Do funkce rektora MU v Brně byl Petr Fiala zvolen v roce 2004.

Do funkce rektora MU v Brně byl Petr Fiala zvolen v roce 2004. | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Šéf rektorů: Slovenské pobočky vysokých škol v Brně, to je špatná praxe

  • 6
Předseda České konference rektorů a současně rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala kritizuje fakt, že v Brně mají pobočky dvě soukromé slovenské vysoké školy bez české akreditace. Obě nabízejí studentům právnický titul.

Využívají totiž mezinárodní dohody mezi Českem a Slovenskem, stačí jim tudíž slovenské povolení. Ovšem české ministerstvo školství je nemůže kontrolovat. "Tuto praxi považuji za nesprávnou a špatnou. Je třeba využít nástroje, které by zaručily, aby to takto nefungovalo," prohlásil Fiala.

Obě pobočky se hájí tím, že jejich vzdělávání je stejně kvalitní jako v ostatních zavedených právnických školách.

"Nevíme o tom, že by kdokoliv z našich absolventů měl problém získat pracovní uplatnění," uvedl například Slavomír Rudenko, kancléř Bratislavské vysoké školy práva, která nabízí v Brně studium prostřednictvím Institutu dalšího vzdělávání.

Druhou "nestandardní" pobočkou v Brně je Joštova akademie. Na těchto i jiných soukromých vysokých školách však působí i někteří vyučující právě z brněnské Masarykovy univerzity. Škola jim totiž nic podobného nemůže zakázat.

"Zaměstnanci nemají povinnost nás informovat o svém dalším působení na jiné vysoké škole. Na základě stávající legislativy nemáme ani žádné oprávnění ke kontrole. Takové jednání nicméně považujeme za neetické a trápí nejen nás, ale i ostatní veřejné vysoké školy. Ministerstvo slíbilo, že zavede matriku všech pedagogů působících na vysokých školách," sdělil rektor Fiala.

Podle matriky by mělo být jasné, jaký pedagog kde učí. I když je pouze v Jihomoravském kraji na deset soukromých škol, Fiala tyto instituce nepovažuje za konkurenci Masarykovy univerzity ani jiných zavedených veřejnoprávních univerzit.

Tři pobočky českých škol na Slovensku

"Na kvalitu vysoké školy dbají jak studenti při podávání přihlášek ke studiu, tak zaměstnavatelé při výběru absolventů na trhu práce," uvedl rektor.

Zatímco úředníci z české akreditační komise nyní kontrolují právnické fakulty veřejných vysokých škol, a to v souvislosti s plzeňskou kauzou "rychlostudentů", jejich slovenští kolegové se k ničemu takovému nechystají.

"U nás děláme šestileté ověřování kvality vysokých škol. Kontrola tak na Slovensku probíhá pravidelně a permanentně," sdělila mluvčí slovenského ministerstva školství Dana Španková.

Nejsou to však pouze Slováci, kdo má své pobočky soukromých škol. Na Slovensku totiž působí i tři pobočky českých vysokých škol.