Šéfka léčebny dlouhodobě nemocných v Letovicích hodlá snížit počet pacientů na pokojích

  7:24aktualizováno  7:24
Hejtman jmenoval novou šéfku léčebny dlouhodobě nemocných v Letovicích. Stala se jí lékařka Drahoslava Královcová, která zde plánuje stavební úpravy i méně lůžek na pokojích.

Ředitelka Nemocnice Milosrdných bratří v Letovicích Drahoslava Královcová | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Nemocnice Milosrdných bratří v Letovicích v památkově chráněné historické budově bývalého kláštera provozuje léčebnu pro dlouhodobě nemocné.

Dvaapadesátiletá lékařka Drahoslava Královcová byla od loňského jara pověřena vedením léčebny, teď ji hejtman do funkce jmenoval.

"Mám nápady, co by se zde mělo změnit, týká se to zaměstnanců, poskytovaných služeb, ale i investičních akcí," plánuje nová šéfka.

Co se nyní změnilo oproti tomu, kdy jste byla vedením nemocnice jen pověřena?
Mám více pravomocí. A připravené věci mohu i uskutečnit.

Co třeba?
Pokračovat chceme v rekonstrukci nemocnice, na letošní rok plánujeme investiční akce asi za 11 milionů korun. Vyměňovat budeme například výtahy, ty u nás slouží jako jediná evakuační trasa a jeden z nich je už letitý a má také nevyhovující technické parametry. Budeme mít rychlý a bezpečný, který nově vyjede až do půdních prostor, takže je budeme moci v budoucnu využívat. A změny pocítí i pacienti a personál.

Jak konkrétně?
Spolu s výměnou výtahu totiž budeme přistavovat celý nový objekt, na to by měla navázat renovace půdy. V novém výtahovém objektu vzniknou dvě vyšetřovny pacientů, v přízemí nemocnice pak centrální umývárna nádobí i šatny a sociální zázemí pro personál. Tím získáme i další prostory na stávajících patrech. A díky tomu by se mohlo zlepšit sociální zázemí. Chceme také snížit počet pacientů na pokojích.

Kolik lidí vlastně máte nyní na pokojích? Jak se změní a nakolik se rozšíří vaše kapacita?
Pokoje jsou různé, máme ale i jeden osmilůžkový a dokonce devítilůžkový, což s ohledem na vážný stav našich pacientů není vhodné. A vzhledem k tomu, že jsme historický objekt, se tu nedá libovolně rozšiřovat prostor. Celkovou kapacitu měnit nechceme. Těch 120 lůžek, které máme, stačí. Díky novému výtahu a reorganizaci pokojů chceme mít maximálně šestilůžkové pokoje. Vzniknout by měl ale také nový izolační pokoj pro umírajícího a podobně. To vše je ale záležitost i dalších fází rekonstrukce, ta je ale rozplánovaná asi na pět let a přijít by měla na 50 milionů korun.

V úvodu jste zmínila i nové zdravotní služby. Co to bude?
Máme tu zmodernizované rentgenové pracoviště a v našem areálu si ambulance pronajímají různí lékaři, třeba ortoped či chirurg. Chceme rentgen nabídnout i jejich pacientům, aby nemuseli nikam dojíždět. Poskytovat chceme i domácí služby pro naše propuštěné pacienty. Chystáme také další věci, půjde ale spíš o vnitřní záležitosti, které lidé zvenku moc nepocítí, usilovat budeme například o certifikaci nemocnice.

Všechny tyto změny by měly proběhnout ještě letos?
Investici 11,5 milionu korun teď schválila rada kraje, teď chystáme výběrové řízení a ještě letos chceme výtah vyměnit a nový objekt přistavět. Ohledně nových služeb bychom chtěli letos začít jednat a zajistit alespoň jejich registraci. Uvidíme.

Mluvila jste i o personálních změnách, chystáte nějaké propouštění?
Nebude to nic radikálního a drastického. Víme ale například, že někteří zaměstnanci budou během roku odcházet do důchodu, čekáme také na legislativní změny z podnětu ministerstva zdravotnictví. Pokud by se schválily, mohli bychom nabírat další zaměstnance.

Budete pokračovat i ve dnech otevřených dveří a zpřístupnění historické lékárny?
Historickou lékárnu, která byla před dvěma lety zrestaurovaná, určitě zpřístupníme. Spolupracujeme s turistickým centrem, prohlídky budou opět pravidelně od jara do podzimu i nadále. V létě pak budou i dny otevřených dveří. Jsme otevřené zařízení, máme třeba i volné návštěvní hodiny.

Jak těžké je vůbec umístit k vám blízkého, který to potřebuje?
Převážně poskytujeme péči pacientům z nemocnic na okrese, v Blansku a v Boskovicích, s lékaři jsme denně v kontaktu a většinou se daří umístit pacienta do tří dnů až týdne. Přijímat ale můžeme i mimo nemocnice, stačí využít objednávkový list, který je na našich webových stránkách.

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Na nedotažené rezidentní parkování v Brně doplácejí hotely i divadla

Strážníci v Brně kontrolují nově zavedené rezidentní parkování.

Dopady nedotaženého rezidentního parkování v Brně trápí dojíždějící umělce či hosty luxusních hotelů v centru. Lidé za...

Další z rubriky

Vinaři z Miroslavi získali speciální známku za vstřícný přístup k syslům

Vinaři z Hnanic získali speciální známku.

Nákupem speciálního „syslího“ vína lidé podpoří vinaře, kteří vytvářejí kriticky ohroženým hlodavcům dobré životní...

Břeclav začala sázet stromy, aby mohla postavit vytoužený obchvat

Nová alej v Popicích bude sloužit jako přirozený větrolam

Břeclav začala pracovat na kompenzačních opatřeních, která musí splnit, aby mohla postavit obchvat města. Část jeho...

Doplácejte a my vám zavedeme bankomat, žádají od malých obcí banky

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...

Služby z maloměst rychle mizí. Bankomat, doktor, lékárna, pošta. Za tím vším musejí lidé jezdit kilometry daleko. Pokud...

Najdete na iDNES.cz