Formuláře pro Sčítání lidu, domů a bytů 2011 (Ilustrační snímek)

Formuláře pro Sčítání lidu, domů a bytů 2011 (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Sčítání má první výsledky: dětí je v kraji méně, přibývá cizinců

  • 31
Sčítání lidu, domů a bytů 2011 na jižní Moravě má první předběžné výsledky. Dětí ubývá, naopak roste vzdělanost. Nejvíc se topí plynem a lidé se už nehlásí k víře. Zato se hrdě přihlásili k moravským kořenům.

Popůvky, Zálesná Zhoř, Moravany, Kanice, Rebešovice. Obce na Brněnsku se nafukují nejvíce ze všech. Ukazují na to čerstvá data ze Sčítání lidu, domů a bytů 2011. Jaká jsou další zjištění? MF DNES vybrala ta nejzajímavější.

100 mužů připadá na 104 ženy

Ač to tak například v obci Nepeleč Žernůvka na Tišnovsku nevypadá, počet žen se snižuje. Žernůvka drží rekord, na 28 mužů tu připadá 50 žen. V celém kraji se ale poměr obou pohlaví vyrovnává. Před deseti lety připadlo na 100 mužů 108 žen, dnes je to o čtyři ženy méně.

8 tisíc obyvatel přibylo jen v Brně

Nejvíce se ale zalidňuje prstenec kolem jihomoravské metropole, kde za posledních deset let přibyla šestina obyvatel. Naopak lidé odchází z Hodonínska a Veselí nad Moravou. "Není tu dobře placená práce, také se stěhuji do Brna," dodává jednatřicetiletá zdravotní sestra Iveta Marková.

Podle statistiků lidé odcházejí také z okresních měst a malých vesniček, naopak vítanou adresou jsou středně velké obce s deseti až dvaceti tisíci obyvateli. Jako například Kuřim.

97 procent věřících žije v Lubné a v Louce

Lidé přestávají věřit. Zatímco před deseti lety se k víře přihlásilo asi půl milionu obyvatel kraje, dnes je to polovina.

Překvapivě ubylo nejvíce katolíků. V roce 2001 se k církvi přihlásilo 443 tisíc lidí, vloni jen 199 tisíc. Naopak procenta sbíraly nové církve.

Nejvíce zaškrtávali víru lidé na Blanensku a obyvatelé malých vesniček. Dobrovolnou otázku vynechávali i Brňané. K víře se jich přihlásilo pouhých pět procent.

87 dětí připadá na stovku důchodců

Ještě při posledním sčítání připadlo na sto důchodců sto jedenáct dětí. "Poprvé je méně dětí než lidí ve věku do 65 let," říká ředitelka jihomoravské správy Českého statistického úřadu Helena Kratochvílová.

Nejstarší je Blanensko a Rosicko, nejvíce lidí v produktivním věku žije v Židlochovicích, Pohořelicích nebo na Znojemsku.

56 procent domácností topí plynem

Jižní Morava tak zaujala první místo mezi všemi kraji. Dalším atraktivním palivem je dřevo, které vytlačilo z předních míst elektřinu.

"Se dřevem se líp manipuluje než s uhlím," míní Alena Víchová z Ivančicka. Naopak na uhlí a brikety rezignovala více než polovina domácností, které tak před deseti lety topily.

14 procent Jihomoravanů má vysokoškolský titul

Každý sedmý Jihomoravan s občankou má vysokoškolský titul. Za posledních deset let se zvýšil počet vysokoškoláků téměř o polovinu a jižní Morava tak zaujala druhé místo v zemi. Nejvíce vysokoškoláků mají v Bílovicích nad Svitavou.

4krát více je v kraji cizinců než před deseti lety

Na jižní Moravě teď bydlí 1 169 788 obyvatel. Počet těch, kteří se narodili nebo nově přistěhovali, by vydal na okresní město. V posledních letech ženy více rodily a zásluhu na tom mají i cizinci. "Za posledních deset let jejich počet stoupl z devíti a půl tisíc na třicet osm tisíc," říká Kratochvílová.

11 tisíc Ukrajinců vede žebříček obyvatel ze zahraničí

Po deseti letech nastává změna. Každý čtvrtý cizinec, který trvale pobývá na jižní Moravě, je z Ukrajiny. Ukrajinci tak z prvního místa vytlačili jiné východní sousedy - Slováky. Následují Vietnamci, Rusové a Poláci.

K národnostem se hlásili i Češi. K moravským kořenům se přihlásilo čtvrt milionu obyvatel jižní Moravy. Je to o téměř 55 tisíc lidí více než při posledním sčítání. "Moravanů přibylo i přesto, že národnost nemuseli povinně vyplňovat," poznamenává Iveta Konečná z brněnského Českého statistického úřadu.