Na HIV testují na Klinice infekčních chorob Fakultní nemocnice Bohunice | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Se strachem z HIV jsou sami, poradenské centrum jihu Moravy zatím chybí

  • 0
Když se Oldřich Bašta před dvaceti lety dozvěděl, že je nakažen virem HIV, byl psychicky na dně. Nejvíce mu pomohlo, když začal docházet do organizace, kde se sdružovali lidé se stejným problémem. HIV pozitivní z jihu Moravy však tuto možnost nemají.

V kraji totiž žádné preventivní či poradní centrum již nefunguje. Chybí zde i zařízení, které by provádělo anonymní testování na HIV. A tak se zájemci o testy mohou obrátit jen na svého praktického lékaře či na některou z nemocnic.

"Před pár týdny jsem se nechala v Bohunické nemocnici testovat na HIV. Zážitek to byl otřesný. Nikdo se mnou o ničem nemluvil, a to jsem musela běhat mezi mnoha odděleními. Papír s výsledkem mi podali okýnkem, aniž by mi řekli, zda to vlastně dopadlo dobře," popsala žena, která si přála zůstat v anonymitě.

Lékař otestuje, ale neutěší

Podle Svatavy Snopkové, lékařky z kliniky infekčních

Kam na testy

na jihu Moravy

Brno

Fakultní nemocnice Bohunice

Boskovice

Nemocnice, oddělení hematologie

Imunologická a alergologická laboratoř v Boskovicích

Hodonín

Nemocnice, transfuzní oddělení

Kyjov

Nemocnice, transfuzní oddělení

Vyškov

Nemocnice, transfuzní oddělení

Znojmo

Nemocnice, mikrobiologické oddělení

Ecolab Znojmo

Vyšetření na HIV může provádět každý praktický lékař, výše poplatku záleží na ceníku lékaře.

Počty nakažených podle krajů

Praha 638

Středočeský kraj 130

Jihomoravský kraj 117

Moravskoslezský kraj 83

(zdroj: Krajská hygienická stanice)

chorob bohunické nemocnice, tedy jediné, kde se v Brně na HIV testuje, však nejsou konzultace před testy prací doktorů.

"A ani to není v jejich časových možnostech. Jsme hlavně lékaři, kteří léčí nemocné, tedy ty, u kterých se zjistí, že jsou HIV pozitivní, " popsala lékařka.

Uznává však, že lidé, kteří v nemocnici čekají na výsledek, jsou logicky vystresovaní. Těm, kteří nemají o onemocnění žádné informace, by podle ní mělo rady poskytnout preventivní centrum.

"Zařízení, kam by se mohl obrátit člověk, který se obává, že je nakažen virem HIV, na jižní Moravě opravdu chybí," uznává Snopková.

Poradenství nabídne chystaný Dům světla

To by se však mohlo brzy změnit. V Brně by už v tomto roce mohlo vyrůst středisko České společnosti AIDS pomoc, Dům světla. Takové zařízení zatím funguje pouze v Praze a Ostravě.

"Návrh na zřízení centra je podán na ministerstvu zdravotnictví. Záleží, jestli ho schválí a finančně podpoří a budeme mít dostatek peněz středisko založit," uvedl ředitel pražského Domu světla Miroslav Hlavatý.

Přímo v Brně by pak pracovníci mohli poskytovat klientům poradenství či vyslyšet obavy lidí z nákazy.

"Dozvěděli by se například to, že hned po nechráněném styku nepřinese test skutečný výsledek," uvedl Hlavatý.

Vir se totiž v krvi prokáže až po třech týdnech až třech měsících od pohlavního styku či kontaktu s nakaženou krví. Hlavní náplní Domu světla by však měly být anonymní testy. Současné testování v kraji je prováděno pouze na jméno.

Ten, kdo si chce nechat přítomnost protilátek na HIV v krvi změřit, musí zaplatit

"Testování se u nás bere jako každé jiné vyšetření, které pacient sám požaduje a nemá na něj doporučení od lékaře," upozornila Snopková. Za samotný test lidé zaplatí od 350 do 487 korun. Záleží na tom, jak rychle chtějí výsledek znát.

"Když je výsledek testu pozitivní, snaží se lékař co nejšetrněji tuto informaci sdělit pacientovi," popsala Snopková s tím, že "podání papíru přes okénko" v tomto případě nehrozí.

Lékař pacientovi podá informace o onemocnění i možnostech léčby. Ta se provádí v AIDS centrech. Pro Jihomoravský kraj funguje centrum při bohunické nemocnici. "Do centra musí HIV pozitivní povinně a pravidelně docházet zhruba každé tři měsíce," řekla lékařka.

Chybí osvěta mezi školáky

Podle ní je HIV infekce jedním z globálních problémů lidstva. Problém je, že se mu věnuje málo pozornosti. "Děti by měli informovat už ve škole, aby věděly, že něco takového existuje, že se nejedná o nákazu narkomanů a lidí ze dna společnosti," míní Snopková.

S tím souhlasí i ředitel Domu světla. Problém je však jinde. "O besedy ve školách je totiž stále menší a menší zájem," uvedl Hlavatý.

Každý nakažený virem HIV se v České republice může léčit. "Léčba je na vysoké úrovni. Člověk, který se dozví tuto diagnózu, může žít dalších pětatřicet let," tvrdí Snopková.