Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šedesát Moravanů pochodovalo v poklidu centrem Brna

  9:31aktualizováno  14:13
Na třetí ročník Výročního pochodu se dnes Brnem vydali lidé z Moravské národní obce i politici ze strany Moravané. Důvodem bylo výročí první písemné zmínky o národu Moravanů. Pochod, který se obešel bez komplikací, začal v deset hodin v Denisových sadech. Krátce před polednem skončil na Moravském náměstí.

Pochod Moravanů centrem Brna | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Tradiční červenozlaté vlajky s orlicí, prapory a symboly v pochodu určitě nesměly chybět. Trasu měli účastníci z Denisových sadů přes Zelný trh, Radniční ulici, náměstí Svobody, Českou, Joštovu až na Moravské náměstí. V sadech se o půl desáté sešla třicítka lidí, na pochod už jich vyrážel dvojnásobek. Příznivci moravského národa přijeli z různých koutů Moravy, hlavně z Prostějova a Olomouce.

"Přijíždím k vám z hraniční Jihlavy. Říkal jsem jsi, že to tam musíme lépe bránit, když jsme ti pohraničníci," žertoval jeden z příchozích.

Těsně před oficiálním začátkem přišli za pořadateli strážníci, aby doladili přesnou trasu pochodu. "Je nějaká skupina, která by vás mohla cestou ohrožovat?" ptal se jeden z nich organizátora Vladimíra Novotného. "Tak leda Pražáci," smáli se účastníci pochodu.

Organizátoři si pochvalovali přístup brněnských strážníků a porovnávali jej se zkušenostmi z Olomouce, kde pochodovali v létě. "Tam nás šlo čtyřicet a byly na nás připraveny dva vozy těžkooděnců, kriminalisté i policisté v civilu" prozradil Vladimír Novotný. Policistů bylo prý tehdy více než pochodujících, akce ale proběhla bez sebemenšího zádrhele.

Ještě před tím, než se krátce po desáté vydala skupina s vlajkami v rukách do ulic města, dostal každý do ruky lístek s předem dohodnutými hesly. "Minule se říkalo, že bychom měli být více slyšet, proto jsme vybrali několik hesel, která vám možná nebudou připadat nejúdernější, ale všichni se na nich shodneme," vysvětloval shromážděným megafonem předseda Moravské národní obce Jaroslav Krábek.

Za zvuku bubnu a neobratně vyvolávaných hesel "Moravě její historická práva, Morava byla, je a bude a Moravané nejsou Češi" pak vyrazili směrem k zalidněnému Zelnému trhu.

Pochod budil pozornost na všech ulicích, kudy průvod lidí procházel. Obešel se však bez jakýchkoli problémů. Akci pak zakončilo shromáždění na Moravském náměstí.

Pochod neměl být předvolební "reklamou" strany Moravané, přesto kolemjdoucí dostávali letáčky této strany, která kandiduje do krajského zastupitelstva. "Pouze využíváme této příležitosti i termínu dva týdny před volbami," poznamenal místopředseda strany Pavel Hála.

Hlavním účelem pochodu bylo připomenout lidem bohatou historii Moravy i existenci moravského národa. "Jde nám o to, aby se v roce 2011 při sčítání lidu nestyděli přihlásit k Moravě," uvedl Vladimír Novotný.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

Exkurze do vesmíru. Brno přivítá největší světovou výstavu o kosmonautice

Na brněnském výstavišti se představí největší putovní expozice o kosmonautice...

Brněnské výstaviště od května na čtyři měsíce přivítá největší putovní výstavu o kosmonautice na světě. Organizátoři...

VIDEO: Brno žije Kometou. Zelný trh se zbarvil do modrobíla

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad...

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad Třincem 4:1. Fanoušci, kteří se nedostali...

Najdete na iDNES.cz