Lázeňství je jedna z priorit Jihomoravského kraje. V Hodoníně (na ilustračním snímku) i v Lednici se však bojí o pacienty. | foto: Vizualizace Jihomoravský kraj

Sázku na lázeňství jižní Moravě kazí plány ministerstva zdravotnictví

  • 1
Provozovatelé jihomoravských lázní se obávají, že přijdou o klienty. Ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že si někteří pacienti budou pobyt v lázních platit zčásti sami. Plánuje totiž zúžit seznam nemocí a diagnóz, při kterých lázeňský pobyt hradí zdravotní pojišťovna.

Vize jihomoravských politiků i podnikatelů, že kraj bude v budoucnu čím dál více těžit z tisíců spokojených lázeňských hostů, by tak mohla dostat vážnou trhlinu. Lázeňství je přitom jedna z priorit rozvoje jižní Moravy.

Lázně na jižní Moravě

Lázně Hodonín léčí nemoci oběhového i pohybového ústrojí, srdce a cévy či poúrazové stavy. Lázně Lednice se specializují na gynekologická onemocnění, kožní nemoci, nemoci oběhového i pohybového ústrojí, srdce a cévy. Sirnaté lázně Ostrožské Nové Vsi léčí nemoci pohybového ústrojí.

Část výkonů, u kterých je ze zdravotních důvodů lázeňská péče nutná, zůstane nadále v takzvané komplexní péči. Zdravotní pojišťovna bude v takových případech pacientovi hradit lázeňské procedury i ostatní výdaje spojené s pobytem.

"Ale tam, kde lázeňská péče nebude rozhodující pro zlepšení stavu pacienta, budou pojišťovny hradit pouze procedury. Ubytování a stravu si pak pacient zaplatí sám," nastínil Vlastimil Sršeň z ministerstva zdravotnictví.

Tři týdny za deset tisíc korun

Nově by se hrazená péče měla týkat pacientů po náročných operacích srdce nebo po úrazech. Lidé po operaci žlučníku, diabetici nebo pacienti s chronickými potížemi si však budou muset sami zaplatit ubytování a stravu. Za tři týdny v lázních by zaplatili víc jak deset tisíc korun.

"Takový postup by minimálně způsobil nezájem pacientů jít do lázní a v konečném důsledku by došlo ke zrušení lázní jako zdravotnických zařízení," myslí si prezident Svazu pacientů Luboš Olejár.

Značný dopad by měl tento krok například na příhraniční Hodonín. Právě na lázeňství chtěla totiž ve městě s dlouhodobě alarmující nezaměstnaností vsadit tamní radnice.

Na další rozvoj Lázní Hodonín, které poskytují špičkové služby, má přitom v nejbližší době plynout zhruba šedesát milionů korun.

"Chystaným krokem ministerstva by se ale omezily nejen počty klientů ze zdravotního pojištění, kteří tvoří až šedesát procent, ale ubyli by i klienti samoplátci, o které by nastal tvrdý boj. A byli bychom nuceni propouštět i zaměstnance," obává se šéf hodonínských lázní Milan Sýkora.

Rakouští pacienti

S tím souhlasí i Petra Kalcová z oddělení marketingu Lázní Lednice. "Pokud budou zpoplatněny všechny lázně, nastane opravdu boj o klienty. Ti si začnou vybírat, do kterých lázní pojedou," řekla.

Na nedávno otevřený lednický lázeňský provoz by takový krok dopadl i přesto, že lázeňskou péči si tam pacienti platí od samého počátku. Podle provozovatelů zdejších lázní by musela ještě výrazněji nastoupit propagace.

"Využili bychom výhodnou polohu a orientovali se například na rakouskou klientelu," naznačil případnou cestu Sýkora.