Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéf stavební komise v Kuřimi kope za úřad i stavitele

  8:06aktualizováno  8:06
Předseda kuřimské stavební komise a zastupitel za koaliční ODS Vladislav Zejda úzce spolupracuje s firmou, která chce stavět na území města. O možném střetu zájmů ovšem nikoho neinformoval. Sedí tedy na dvou židlích zároveň?

Mezi Brnem a Kuřimí rostou nové domky | foto: Radek MičaMF DNES

Neovlivňuje jeho rozhodování fakt, že spolupracuje s developerskou firmou, která chce  v Kuřimi stavět? Zda se Zejda nedostal do střetu zájmů, teď řeší kuřimští radní.

Zastupitel projektuje pro společnost Moravská stavební. Ta plánuje výstavbu ve velmi perspektivní části města, o jejíž konečné podobě zatím není rozhodnuto.

Kuřim je pro developery čím dál atraktivnější, protože leží blízko Brna. Ve městě se nyní řeší, jakým způsobem a jak výrazně stavební rozvoj města regulovat. A Zejda - jako předseda stavební komise - má v rozhodování důležité slovo.

Zejda: Není to střet. Právníci: Spíše je
"Jsem přesvědčený, že se v mém případě o střet zájmů nejedná. Jinak bych s Moravskou stavební nespolupracoval," odpověděl MF DNES Vladislav Zejda.

Dodal, že se společností spolupracuje pouze na podobě takových míst, jejichž účel je daný územním plánem města z roku 1996.

Právníci, které MF DNES oslovila, se však shodují, že určitě nejde o zcela běžnou situaci. Zejda měl podle nich uzavření smlouvy s developerem oficiálně oznámit vedení města.

"V takovém případě by měl upozornit, že vzhledem k jeho závazkům u něj hrozí střet zájmů. A případně odstoupit z funkce předsedy stavební komise," poznamenal například Stanislav Beránek z protikorupční organizace Transparency International.

Problém však je, že o Zejdově vztahu k Moravské stavební kuřimští zastupitelé oficiálně nevědí. "Tato informace se ke mně donesla, ale ne oficiální cestou. Doslechl jsem se o tom. Budeme se touto situací zabývat a chtít po panu Zejdovi vysvětlení," uvedl radní Drago Sukalovský (Kuřimská občanská liga).

Jak postupovat dál?
O charakter Zejdovy spolupráce s Moravskou stavební se zajímá i starosta a Zejdův spolustraník Oldřich Štarha.

"Zda jde nebo nejde o střet zájmů, je těžké říci. Zatím jsem o tom s panem Zejdou nemluvil, ale chystám se k tomu. Pobavím se s ním o tom, jakého rozsahu jeho spolupráce je a jak řešit jeho působení v komisi. Bylo by možné, aby se například neúčastnil jednání o projektech Moravské stavební," nastínil Štarha.

Vladislav Zejda však tvrdí, že starosta o jeho vztahu k developerské firmě ví už nejméně rok. "Mluvil jsem s ním i o tom, že se náš ateliér zúčastní projektování první etapy výstavby v lokalitě Záhoří," uvedl Zejda.

Starosta však popírá, že by znal detaily o spolupráci obou firem. Informace o Zejdových aktivitách s Moravskou stavební se neoficiálně donesla i k dalším zastupitelům.

"Oficiálně to ale nevím. Kuřim je však malé město, lidé se tu znají a leccos o sobě vědí. I když neznám podrobnosti, není to podle mě úplně šťastné," konstatoval zastupitel Martin Nawrath (Strana zelených).

Tlak developerů je podle něho velký. V jejich zájmu je postavit co nejvíce domů, ale nové čtvrti pak postrádají dostatek veřejných prostranství.

Vladislav Zejda tvrdí, že si takové riziko uvědomuje a svou prací pro Moravskou stavební vlastně hájí zájmy obyvatel Kuřimi. "Mohu investora přesvědčit o potřebě například občanské vybavenosti," argumentoval Zejda.

Ve stavební komisi se podle něho stává, že některý z jejích členů zároveň spolupracuje s firmou, o jejímž projektu se rozhoduje.

"Většina členů jsou projektanti a pracují i pro společnosti, které v Kuřimi působí. Pokud se rozhoduje o jejich projektu, tento člen se hlasování nezúčastní," popsal své zkušenosti Zejda.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

VIDEO: Nové strážníky pro Brno láká klip ve stylu retro počítačové hry

Strážníky láká k policii spot ve stylu Mortal Kombat

Nadsázkou a humorem chtějí strážníci v Brně nově oslovit uchazeče o práci a získat je tak do svých řad. Kostičková...

Čtrnáctiletá se sotva držela na nohou. Nadýchala téměř dvě promile

Alkohol (ilustrační foto)

S limonádou se nezletilá školačka z Brna nespokojila, a tak se rozhodla, že ji vymění za alkohol. Vypila ho ale tolik,...

Najdete na iDNES.cz