Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šedesát Moravanů pochodovalo v poklidu centrem Brna

  9:31aktualizováno  14:13
Na třetí ročník Výročního pochodu se dnes Brnem vydali lidé z Moravské národní obce i politici ze strany Moravané. Důvodem bylo výročí první písemné zmínky o národu Moravanů. Pochod, který se obešel bez komplikací, začal v deset hodin v Denisových sadech. Krátce před polednem skončil na Moravském náměstí.

Pochod Moravanů centrem Brna | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Tradiční červenozlaté vlajky s orlicí, prapory a symboly v pochodu určitě nesměly chybět. Trasu měli účastníci z Denisových sadů přes Zelný trh, Radniční ulici, náměstí Svobody, Českou, Joštovu až na Moravské náměstí. V sadech se o půl desáté sešla třicítka lidí, na pochod už jich vyrážel dvojnásobek. Příznivci moravského národa přijeli z různých koutů Moravy, hlavně z Prostějova a Olomouce.

"Přijíždím k vám z hraniční Jihlavy. Říkal jsem jsi, že to tam musíme lépe bránit, když jsme ti pohraničníci," žertoval jeden z příchozích.

Těsně před oficiálním začátkem přišli za pořadateli strážníci, aby doladili přesnou trasu pochodu. "Je nějaká skupina, která by vás mohla cestou ohrožovat?" ptal se jeden z nich organizátora Vladimíra Novotného. "Tak leda Pražáci," smáli se účastníci pochodu.

Organizátoři si pochvalovali přístup brněnských strážníků a porovnávali jej se zkušenostmi z Olomouce, kde pochodovali v létě. "Tam nás šlo čtyřicet a byly na nás připraveny dva vozy těžkooděnců, kriminalisté i policisté v civilu" prozradil Vladimír Novotný. Policistů bylo prý tehdy více než pochodujících, akce ale proběhla bez sebemenšího zádrhele.

Ještě před tím, než se krátce po desáté vydala skupina s vlajkami v rukách do ulic města, dostal každý do ruky lístek s předem dohodnutými hesly. "Minule se říkalo, že bychom měli být více slyšet, proto jsme vybrali několik hesel, která vám možná nebudou připadat nejúdernější, ale všichni se na nich shodneme," vysvětloval shromážděným megafonem předseda Moravské národní obce Jaroslav Krábek.

Za zvuku bubnu a neobratně vyvolávaných hesel "Moravě její historická práva, Morava byla, je a bude a Moravané nejsou Češi" pak vyrazili směrem k zalidněnému Zelnému trhu.

Pochod budil pozornost na všech ulicích, kudy průvod lidí procházel. Obešel se však bez jakýchkoli problémů. Akci pak zakončilo shromáždění na Moravském náměstí.

Pochod neměl být předvolební "reklamou" strany Moravané, přesto kolemjdoucí dostávali letáčky této strany, která kandiduje do krajského zastupitelstva. "Pouze využíváme této příležitosti i termínu dva týdny před volbami," poznamenal místopředseda strany Pavel Hála.

Hlavním účelem pochodu bylo připomenout lidem bohatou historii Moravy i existenci moravského národa. "Jde nám o to, aby se v roce 2011 při sčítání lidu nestyděli přihlásit k Moravě," uvedl Vladimír Novotný.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz