Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéf stavební komise v Kuřimi kope za úřad i stavitele

  8:06aktualizováno  8:06
Předseda kuřimské stavební komise a zastupitel za koaliční ODS Vladislav Zejda úzce spolupracuje s firmou, která chce stavět na území města. O možném střetu zájmů ovšem nikoho neinformoval. Sedí tedy na dvou židlích zároveň?

Mezi Brnem a Kuřimí rostou nové domky | foto: Radek MičaMF DNES

Neovlivňuje jeho rozhodování fakt, že spolupracuje s developerskou firmou, která chce  v Kuřimi stavět? Zda se Zejda nedostal do střetu zájmů, teď řeší kuřimští radní.

Zastupitel projektuje pro společnost Moravská stavební. Ta plánuje výstavbu ve velmi perspektivní části města, o jejíž konečné podobě zatím není rozhodnuto.

Kuřim je pro developery čím dál atraktivnější, protože leží blízko Brna. Ve městě se nyní řeší, jakým způsobem a jak výrazně stavební rozvoj města regulovat. A Zejda - jako předseda stavební komise - má v rozhodování důležité slovo.

Zejda: Není to střet. Právníci: Spíše je
"Jsem přesvědčený, že se v mém případě o střet zájmů nejedná. Jinak bych s Moravskou stavební nespolupracoval," odpověděl MF DNES Vladislav Zejda.

Dodal, že se společností spolupracuje pouze na podobě takových míst, jejichž účel je daný územním plánem města z roku 1996.

Právníci, které MF DNES oslovila, se však shodují, že určitě nejde o zcela běžnou situaci. Zejda měl podle nich uzavření smlouvy s developerem oficiálně oznámit vedení města.

"V takovém případě by měl upozornit, že vzhledem k jeho závazkům u něj hrozí střet zájmů. A případně odstoupit z funkce předsedy stavební komise," poznamenal například Stanislav Beránek z protikorupční organizace Transparency International.

Problém však je, že o Zejdově vztahu k Moravské stavební kuřimští zastupitelé oficiálně nevědí. "Tato informace se ke mně donesla, ale ne oficiální cestou. Doslechl jsem se o tom. Budeme se touto situací zabývat a chtít po panu Zejdovi vysvětlení," uvedl radní Drago Sukalovský (Kuřimská občanská liga).

Jak postupovat dál?
O charakter Zejdovy spolupráce s Moravskou stavební se zajímá i starosta a Zejdův spolustraník Oldřich Štarha.

"Zda jde nebo nejde o střet zájmů, je těžké říci. Zatím jsem o tom s panem Zejdou nemluvil, ale chystám se k tomu. Pobavím se s ním o tom, jakého rozsahu jeho spolupráce je a jak řešit jeho působení v komisi. Bylo by možné, aby se například neúčastnil jednání o projektech Moravské stavební," nastínil Štarha.

Vladislav Zejda však tvrdí, že starosta o jeho vztahu k developerské firmě ví už nejméně rok. "Mluvil jsem s ním i o tom, že se náš ateliér zúčastní projektování první etapy výstavby v lokalitě Záhoří," uvedl Zejda.

Starosta však popírá, že by znal detaily o spolupráci obou firem. Informace o Zejdových aktivitách s Moravskou stavební se neoficiálně donesla i k dalším zastupitelům.

"Oficiálně to ale nevím. Kuřim je však malé město, lidé se tu znají a leccos o sobě vědí. I když neznám podrobnosti, není to podle mě úplně šťastné," konstatoval zastupitel Martin Nawrath (Strana zelených).

Tlak developerů je podle něho velký. V jejich zájmu je postavit co nejvíce domů, ale nové čtvrti pak postrádají dostatek veřejných prostranství.

Vladislav Zejda tvrdí, že si takové riziko uvědomuje a svou prací pro Moravskou stavební vlastně hájí zájmy obyvatel Kuřimi. "Mohu investora přesvědčit o potřebě například občanské vybavenosti," argumentoval Zejda.

Ve stavební komisi se podle něho stává, že některý z jejích členů zároveň spolupracuje s firmou, o jejímž projektu se rozhoduje.

"Většina členů jsou projektanti a pracují i pro společnosti, které v Kuřimi působí. Pokud se rozhoduje o jejich projektu, tento člen se hlasování nezúčastní," popsal své zkušenosti Zejda.

Autor:Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Při prvním rande si spletla město, teď se stará brankáři Komety o klid

Taťana Kaletová v originálním dresu svého partnera Marka Čiliaka, který je...

I v srdci Slezska, které jinak ve finále hokejové extraligy drží palce Třinci, se radostně tleská při zákrocích...

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Zdrogovaný bez řidičáku ujížděl policistům, motorkář kvůli němu spadl

Zdrogovaný muž bez řidičáku ujížděl policistům, málem srazil motorkáře

Zběsilou jízdou se v uplynulých dnech snažil setřást policisty jednatřicetiletý řidič v Brně. Když jej po hrozbě...

Najdete na iDNES.cz