Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sausalito potěší kávou i neformální atmosférou

  12:00aktualizováno  12:00
RECENZE KAVÁREN - Nové kavárny v Brně rostou jako houby po dešti. Před několika měsíci se i v dolní části ulice Veveří objevil nový podnik – Café Sausalito. A právě ten jsme jedno upršené ráno důkladně...

Cafe Sausalito na ulici Veveří v Brně - Na snímcích ve výloze kavárny Sausalito jsou majitelé podniku Jana Dofková a Martin Hynek. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Pokud si budete chtít pochutnat na dobré snídani za příjemnou cenu, narazíte v kavárnách na opakující se croissanty a marlenku, čili nabídku, která nikoho neurazí, ale příliš originální není. Když máte chuť na vajíčka s opečenou slaninou nebo hemenex, musí být v zázemí ochotný "někdo", který příslušné pánve rozpaluje.

Test kaváren

MF DNES hodnotí každý týden jednu jihomoravskou kavárnu

V kavárně Sausalito kuchař vstává opravdu brzy, protože když jsme sem kolem deváté ráno vstoupili, židle byly hojně obsazeny snídajícími hosty.

Klasická míchaná vajíčka, zelené fazolky s volským okem a misky s müsli putovaly z kuchyně k sousedním stolům. Za cenu zhruba kolem třiceti korun se totiž nedá odolat.

Café Sausalito

Veveří 10, Brno
www.cafesausalito.cz
Hodnocení: 80 %

My jsme čekali na "něco sladkého" ke kávě, ale dodávka čerstvých dezertů se opozdila, a tak jsme našlehanou smetanu s lesním ovocem nakonec vynechali, i když ta mistička při našem odchodu vypadala neodolatelně.

V jídelním lístku jsou i obědové saláty a zapečené bagety, přesně to, co oceníte při rychlém průletu městem nebo v přestávce mezi dvěma přednáškami.

U přátel v kuchyni
Ve společnosti místní obsluhy máte pocit, že jste se ocitli u přátel v kuchyni. Dvojice mladých lidí kmitá po lokále a plní různorodá přání s přirozeným úsměvem.

I z toho důvodu si zřejmě kavárna, která šlape několik málo měsíců, získala a udržela své oddané konzumující obecenstvo.

Přicházejí sem kamarádi a staří známí, kteří posedávají na vysokých židlích kolem mozaikou ozdobeného baru. Atmosféra je tím pádem neformální. Komu vadí historky "kdo, kdy, kde a s kým" – může se usadit do klidnější části v zadních partiích podniku.

Funguje tu internetové připojení – kavárenská nezbytnost. Kdo ji v kavárně nemá, je dnes už úplně "out". Když už jsme u internetu, je třeba pozdvihnout i fungující webovou prezentaci, kde nechybí kniha hostů. Své kladné i záporné pocity či životní pravdy můžete sdělovat přímo sem. I když na webu chybí informace o otvírací době, což se nám vymstilo, když jsme se jednu sobotu za zavřenými dveřmi marně dožadovali své dávky kofeinu.

Espreso v kavárně SausalitoA jakou ji tu vlastně mají? Espresso za příjemných 29 korun, cappuccino stojí o pět korun víc. To se dá nazvat velmi lidovou cenou!

A co vás v hrníčku čeká? Explozivní chuť espressa – silné tělo se svíravou aciditou. Hladinu kávy zdobí celkem dobře vybarvená a pevná crema. S mlýnkem to tedy obsluha umí.

Cappuccino krášlí dobře vyšlehané mléko, čili žádná suchá pěna do koupele, ale krémová konzistence a příjemná vůně po mléce, nikoli mokrém hadru.

Capuccino v kavárně SausalitoMléko nepřebíjí chuť kávy, a dává tak vyniknout charakteru její příjemné a výrazné kyselosti. Zvláštní designový kousek je porcelán, ve kterém se káva podává.

Hrníčky nemají klasické ouško a dost špatně se drží. Vše na tácku bylo čisté a upravené, tady není co vytknout. Také ke kávě nesnášíte klasickou sušenku s výrazně perníkovou chutí? Pytlíček vedle naší kávy obsahoval upražené kávové zrnko v hořké čokoládě.

Kavárna ve Veveří ulici láká zvenku výraznou grafikou a moderním pojetím výlohy. Uvnitř je to jen zdání, podnik vypadá z ulice tak nějak lépe a uvnitř působí kapku studeně.

Stačí málo, snad přidat trochu teplých barev nebo zpříjemnit posezení na židlích. Jedinečný kavárenský genius loci už se dostaví sám. Nyní byste dvě místnosti odhadli spíš na bistro nebo hospodu. Také se tu kouří, a i když je zapnuto odvětrávání, nekuřáka do nosu uhodí nepříjemný cigaretový odér.

Nikdy nevynechám návštěvu toalet. Pokud má kavárna špínu na záchodě, jak potom vypadá mlýnek na kávu a mašinka na přípravu espressa. Při odchodu tedy už naučeně vcházím na WC a s potěšením nasávám příjemnou vůni a rozhlížím se po vycíděné místnůstce. Tady je opravdu čisto. A to je nesmírné potěšení.

Až budete někdy po ránu bloumat ulicemi města, zabočte na Veveří a vejděte do kavárny Sausalito.

Na snídani nebo obloženou housku a povedenou kávu vám bude stačit stovka v drobných. Třeba se vám také podaří přemluvit člověka za barem, aby zeslabil rušící rádio a přinesl vám polštářek pod zadek.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Spokojíme se s pozicí náměstka, připustili lídři Pirátů a ČSSD v Brně

Ilustrační snímek

I když se jednička každé kandidátky bere ve volbách jako adept na primátora, brněnští lídři Pirátů a ČSSD – Tomáš...

Auto smetlo dva dělníky, kteří pracovali u kanálu v silnici

Zásah letecké záchranné služby na Vysočině. (Ilustrační snímek)

K neobvyklé nehodě ráno vyjížděli záchranáři a policisté do Jamolic na Znojemsku. Auto tam srazilo dva dělníky, kteří...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz