Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sedmiletý chlapec žije s dědečkem v karavanu, jeho otec v ubytovně

  9:07aktualizováno  19:56
Malý chlapec přespávající v obytném přívěsu ve vnitřním bloku ulice Křížová u Mendlova náměstí v Brně zaujal jednu z tamních obyvatelek. "Hlídka zjistila, že skutečně v karavanu bydlí dědeček se svým sedmiletým vnukem už víc než týden," popsala mluvčí strážníků Denisa Kapitačniková.

Obytný karavan ve dvorním traktu ulice Křížová | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Hoch bydlí v přívěsu se souhlasem otce, který žije v ubytovně Armády spásy.

"Vzhledem k tomu, že byly podmínky pro pobyt na takovém místě pro nezletilého chlapce nevhodné a otec, který slíbil zajištění jiného ubytování, tak neučinil, byla na místo přivolána hlídka republikové policie," uvedla Kapitančiková.

V karavanu bydlí dva týdny
Sedmiletý Ivan, který bydlí se svým dědečkem Josefem Plškem už dva týdny v obytném karavanu, žil se svými rodiči v bytě na Bratislavské ulici v Brně. Podle Plškových slov je odtamtud majitel bytu neprávem vyhodil a rodina se třemi malými dětmi se rázem ocitla bez střechy nad hlavou.

"Ivánkova máma (Plškova dcera, pozn. red.) se hned odstěhovala se svými dvěma dcerami kamsi ke Zlínu a kluk zůstal s tátou v Brně," uvedl šestapadesátiletý Plšek.

Otec se podle jeho slov o shánění bydlení moc nestaral. "Kluka nechává přespávat u mě v karavanu a sám spí u Armády spásy. Co ale bude s klukem dál, to nevím. Tady bejt ale pořád nemůže, já nechci mít žádný problémy s úřadama, tak ať se o kluka starají rodiče," popsal situaci Plšek.

Variantu, že by jeho vnuk pobýval v dětském domově, ale připouští velice nerad. "Děcáky neschvaluju, ale když nic jinýho nejde," připustil Plšek.

Policii se podmínky zdají v pořádku, sociálce kritické
Policisté při kontrole žádné protiprávní jednání nespatřili. "Chlapci jsou zajištěny veškeré základní životní potřeby. V přívěsu je světlo, teplo, pitná voda, jídlo, a chlapec není zanedbaný. Navíc tu pobývá jen krátkodobě," uvedl Bohumil Malášek z brněnské policie.

Sociální pracovníci ale situaci vidí poněkud odlišně. Musí dojít k urychlenému řešení, ale není to k okamžitému odebrání dítěte," sdělil mluvčí radnice Brno-střed Roman Burián.

"Životní podmínky v karavanu jsou velmi špatné, neřkuli kritické. Celá věc by se měla vyřešit v horizontu hodin, nejdéle dnů," dodal mluvčí.

Sociální pracovníci chtějí situaci řešit spoluprací s rodinou
Podle něj se sociální pracovníci budou snažit situaci vyřešit smírně a nenásilně. "Teď je trend domluvit se s rodinou a dítě hned neodebírat," vysvětlil postup mluvčí.

"Nejrychlejší varianta by byla, kdyby otec dočasně umístil dítě do adekvátního zařízení. Pokud by to neudělal, úřad je povinen kontaktovat další členy rodiny, kteří by se chlapce ujali třeba jen na dočasnou dobu," vyjmenoval možné varianty Burián.

Pokud ale i tato metoda selže, musel by úřad podat návrh na umístění chlapce do zařízení, které mu poskytne dostatečnou péči. Brněnský sociální úřad ale zatím v tomto případu zaznamenává úspěch, neboť celá chlapcova rodina se sociálními pracovníky spolupracuje. Podle Romana Buriána by se tak situace mohla vyřešit už dnes odpoledne, nejpozději za pár dní.

Sociální pracovníci se s podobnými případy zabývají několikrát ročně. "Není to nic neobvyklého. Sociálně slabé rodiny takové problémy mají," připustil Burián a dodal, že karavan jako náhradní bydlení je ale trochu atypická varianta.

Proč není syn s matkou?
Tamější obyvatelka, která odmítla MF DNES sdělit své jméno, postoj Ivanových rodičů nechápe. "Když má jeho máma kde bydlet, tak proč si syna nevezme k sobě? Bydlí se svými dcerami, ale malýho Ivánka nechala tady s otcem. Tomu nerozumím," kroutila hlavou mladá žena.

Kde tráví sedmiletý chlapec celý den, jeho děda netuší. "Táta si ho každej den vyzvedne v půl osmý ráno, odvede ho do školy, odpoledne ho vyzvedne a pak se po zbytek dne spolu asi někde potulují," popsal Josef Plšek.

Jídlo dítěti sice Plškův zeť zajišťuje, ale tím podle něho dostatečnou otcovskou péči Ivanovi nezajistí. Samotného chlapcova dědu před více než třemi lety potkal podobný osud jako rodinu jeho dcery.

Kvůli dluhům přišel o byt v brněnské městské části Líšeň a nějakou dobu byl nucen přespávat na balkonech, lavičkách a všude, kde to bylo možné. Nakonec si od svého známého koupil karavan, ve kterém bydlí dodnes.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Najdete na iDNES.cz