V Brně žije zhruba dva tisíce lidí bez stálého přístřešku nad hlavou. Průměrný věk a počet bezdomovců však roste.

V Brně žije zhruba dva tisíce lidí bez stálého přístřešku nad hlavou. Průměrný věk a počet bezdomovců však roste. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Bezdomovců je v Brně o šest set víc, na ulici jich však ubylo

  • 27
Za poslední čtyři roky v Brně přibylo 596 bezdomovců. Nejsou to však lidé žijící na ulici. Roste počet těch, kteří přespávají v noclehárnách nebo azylových domech, nebo využívají jiné formy sociálního a komerčního ubytování. Ukázal to březnový projekt Odboru sociální péče Magistrátu města Brna.

"Nájemní bydlení je pro stále větší počet lidí nereálné," vysvětluje vedoucí brněnských sociálních kurátorů a současně i vedoucí projektu Ladislav Ptáček.

Zato pobyt na ubytovně je dosažitelný a na rozdíl od jiných způsobů zajištění bydlení také umožňuje získat snadněji sociální dávky. "Pro mnohé je obtížné odejít z komerční ubytovny do jiné formy bydlení či ubytování," dodává Ptáček.

Odborníci letos do výzkumu poprvé zahrnuli údaje o dětech, které se svými rodiči žijí v komerčních ubytovnách nebo azylových zařízeních.

V Brně je dnes 303 takových dětí. Celkově v jihomoravské metropoli žije zhruba dva tisíce lidí bez domova.

Bezdomovci stárnou, přibývá těch, kterým je nad 60 let

Z výzkumu dále vyplývá, že bezdomovectví se týká víc mužů, v Brně tvoří až 70 procent lidí bez domova. Zároveň se ukázalo, že ubývá bezdomovců mladších 25 let a zvyšuje se podíl starších 60 let.

Právě zvyšující se věk bezdomovců je jedním z výstupů projektu, se kterým budou odborníci v příštích měsících dále pracovat. Výsledky sčítání plánuje město využít pro plánování sociálních služeb a sociální práce.

Sčítání, které se koná jednou za čtyři roky, se uskutečnilo v Brně už potřetí (reportáž ze sčítání naleznete zde). Jako v loňských letech se průzkum uskutečnil ve dvou částech.

Terénní šetření ze 4. března zahrnovalo prakticky všechny ulice města Brna, prostředky městské hromadné dopravy i nejrůznější zahrádkářské kolonie. Druhou část tvořily údaje poskytnuté spolupracujícími organizacemi, ve kterých lidé bez domova byli přijati k ubytování.