Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Šéf boskovické nemocnice byl kvůli podvodu opět u soudu

  • 2
S půlmilionovou pokutou a tříletým trestem odnětí svobody podmíněně odloženým na pět let odcházel loni v srpnu jednatel a ředitel boskovické nemocnice Jaroslav Černý od Krajského soudu v Brně. Dnes se do jednací síně v jihomoravské metropoli vrátil.

Původní rozsudek totiž zrušil Vrchní soud v Olomouci a krajskému soudu nařídil, aby se kauzou znovu zabýval. Černý tak zatím nemusel zaplatit půlmilionovou pokutu, nedotkl se ho ani pětiletý zákaz činnosti, který mu soud za zneužívání informací v obchodním styku v původním verdiktu vyměřil za to, že před sedmi lety pochybil při výstavbě jednotky intenzivní péče v nemocnici svaté Zdislavy v severomoravských Mošticích.

Nemocnice, které tehdy Černý šéfoval, potřebovala novou jednotku intenzivní péče. Na kompletní vybudování a vybavení ovšem neměla peníze. Proto si přibrala společníka, kterému by banky půjčily - Černého firmu Chiromax. Právě ta dodala nemocnici vybavení pro novou JIP. - čtěte Soud uložil šéfovi boskovické nemocnice podmíněný trest

Dvojí snaha

Dvojnásobný šéf však podle původního rozsudku soudu pomocí nejrůznějších smluv projekt nadhodnotil na více než dvacet milionů, i když jej bylo možné pořídit daleko levněji.

"Je zřejmé, že původním motivem byla snaha vybudovat jednotku intenzivní péče, současně ale byla motivem také snaha získat peníze navíc a obohatit sebe nebo jiného," stálo v rozsudku.

Potvrdil to i znalecký ústav, jenže podle dalšího odborného posudku nebyla JIP předražená, projekt pouze provázely neprůhledné podklady. A právě kvůli rozporům mezi posudky odvolací soud kauzu vrátil do Brna.

Ani tříhodinový výslech znalců však dnes posun nepřinesl. Odborníci totiž podle svých slov neumí přesně říci, jaké práce a kdo při budování JIP skutečně provedl a kolik stály.

"Podklady jsou natolik povšechné, že nelze přesně říci, co je jejich obsahem, jaké položky a úkony přesně zahrnují," připustil i Lubomír Mikš, znalec společnosti Qualiform, která zpracovávala posudek pro samotnou obhajobu.

"Byť jsou smluvní podklady neprokazatelné, konečnou cenu lze považovat za obvyklou pro rok 2002," uzavřel ovšem Mikš. Názor nezměnil, ani když mu soudce připomněl, že Černý obchodoval sám se sebou a že obchody navíc dokládal nepravými podklady.

JIP měla stát jen osm milionů

"Nemocnice mohla i podle vyjádření leasingové společnosti mít vše za osm milionů, ne za 21 nebo 22 milionů. Navíc je evidentní, že došlo k vylákání peněz z leasingové společnosti na něco, na co by je v životě nedala. To samo lze označit za podvod," ujišťoval předseda senátu Aleš Novotný.

"Je evidentní, že smlouva byla pro nemocnici nevýhodná a že je to právě společnost Chiromax pana obžalovaného, která získala prospěch. A navíc dodala podklady, které obsahovaly nepravosti a odkazovaly na dokumenty, které v té době nemohly ani existovat. Teď jde jen o to, jakým způsobem byly tyto prostředky použity," vysvětloval soudce.

Znalec nicméně jen krčil rameny. A tvrdil, že k jakýmkoliv částkám, za které bylo možné JIP v reálu pořídit, se může vyjádřit až po dalších třech až čtyřech měsících zkoumání.

Dokazování neposunul ani druhý znalec. "Nejsme dnes schopni stanovit, jaké činnosti byly vykonány a zda byly nutné. Náklady lze vypočítat, nutné je ale místní šetření," ujistil i Jiří Králík ze společnosti Česká znalecká.

Sám Černý vinu popírá. "Prospěch jsem neměl já ani firma Chiromax, ale ani Nemocnice svaté Zdislavy," uvedl už po původním rozhodnutí soudu.

Soudci tak ani po více než třech hodinách výslechu znalců nezbylo, než aby jednání odročil. Znalci teď mají celé prázdniny na to, aby zpracovali dodatky ke svým posudkům.

Soud bude pokračovat 14. října.