Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na jihu Moravy je 1 156 bezdomovců, zjistilo poprvé sčítání lidu

  8:15aktualizováno  8:15
Při předloňském sčítání lidí počítal stát poprvé i bezdomovce. Podle podrobných výsledků sčítání, které nyní zveřejnil statistický úřad, žije v celém Jihomoravském kraji 1 156 lidí bez domova. Ve skutečnosti jich však může být mnohonásobně víc.
Na jihu Moravy žije podle výsoledků posledního sčítání lidí 1 156 lidí bez domova. Ve skutečnosti jich může být daleko více (ilustrační snímek)

Na jihu Moravy žije podle výsoledků posledního sčítání lidí 1 156 lidí bez domova. Ve skutečnosti jich může být daleko více (ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Výsledky jsou ovlivněné tím, že se podařilo spočítat jen bezdomovce, které komisaři zastihli a kteří se do sčítání zapojili.

"Nechodili po parcích, ani pod mosty. Zaměřili jsme se na ty, kteří využívají služeb sociálních zařízení a kteří jsou ochotni komunikovat a přijmout nabízenou pomoc," vysvětlil už dříve místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

Lidé bez domova

Kraje s nejvyšším počtem bezdomovců:
1. Moravskoslezský kraj 2 574
2. Praha 1 254
3. Jihomoravský kraj 1 156

Obce s největším počtem lidí bez domova v Jihomoravském kraji:
Hodonín 258
Brno 225
Znojmo 202
Břeclav 73
Blansko 62
Boskovice 53
Kyjov 51
(údaje zahrnují celý správní obvod obcí s rozšířenou působností)

Zdroj: Český statistický úřad

V Brně se tak například podařilo sečíst jen 225 lidí bez domova, ačkoliv podle dřívějších odhadů zde takových lidí žije i šestkrát tolik.

V letech 2006 a 2010 totiž sociální pracovníci mapovali počet bezdomovců přímo v ulicích, kam vyrazili sčítat s desítkami dobrovolníků. Došli tehdy k číslu 1 300. Jen v Brně tedy napočítali téměř tolik bezdomovců, kolik by jich mělo žít v celém kraji.

Armáda spásy v Brně zase loni napočítala například podle rodných čísel přes 1 200 jednotlivých klientů. I to je tedy údaj nesrovnatelný s oficiálně napočítaným číslem 225.

"A to mluvíme jen o klientech nejvyhledávanější a nejpřístupnější sociální služby, tedy denního centra, které funguje nepřetržitě sedm dní v týdnu," upřesnil ředitel Armády spásy Pavel Kosorin.

Všechna sčítání i zkušenosti terénních pracovníků nicméně potvrzují, že lidé bez domova míří do největších měst. Na jižní Moravě tedy do Brna. "Velká města jim poskytují větší anonymitu i lepší sociální pomoc," zhodnotil Kosorin.

Vysoký počet lidí bez domova je i ve Znojmě a Hodoníně

Výsledky sčítání lidí ovšem upozorňují i na to, že počet lidí bez domova je vysoký i v jiných jihomoravských městech než Brno. Například v Hodoníně a okolních obcích se komisařům podařilo zastihnout dokonce o několik bezdomovců více než v Brně. A přes dvě stě bezdomovců zaznamenali i ve Znojmě a okolí.

I tato čísla mohou být nepřesná podobně jako v Brně. Všude totiž opět záleželo na tom, koho sčítací komisaři zastihli. Díky formulářům ovšem sčítání prozradilo o bezdomovcích víc, než kdyby se jejich počet mapoval orientačně bez formulářů.

"Ve společnosti existuje například velmi zažitý stereotyp, že lidé, kteří žijí na ulici, mají jen velmi nízké vzdělání. Je to ale jen druh stereotypu. Ve skutečnosti nikdo nedokáže říci, jaké vzdělání opravdu mají. Nedokážeme ani s jistotou říci, jakou část tvoří muži a jakou ženy a nevíme ani, jak jsou staří. Existují zatím pouze lokální odhady a místní pozorování," popisoval před zahájením sčítání Jiří Drastík ze Sdružení azylových domů. Takto podrobné údaje však zatím ve vyhodnocení sčítání lidí nejsou k dispozici.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Developeři jsou v Brně naštvaní na úředníky, že jim zdržují výstavbu

Ilustrační snímek

Developeři se v Brně dostali do nezáviděníhodné situace. Vše odstartovala novela stavebního zákona, která měla zrychlit...

Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

Ilustrační snímek

Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal...

Najdete na iDNES.cz