Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sedmiletý chlapec žije s dědečkem v karavanu, jeho otec v ubytovně

  9:07aktualizováno  19:56
Malý chlapec přespávající v obytném přívěsu ve vnitřním bloku ulice Křížová u Mendlova náměstí v Brně zaujal jednu z tamních obyvatelek. "Hlídka zjistila, že skutečně v karavanu bydlí dědeček se svým sedmiletým vnukem už víc než týden," popsala mluvčí strážníků Denisa Kapitačniková.

Obytný karavan ve dvorním traktu ulice Křížová | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Hoch bydlí v přívěsu se souhlasem otce, který žije v ubytovně Armády spásy.

"Vzhledem k tomu, že byly podmínky pro pobyt na takovém místě pro nezletilého chlapce nevhodné a otec, který slíbil zajištění jiného ubytování, tak neučinil, byla na místo přivolána hlídka republikové policie," uvedla Kapitančiková.

V karavanu bydlí dva týdny
Sedmiletý Ivan, který bydlí se svým dědečkem Josefem Plškem už dva týdny v obytném karavanu, žil se svými rodiči v bytě na Bratislavské ulici v Brně. Podle Plškových slov je odtamtud majitel bytu neprávem vyhodil a rodina se třemi malými dětmi se rázem ocitla bez střechy nad hlavou.

"Ivánkova máma (Plškova dcera, pozn. red.) se hned odstěhovala se svými dvěma dcerami kamsi ke Zlínu a kluk zůstal s tátou v Brně," uvedl šestapadesátiletý Plšek.

Otec se podle jeho slov o shánění bydlení moc nestaral. "Kluka nechává přespávat u mě v karavanu a sám spí u Armády spásy. Co ale bude s klukem dál, to nevím. Tady bejt ale pořád nemůže, já nechci mít žádný problémy s úřadama, tak ať se o kluka starají rodiče," popsal situaci Plšek.

Variantu, že by jeho vnuk pobýval v dětském domově, ale připouští velice nerad. "Děcáky neschvaluju, ale když nic jinýho nejde," připustil Plšek.

Policii se podmínky zdají v pořádku, sociálce kritické
Policisté při kontrole žádné protiprávní jednání nespatřili. "Chlapci jsou zajištěny veškeré základní životní potřeby. V přívěsu je světlo, teplo, pitná voda, jídlo, a chlapec není zanedbaný. Navíc tu pobývá jen krátkodobě," uvedl Bohumil Malášek z brněnské policie.

Sociální pracovníci ale situaci vidí poněkud odlišně. Musí dojít k urychlenému řešení, ale není to k okamžitému odebrání dítěte," sdělil mluvčí radnice Brno-střed Roman Burián.

"Životní podmínky v karavanu jsou velmi špatné, neřkuli kritické. Celá věc by se měla vyřešit v horizontu hodin, nejdéle dnů," dodal mluvčí.

Sociální pracovníci chtějí situaci řešit spoluprací s rodinou
Podle něj se sociální pracovníci budou snažit situaci vyřešit smírně a nenásilně. "Teď je trend domluvit se s rodinou a dítě hned neodebírat," vysvětlil postup mluvčí.

"Nejrychlejší varianta by byla, kdyby otec dočasně umístil dítě do adekvátního zařízení. Pokud by to neudělal, úřad je povinen kontaktovat další členy rodiny, kteří by se chlapce ujali třeba jen na dočasnou dobu," vyjmenoval možné varianty Burián.

Pokud ale i tato metoda selže, musel by úřad podat návrh na umístění chlapce do zařízení, které mu poskytne dostatečnou péči. Brněnský sociální úřad ale zatím v tomto případu zaznamenává úspěch, neboť celá chlapcova rodina se sociálními pracovníky spolupracuje. Podle Romana Buriána by se tak situace mohla vyřešit už dnes odpoledne, nejpozději za pár dní.

Sociální pracovníci se s podobnými případy zabývají několikrát ročně. "Není to nic neobvyklého. Sociálně slabé rodiny takové problémy mají," připustil Burián a dodal, že karavan jako náhradní bydlení je ale trochu atypická varianta.

Proč není syn s matkou?
Tamější obyvatelka, která odmítla MF DNES sdělit své jméno, postoj Ivanových rodičů nechápe. "Když má jeho máma kde bydlet, tak proč si syna nevezme k sobě? Bydlí se svými dcerami, ale malýho Ivánka nechala tady s otcem. Tomu nerozumím," kroutila hlavou mladá žena.

Kde tráví sedmiletý chlapec celý den, jeho děda netuší. "Táta si ho každej den vyzvedne v půl osmý ráno, odvede ho do školy, odpoledne ho vyzvedne a pak se po zbytek dne spolu asi někde potulují," popsal Josef Plšek.

Jídlo dítěti sice Plškův zeť zajišťuje, ale tím podle něho dostatečnou otcovskou péči Ivanovi nezajistí. Samotného chlapcova dědu před více než třemi lety potkal podobný osud jako rodinu jeho dcery.

Kvůli dluhům přišel o byt v brněnské městské části Líšeň a nějakou dobu byl nucen přespávat na balkonech, lavičkách a všude, kde to bylo možné. Nakonec si od svého známého koupil karavan, ve kterém bydlí dodnes.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

Richard Svoboda

Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají...

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz