Docentka Borkovcová z Mendelovy univerzity představovala v Brně hmyzí pochoutky. Kdo chtěl, mohl ochutnat třeba perníček s červem. | foto: Karolina Mikslová

Sarančata, sladké kuličky s červy i křupavé kobylky servírovali v Brně

  • 1
Ochutnat sušené moučné červy s perníkem nebo zabalené v kokosových kuličkách měli v pátek odpoledne možnost odvážlivci v Brně. V nákupním centru totiž probíhala prezentace neobvyklých pokrmů, které připravila Marie Borkovcová z Mendelovy univerzity.

V nákupním centru Velký Špalíček probíhala jedna z mnoha doprovodných akcí Brněnského Majálesu nazvaná Hmyz na talíři. Kolem malého stánku se mačkalo několik zvědavců. Po bližším prozkoumání obsahu malých nádob postavených na pultíku se kdekomu zkřivil překvapením obličej. Kobylky, sarančata, červi a ostatní jedlé druhy hmyzu zde byly prezentovány jako zdravá pochoutka.

Návštěvníci sami měli možnost přesvědčit se připravené pokrmy ochutnat. Méně odvážní si vybrali kokosovou kuličku, která vypadala docela nevinně, protože červíci se v bílé hmotě téměř ztratili.

Ti odvážnější vsadili na perníček s marmeládou, který zdobil malý, ale přesto nepřehlédnutelný, sušený červ. "Nebylo to vůbec poznat, jen to trochu křuplo." pochvalovala si zpočátku nerozhodná slečna a hned se vrhla na další perník s cílem najít pořádně vypaseného červa.

Docentka Borkovcová z Mendelovy univerzity představovala v Brně hmyzí
Docentka Borkovcová z Mendelovy univerzity představovala v Brně hmyzí

Hmyz má podobně hodnotné bílkoviny jako kuřecí maso, hodnotou tuků se podobá rybímu.

Všeho s mírou, i hmyzu na talíři

Po celou dobu návštěvníky povzbuzovala docentka Marie Borkovcová se svým kolegou. Ochotně odpovídali na každý dotaz, popisovali druhy příprav některých zástupců hmyzu a občas sami rádi něco zakousli. "Je to velmi výživná a sytá strava." vysvětlovali oba. "Jedlý hmyz má hodnotu bílkovin srovnatelnou s kuřecím masem a hodnota tuků zase odpovídá rybímu," doplnili. Jak ale Marie Borkovcová poznamenala, nic se nemá přehánět a hmyzí lahůdky by neměly tvořit příliš velkou část našeho jídelníčku.

Co je entomofagie?

Zabývá se využíváním hmyzu jako potraviny. S výjimkou Evropy a Severní Ameriky je hmyz běžnou součástí jídelníčku. V chudých zemích je vítaným zdrojem bílkovin místo nedostupného masa, v těch bohatších je zase zpestřením jídelníčku.

Zdroj: Wikipedia

Ti, které tkzv. entomofagie oslovila, si můžou vlastní hmyz pořídit za levné ceny ve zverimexu. Docentka Borkovcová doporučuje nechat oběť nejdříve vyhladovět, aby se z těla vyloučily všechny nečistoty a pak se můžete směle vrhnout na přípravu. Hmyz je třeba vždy tepelně upravit! "Taky příliš nedoporučuji smažit kobylky nebo sarančata na pánvi, to by vám večeře hned vyskočila ven." směje se paní Borkovcová. A jak vyzrát na takové atlety? Uvařit v hrnci a obalit kořením. Dobrou chuť!

Kdo ke stánku Mendelovy univerzity zvědavě nakoukl, vždy se na nějakou dobu zdržel. Panovala příjemná atmosféra a bylo zábavné sledovat jednotlivé návštěvníky, jak sbírají odvahu k zakousnutí červa, který jakoby nic ležel na docela normálním perníku s marmeládou.

I sympatická dvojice za pultem si akci pochvalovala: "Je tady klid a po minulé zkušenosti s rušnějším nákupním centrem jsme rádi, že si můžeme s návštěvníky příjemně popovídat."