Šéfka léčebny dlouhodobě nemocných v Letovicích hodlá snížit počet pacientů na pokojích

  7:24aktualizováno  7:24
Hejtman jmenoval novou šéfku léčebny dlouhodobě nemocných v Letovicích. Stala se jí lékařka Drahoslava Královcová, která zde plánuje stavební úpravy i méně lůžek na pokojích.

Ředitelka Nemocnice Milosrdných bratří v Letovicích Drahoslava Královcová | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Nemocnice Milosrdných bratří v Letovicích v památkově chráněné historické budově bývalého kláštera provozuje léčebnu pro dlouhodobě nemocné.

Dvaapadesátiletá lékařka Drahoslava Královcová byla od loňského jara pověřena vedením léčebny, teď ji hejtman do funkce jmenoval.

"Mám nápady, co by se zde mělo změnit, týká se to zaměstnanců, poskytovaných služeb, ale i investičních akcí," plánuje nová šéfka.

Co se nyní změnilo oproti tomu, kdy jste byla vedením nemocnice jen pověřena?
Mám více pravomocí. A připravené věci mohu i uskutečnit.

Co třeba?
Pokračovat chceme v rekonstrukci nemocnice, na letošní rok plánujeme investiční akce asi za 11 milionů korun. Vyměňovat budeme například výtahy, ty u nás slouží jako jediná evakuační trasa a jeden z nich je už letitý a má také nevyhovující technické parametry. Budeme mít rychlý a bezpečný, který nově vyjede až do půdních prostor, takže je budeme moci v budoucnu využívat. A změny pocítí i pacienti a personál.

Jak konkrétně?
Spolu s výměnou výtahu totiž budeme přistavovat celý nový objekt, na to by měla navázat renovace půdy. V novém výtahovém objektu vzniknou dvě vyšetřovny pacientů, v přízemí nemocnice pak centrální umývárna nádobí i šatny a sociální zázemí pro personál. Tím získáme i další prostory na stávajících patrech. A díky tomu by se mohlo zlepšit sociální zázemí. Chceme také snížit počet pacientů na pokojích.

Kolik lidí vlastně máte nyní na pokojích? Jak se změní a nakolik se rozšíří vaše kapacita?
Pokoje jsou různé, máme ale i jeden osmilůžkový a dokonce devítilůžkový, což s ohledem na vážný stav našich pacientů není vhodné. A vzhledem k tomu, že jsme historický objekt, se tu nedá libovolně rozšiřovat prostor. Celkovou kapacitu měnit nechceme. Těch 120 lůžek, které máme, stačí. Díky novému výtahu a reorganizaci pokojů chceme mít maximálně šestilůžkové pokoje. Vzniknout by měl ale také nový izolační pokoj pro umírajícího a podobně. To vše je ale záležitost i dalších fází rekonstrukce, ta je ale rozplánovaná asi na pět let a přijít by měla na 50 milionů korun.

V úvodu jste zmínila i nové zdravotní služby. Co to bude?
Máme tu zmodernizované rentgenové pracoviště a v našem areálu si ambulance pronajímají různí lékaři, třeba ortoped či chirurg. Chceme rentgen nabídnout i jejich pacientům, aby nemuseli nikam dojíždět. Poskytovat chceme i domácí služby pro naše propuštěné pacienty. Chystáme také další věci, půjde ale spíš o vnitřní záležitosti, které lidé zvenku moc nepocítí, usilovat budeme například o certifikaci nemocnice.

Všechny tyto změny by měly proběhnout ještě letos?
Investici 11,5 milionu korun teď schválila rada kraje, teď chystáme výběrové řízení a ještě letos chceme výtah vyměnit a nový objekt přistavět. Ohledně nových služeb bychom chtěli letos začít jednat a zajistit alespoň jejich registraci. Uvidíme.

Mluvila jste i o personálních změnách, chystáte nějaké propouštění?
Nebude to nic radikálního a drastického. Víme ale například, že někteří zaměstnanci budou během roku odcházet do důchodu, čekáme také na legislativní změny z podnětu ministerstva zdravotnictví. Pokud by se schválily, mohli bychom nabírat další zaměstnance.

Budete pokračovat i ve dnech otevřených dveří a zpřístupnění historické lékárny?
Historickou lékárnu, která byla před dvěma lety zrestaurovaná, určitě zpřístupníme. Spolupracujeme s turistickým centrem, prohlídky budou opět pravidelně od jara do podzimu i nadále. V létě pak budou i dny otevřených dveří. Jsme otevřené zařízení, máme třeba i volné návštěvní hodiny.

Jak těžké je vůbec umístit k vám blízkého, který to potřebuje?
Převážně poskytujeme péči pacientům z nemocnic na okrese, v Blansku a v Boskovicích, s lékaři jsme denně v kontaktu a většinou se daří umístit pacienta do tří dnů až týdne. Přijímat ale můžeme i mimo nemocnice, stačí využít objednávkový list, který je na našich webových stránkách.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

Další z rubriky

VIDEO: Jak vypadal brněnský Špilberk, než ho kvůli Turkům přestavěli

Jak vypadal hrad Špilberk ve 14. století

Pohled o zhruba 700 let zpět ukazuje vizualizace, která představuje podobu brněnského hradu Špilberk ze 14. století....

Policistům při stíhání motorky selhalo auto, zastavili ji druhý den

Terénní motorka šestadvacetiletého jezdce, který se s ní proháněl v lese ve...

Porucha služebního auta překazila na Hodonínsku policistům pronásledování terénní motorky, na níž ujížděl muž známý...

Bývalý místostarosta slíbil záchranářům miliony na kodiaqy, nedostali nic

Škodovka ukázala Kodiaq v úpravě pro záchranáře

Po komunálních volbách před čtyřmi lety se do vedení Znojma vyhouplo i hnutí ANO a místostarostou se stal Jan Fiala. Na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz