Zahrádky v Brně lákají i mladé rodiny s dětmi. Chtějí v nich hlavně relaxovat (Ilustrační snímek).

Zahrádky v Brně lákají i mladé rodiny s dětmi. Chtějí v nich hlavně relaxovat (Ilustrační snímek). | foto: Svaz zakládání a údržby zeleně

Sázení a rytí vyšlo z módy, zahrádky začínají být hlavně na rekreaci

  • 8
Zahrádky v Brně jsou nedostatkové zboží a majitelé i nájemníci na to často hřeší. Buď chtějí velký nájem, nebo tak nehorázné odstupné, že se to lidem nevyplatí. O pozemky se stále více zajímají rodiče s malými dětmi, kteří tam chtějí hlavně relaxovat.

Mít zahrádku je jako vyhrát v loterii. Alespoň v Brně. Lidé, kteří chtějí mít svůj pozemek pro zahradničení, obcházejí kolonie a poptávají se, jiní si dávají inzeráty, které se podobají jako vejce vejci. "Hledám malou zahrádku. Zn.: Nabídněte".

"Zahrádku bohužel neustále aktivně hledám," říká Karla Dráždilová, která pro sebe, dvouapůlletého synka a psa shání oplocenou zahrádku v Komárově nebo Černovicích.

"Vídám v černovické zahrádkářské kolonii pár evidentně prázdných záhonů, avšak se mi bohužel ještě neozvali z úřadu. Takže jsem si koupila různorodou balkonovou zeleninu a již předpěstuji za oknem a posléze budu vysazovat, bohužel jen na balkon," říká smutně mladá žena.

Dvanáct tisíc za kůlnu pro nářadí

Pořád platí, že na zahrádkách pracují zejména straší lidé, stále více jsou ale vidět noví mladí majitelé.

"Postupně je předávají svým potomkům nebo pak nabízí cizím. Největší zájem mají mladé rodiny, které ale chtějí zahrádku jako rekreaci, s nějakým záhonkem, ale hlavně na odpočinek, vyřádění s dětmi," říká Monika Smékalová ze zahrádkářské kolonie Hlinky, kde se starají o pozemky kolem Výstaviště a Žlutého kopce.

"Zahrádku jsme nakonec sehnali, jsme rodina s malým ročním dítětem, a tak tam chceme mít pískoviště a vypěstovat si něco málo zeleniny. Museli jsme zrekonstruovat chatku, která stojí na pozemku. Byla rozpadlá střecha," říká Eva Melo.

Za poslední roky zaniklo v Brně asi dvanáct zahrádkářských osad. "Vím i o případu, kdy lidé opustili zahrádku kvůli vysokému nájemnému," upozorňuje Jarmila Matějíčková z brněnského zahrádkářského svazu.

To je i případ Alexandry Harcové. "Po dlouhém hledání jsem našla zahrádku, která by mi vyhovovala, byla s domečkem na schování nářadí. Ale původní majitelka neustále dělala problémy, nájem byl tak vysoký, že pěstování zeleniny by se mi vůbec finančně nevyplatilo," svěřila se Alexandra Harcová.

Nájem ji přišel na patnáct set měsíčně pouze za chatičku. "Nabízela mi i odkup za 12 tisíc korun. Ale chatka je dvacet let stará a má půdorys asi jeden a půl metru na jeden a půl metru," popisuje Harcová. K tomu ale ještě musela připočíst roční nájem. "Za tu cenu můžu zeleninu koupit i v obchodě, je to jednodušší a člověk ještě ušetří," dodává bývalá zahrádkářka.

Stejný obnos musela za přenechání zahrádky zaplatit i Eva Melo. "Původní nájemkyně nám zahrádku přenechala za deset tisíc. Šlo o starší paní a docela cenu navyšovala, až se takto vyšplhala," popsala Melo.

Vznikají i nové zahrádky

Podle zahrádkářského svazu se ale objevují i nové pozemky na zahradničení. "Těch je ale málo. Jen v jednom případě dostala jedna ze stávajících osad do nájmu vedlejší pole, kde založila nové zahrádky," vykládá Matějíčková.

Podle zahrádkářů zájem ještě vzroste poté, co zdražily potraviny a vejce. Jiní ale dávají přednost rekreaci. "Zahrádku nemám přímo na pěstování zeleniny, ale spíše na odpočinek od všedního života. Pár rajčat a dýni mít budu, ale jinak nic moc," říká Jana Bednářová.