Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Noviny | foto: Lukáš Procházka

Sběrny opět platí za papír, ale ne všude

  • 2
Některé sběrny na jižní Moravě již opět vykupují starý papír. Ovšem za méně peněz než před rokem a navíc není jisté, jak dlouho ceny udrží. Papírny doma i v zahraničí se totiž ještě z ekonomické krize nevzpamatovaly.

Ceny starého papíru se ovšem v různých sběrnách liší. Například Remat Letovice dává nyní za kilogram starých novin třicet haléřů, Sběrné suroviny Hodonín ještě o dvacet haléřů více, ale třeba brněnská firma Mitl ho stále odebírá zadarmo.

"Je pravda, že trh se starým papírem se trochu oživil, ale ne tak moc, abychom utáhli všechny náklady, které jsou s jeho sběrem spojené," říká manažerka firmy Mitl Alena Sobotková.

Přiznala, že firma nyní hodně odebírá papír především z tiskáren a dává jim za něj většinou jen symbolickou částku. "Spíš je to pro ně služba, že jim přivezeme nádoby, do kterých mohou papír odkládat a zdarma jej pak odvezeme," dodala.

Do sběrny občas přivezou papír i některé další firmy, ale lidé s ním už nejezdí takřka vůbec. "Občas zavolají, ale když jim oznámíme, že za něj nic nedostanou, řeknou, že jím tedy raději podpálí v kamnech," dodala Alena Sobotková.

Do hodonínských sběrných surovin však už lidé podle účetní Kláry Motyčkové opět papír vozí. "Rozesílali jsme nyní i letáky do škol, že nám mohou dodávat starý papír, a některé se už také samy ozývají, jestli mohou zase vyhlašovat podzimní sběry," dodala.

Letošních padesát haléřů za kilo starých novin je více než vloni. Tehdy za ně zdejší sběrné suroviny dávaly jen dvacet haléřů.

Sběrny v kraji, stejně jako jinde v zemi, lidem ještě loni na podzim neplatily za starý papír. Některé si za jeho odběr peníze naopak účtovaly, i šedesát haléřů za kilogram. Důvodů k tomu bylo několik.

"Nastal pokles výroby a omezení exportu druhotných surovin na asijské trhy. To způsobilo pokles poptávky a tím i výkupních cen," uvedla již dříve Šárka Nováková, tisková mluvčí společnosti Eko-Kom, která odpady a jejich zpracování řeší.

Velké množství papíru z Evropy odebírala hlavně Čína. Mnohé evropské papírny přerušily kvůli krizi provoz. A vykouvat papír do zásoby nešlo. Při delším skladování vlhne a plesniví.

"V poslední době se sice po některých druzích papíru zvýšila poptávka, která souvisí s oživením výroby v některých německých papírnách, ale jsou v ní stále velké výkyvy, a je proto těžké odhadnout, jak se ceny budou vyvíjet dále," uvedl jednatel společnosti Remat Letovice Josef Procházka a upozornil, že před koncem roku papírny tradičně omezují výrobu.

Remat podle něho bral papír zdarma jen dva měsíce. "Nikdy jsme si za něj nenechali platit a nyní oslovujeme školy, že jim ho odebereme a zaplatíme, i když to nebude tolik jako v minulosti," dodal Josef Procházka.


MS v hokeji 2024

Zaměstnání

Střední školy

Biatlon 23/24

Vláda

Témata

Nepřehlédněte