Při průzkumu budovy Ústavního soudu našli experti 135 let starou měděnou...

Při průzkumu budovy Ústavního soudu našli experti 135 let starou měděnou schránku s obsahem. | foto: Ústavní soud Brno

Budova Ústavního soudu vydala 135 let starou truhlu, skrývala unikáty

  • 8
Při stavebně-historickém průzkumu budovy Ústavního soudu v Brně čekalo nejen na soudce a experty více než stoleté překvapení. Ze záznamů totiž zjistili, že při stavbě byla za závěrečný kámen stavby uložena schránka s poselstvím. Tu se nyní podařilo odhalit.

„Průzkum budovy Ústavního soudu předchází její rekonstrukci. Po několika týdnech byl závěrečný kámen lokalizován a z dutiny za ním byla expertním týmem historiků a odborníků z Vysokého učení technického v Brně vyzvednuta měděná schránka. Dne 5. listopadu byla tato schránka otevřena a po více než 135 letech vydala své svědectví,“ uvedla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Schránku otevřel předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský společně s pracovníky z Moravského zemského archivu a místopředsedy. A uvnitř je čekalo skutečně překvapení.

„Byly v ní uloženy například fotografie stavby včetně interiérů sněmovny. A to i včetně zcela unikátních fotografií z průběhu stavebních prací, fotografie modelů soch na atice, plány podepsané architekty budovy, seznam stavitelů a umělců podílejících se na stavbě budovy, dobový tisk a další dobové dokumenty z činnosti zemského sněmu. V neposlední řadě ve schránce byla také zapečetěná skleněná dóza s dobovými mincemi,“ popsala mluvčí.

Budova Ústavního soudu

Zemský stavovský dům (dnešní budova Ústavního soudu) byl vybudovaný pro potřeby moravské sněmovny.

Postaven byl v letech 1875 - 1878 podle návrhu vídeňských architektů Antona Hefta a Roberta Raschky.

Když byla v prosinci 1878 stavba zcela dokončena, moravský zemský hejtman Vojtěcha Widmann (za přítomnosti členů moravského zemského sněmu) do budovy slavnostně vložil měděnou schránku s dobovými dokumenty.

Nalezené artefakty navíc jsou v perfektním stavu a dlouhé skladování přečkaly bez jakéhokoli poškození. Všechny předměty ze schránky nyní budou odborně ošetřeny a uloženy v Moravském zemském archivu.

„Protože tyto unikáty nelze z důvodů jejich ochrany veřejně vystavovat, rozhodlo vedení Ústavního soudu o tom, že budou v sídle soudu veřejně zpřístupněny alespoň kopie nyní nalezených dokumentů,“ dodala Sedláčková. Otevření výstavy v předsálí sněmovny plánuje Ústavní soud na počátek příštího roku.