našich hor bude zase vát vítr," doplnil Šaroch. Cesta za bájným údolím věčného štěstí se bude podle designéra výstavního prostoru rozkládat na ploše třinácti set čtverečních metrů.

Výstava Šangri-la o národech žijících pod Himalájemi

Pořadatelé chtějí do bájné Šangri-ly lidi zvát hned po celý půl rok, v případě zájmu nevylučují prodloužení expozice, která sídlí ve stejných prostorách jako výstava kontroverzních preparovaných lidských těl Bodies. V jiné verzi výstavu viděli v Bratislavě, kam se na ni ve třech měsících přišlo podívat přes šedesát tisíc zájemců.

Výstava Šangri-la o národech žijících pod HimalájemiVýstava Šangri-la o národech žijících pod HimalájemiVýstava Šangri-la o národech žijících pod Himalájemi

"Vstupné bude ve všední dny okolo dvě stě, o víkendu o třicet korun více. Studenti zaplatí pod sto šedesát korun. Rodinné vstupné pro čtyři lidi bude něco málo pod pět set korun," dodal Hrbek z pořadatelské agentury Glanc.

Výstava by měla být pestrou interaktivní exkurzí mimořádně rozmanitým světem pod nejvyššími velehorami světa. V jedné z místností uslyší zájemci modlitební mumlání tibetských mnichů, jen o kousek dál budou moci zavítat do skutečného tibetského příbytku s malými kamínky uprostřed.

Výstavu by měl člověk prožít v autentickém prostředí. Finále cesty výstavní Šangri-lou by měla vyústit do rušné ulice indického velkoměsta.

"Plánujeme tady krámek s kořením, čajovnu, holičství nebo se tady budou v keramické nádobě péct indické placky čapátí," prozradil Šaroch, který se Švaříčkem také vyzkoušel ostruhy cestovatele.