Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéf ODS v Brně: Zatčení Kvapila byla nastrojená past

  18:51aktualizováno  23. února 8:19
Napětí v brněnské ODS se stupňuje. Šéf oblasti Pavel Blažek poslal členům strany otevřený dopis. V něm tvrdí, že je zjevné, že v případu brněnských občanských demokratů podezřelých z korupce, Aleše Kvapila a Radovana Novotného, "nešlo o běžnou akci policie, nýbrž o nastrojenou past".

Předseda brněnské ODS Pavel Blažek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Past dost možná nalíčili někteří politici z jiné politické strany ve spolupráci s pátou kolonou v našich řadách," píše Blažek.

Ačkoli odmítá kohokoli jmenovat konkrétně, odkazuje tak na křídlo bývalého předsedy jihomoravské ODS Milana Venclíka. O muži, jehož sesazení z čela regionu loni v červnu řídil, už minulý týden prohlásil, že vede v ODS skrytou válku.

Zároveň Blažek varuje straníky, že "se chystá skandalizace některých členů, kteří se loni nebo později postavili proti tehdejšímu krajskému vedení ODS".

Umělci a brněnští členové ODS podpořili obviněnou Dagmar Hrubou - v popředí Milan a Leo Venclíkovi

Blažek: I jinde jsou plánovány útoky

V dopise zároveň Blažek varuje občanské demokraty v městských částech Brno-sever, Střed, Královo Pole, ať se mají na pozoru před diskreditační kampaní.

"Nejen zde, ale i jinde jsou plánovány útoky, které jsou dle všeho organizovány a vedeny, a to je to nejsmutnější, zevnitř ODS. V takovém případě může platit presumpce viny," dodává.

Milan Venclík odmítá jakékoli náznaky, že by se na kauze Kvapil a Novotný podílel, a dopis Pavla Blažka bere jako vyhrožování.

"On a lidi kolem něj mají strach, protože jeho tým selhal a teď se snaží odvést pozornost někam jinam," naráží Milan Venclík na to, že zatčený Aleš Kvapil stál za Blažkem při odvolávání Venclíka v červnu minulého roku a díky tomu se dostal na šesté místo na kandidátce do Sněmovny. Z té ho už minulý týden ODS vyškrtla.

"A to, jak v dopise mluví o presumpci viny, to je výhrůžka. Ke všemu netransparentnímu, co se od této chvíle kolem mě a mého bratra stane, se Pavel Blažek hlásí a bude pod tím podepsán," vzkazuje Milan Venclík.

Venclík: Blažek zešílel, nemocné žalovat nebudu

Jeho mladší bratr Leo, který je starostou městské části Brno-sever, považuje Blažkův dopis za absurdní. "Původně jsem na Pavla Blažka chtěl podat trestní oznámení pro pomluvu. Ale včera jsem zjistil, že zešílel. A na nemocné lidi podávat trestní oznámení nebudu," uvedl.

Podle Roberta Kotziana, kandidáta ODS na primátora, dopis přesně popisuje atmosféru, ve které se brněnská ODS nachází.

"Je zjevné, že proti některým členům brněnské ODS jsou konstruovány provokační akce," řekl.

Otevřený dopis Pavla Blažka

Mimořádná TK Jihomoravské ODS kvůli korupční kauze Kvapil-Novotný. Na snímku Pavel Blažek.K současné atmosféře ve straně nemohu mlčet.
Zatčení Aleše Kvapila a Radovana Novotného byl pro nás blesk z čistého nebe a vše vypadalo, že policie dopadla dva darebáky z ODS při braní úplatků. Uplynulo pár dní a je zjevné, že případ bude složitější. Zdá se, že nešlo o běžnou akci policie, nýbrž o nastrojenou past. A náhodný nebyl ani výběr osob, které v pasti uvízly, ani čas kdy se tak stalo. Odsouzeníhodnou motivaci obou pánů, bude-li prokázána, tímto nijak nehájím a neomlouvám.

Odsuzuji to, že past dost možná nalíčili někteří politici z jiné politické strany ve spolupráci s pátou kolonou v našich řadách. Stále si nemyslím, že šlo o provokaci policejní. Policie jen spustila mechanismus sklapnutí pasti. Znaky provokace politické se však začínají rýsovat a je velmi zajímavé, že k podobnému závěru dospěli po vlastní linii i mnozí z Vás, včetně Mirka Topolánka.

Závěrem krátké doplnění a prognostika.
Jsem přesvědčen, že se chystá skandalizace některých našich členů, kteří se loni nebo později postavili proti tehdejšímu krajskému vedení ODS. Koncem března má proběhnout tvorba kandidátky ODS do Zastupitelstva MČ Brno – sever. V této souvislosti očekávám diskreditační kampaň proti sdružení ODS v Brně Lesná a v Husovicích, jmenovitě Jiřímu Hosovi a Ivo Vrzalovi, když výčet nemusí být úplný. Odmítají totiž chápat institut vedení radnice za dědičné feudální léno. Varuji také sdružení Brno – střed, Brno – Královo Pole, Brno – Slatina, kde již difamační kampaň startuje, před podceněním situace.

Nejen zde, ale i jinde jsou plánovány útoky, které jsou dle všeho organizovány a vedeny, a to je to nejsmutnější, zevnitř ODS.

Pokud se žádné diskreditace až do komunálních voleb neuskuteční, rád se veřejně pokloním, a všichni víte komu, za nalezení vnitřní síly diskreditační mašinerii zastavit. V opačném případě může platit presumpce viny a nikdo včetně mě nezabrání, že každou akci bude pravděpodobně následovat reakce.

Pokud chceme uspět ve volbách, přispějme všichni k tomu, aby se naše vnitrostranická politika vedla ryze demokratickými prostředky. Jsem připraven na otevřenou vnitrostranickou diskusi o všem, co jsem se Vám, asi kostrbatě, snažil sdělit.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Další z rubriky

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz