Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéfkuchař předvede své umění na kuchařské Olympiádě v Německu

  7:09aktualizováno  7:09
Na Olympiádu kuchařů do německého Erfurtu se vydá třicetiletý Josef Dufek, 3éfkuchař hotelu Vinum Coeli v Dolních Kounicích. Na letošním Primerba Cupu se svým kuchařským umem zvítězil, v předminulé soutěži Kuchař roku zase skončil druhý.

Kuchař Josef Dufek | foto: Radek Miča, MAFRA

Nejen se zmiňovanými pokrmy uchvátil zrak, čich i chuť soutěžních porot těchto prestižních soutěží ve vaření. Dufek má na jídelním lístku takové speciality, jako je pečený mořský vlk položený na kokosovo-pomerančovém risotu, doplněný mladou zeleninkou a šafránovou redukcí.

K tomu podává jako dezert hruškový mouse v dýňovém krokantu s vanilkovou rebarborou, amaretovou omáčkou a rozmarýnovým sorbetem.

Pro své dosavadní úspěchy je Josef Dufek členem národního týmu kuchařů a cukrářů, který za pár dní odjíždí na kuchařskou olympiádu do Německa. "Moje oblíbené jídlo? Pochutnám si hlavně na specialitách od kolegů," říká Dufek profesionálně.

Rodičům mluvil do vaření odjakživa
Vaření je mu zřejmě osudem. "Rodičům jsem do něj mluvil odjakživa. Přesto musím říct, že co mi uvaří, to mi vždycky chutná. Ať už je to mámin králík na svíčkové či tátův guláš," říká mladý šéfkuchař.

Narodil se v Radiměři na Svitavsku. Jeho babička s dědou vlastnili hospodu, o kterou však v padesátých letech přišli.

Od nich prý pochytil první zkušenosti s přípravou jídel. "Moje babička byla výborná kuchařka a já jsem měl jasno o mém oboru už při jejím vyprávění o vaření," tvrdí.

Pár let po vyučení se vydal na zkušenou do světa. Vařil v Německu i v rakouských Alpách. Po čtyřech letech přišel zpět a zamířil do brněnské metropole.

Dufek zpočátku na soutěžích úspěchy neslavil
Na řadu přišly soutěže ve vaření. "Na ně jsem ale vlastně jezdil ještě před odchodem do zahraničí. Náklady jsem si tehdy hradil sám, strašně mě to zajímalo. Samozřejmě zprvu to byly velké neúspěchy," vzpomíná.

Teprve u brněnského Internationalu Josef Dufek našel při vyjížďkách na soutěže i finanční podporu. A tato podpora trvá dodnes.

A jak to na takových prestižních soutěžích ve vaření vlastně chodí? "Den předtím vám odhalí suroviny a vy z nich musíte během hodiny sepsat tříchodové menu. Druhý den to uvaříte," nastínil majitel řady ocenění.

Členové národního týmu musí v soutěžích obstát
Členem prestižního národního týmu sdruženého pod záštitou Asociace kuchařů a cukrářů České republiky se Dufek stal loni. Jeho členové jsou vybráni z nejlepších odborníků ve svém oboru. Své znalosti a um musí však nejprve prokázat právě v národních a mezinárodních soutěžích.

Ve středu se Dufek se svými devíti kolegy z "nároďáku" sejde v brněnském hotelu International, aby si na generální zkoušce vyzkoušeli, s čím že vlastně chtějí na olympiádě v německém Erfurtu prorazit.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz