Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sehnat drogy je podle obyvatel Mikulova snadné

  17:09aktualizováno  17:09
Dvacet procent lidí z Mikulova, kteří anonymně odpovídali na otázky městské policie, se přiznalo, že bere drogy. A téměř padesát procent je přesvědčeno, že jsou ve městě snadno dostupné. Šokující čísla vyplynula z ankety mikulovských strážníků, na kterou lidé odpovídají prostřednictvím webových stránek.

Varna pervitinu. Ilustrační foto | foto: Policie ČR

Drogy podle respondentů užívají hlavně mladí. Třicet procent lidí si však myslí, že k drogám se snadno dostanou i školáci. Koupit se podle nich dají dokonce i na školách. Řada těch, kteří odpovídali, také přesně ví, kdo má doma malou chemickou laboratoř a za kým by měli pro drogu jít.

Narkomani jsou ostražití
Síť výrobců drog a jejich zákazníků je v Mikulově ve srovnání se stejně velkými městy mimořádně široká. A těžko proniknutelná. Dostat se do ní je i pro terénní pracovníky nadlidský úkol.

"Snažíme se vést terénní program. Ale narážíme na hodně ostražitý postoj uživatelů drog," říká Štěpán Žáček, vedoucí břeclavského kontaktního centra pro drogově závislé. Podle něj mikulovští narkomani vedou zdánlivě normální život, snaží se být nenápadní. Svou zálibu v omamných látkách tutlají, jak nejvíc to jde.

"Daří se nám zkontaktovat najednou tak jednoho dva uživatele. Takže zmapovat drogovou scénu v Mikulově je pro nás hodně těžké," tvrdí Žáček.

Těžší práci má i policie. Mikulov je specifický v tom, že varny se rychle přesouvají. Z bytů do lesa, z města do sousední vesnice. A zpět.

"Drogy v Mikulově cítí jako velký problém velká část místních lidí," potvrzuje velitel strážníků Jiří Hamerník. Situace je podle něj přitom podstatně lepší než v minulosti.

anketa mikulovských strážníků

Jsou v Mikulově užívány drogy?
Ano 48,48 %
Ne 6,06 %
Nevadí mi to 17,17 %
Jste sám uživatelem?
Ne 25,27 %
Ano 20,88 %
Co je vám do toho 17,58 %
Jsou drogy snadno dostupné?
Určitě ne 2,38 %
Ano 48,81 %
Kdo podle vás užívá drogy?
Hlavně mladí 19,28 %
Bohužel i školáci 30,12 %

"Fungovali tu výrobci, kteří už měli svou široce rozvětvenou síť roznašečů a prodejců. Několik let jsme usilovně útočili na okresní policejní ředitelství, aby se drogám v Mikulově cíleně věnovalo," popisuje Hamerník.

Státní policie se nechala přesvědčit a vyslala do Mikulova specialisty, kteří během půl roku Mikulov od varen téměř vyčistili. Jenže pak se museli opět přesunout do jiných měst v okrese a v Mikulově se vše vrací do starých kolejí.

Za "vaření" hrozí deset let
Potvrzují to i prozatímní výsledky internetové ankety, podle níž se víc než třicet procent lidí domnívá, že v boji proti drogám se v Mikulově dělá málo. Policie tam přitom za poslední měsíce zlikvidovala dvě varny.

"Zadrželi jsme také osoby, které se podílely na výrobě a distribuci omamných a psychotropních látek," uvedla mluvčí břeclavské policie Alice Čechová. Za takový delikt hrozí až desetiletý trest vězení.

Podle Jiřího Hamerníka je to ale pořád málo. "Pomohlo by nám, kdyby nám specialisty na drogy vrátili zpět," podotkl. Obává se totiž, že pokud se problému nebude někdo intenzivně věnovat, Mikulov se opět stane rájem feťáků.

Sami strážníci mnoho nezmůžou. Mají řadu jiných povinností a hlavně omezené pravomoci.

Snaží se proto věnovat aspoň prevenci ve školách. Přednášky o drogách se ale tak trochu míjejí účinkem. "Jen si na nich ověřuji, že děti daleko dřív zkusí marihuanu než cigaretu," podotýká velitel strážníků. Prvního jointa prý okusí už žáci šestých tříd. K cigaretám se dostanou až kolem osmé deváté třídy. A přednášky je neodradí.

"Chce to něco interaktivního, prožitkového. Něco, co v nich zůstane, a uvědomí si, že droga je skutečně špatná," míní Hamerník.

Jsou v Mikulově užívány drogy?
Ano 48,48 %
Ne 6,06 %
Nevadí mi to 17,17 %
Jste sám uživatelem?
Ne 25,27 %
Ano 20,88 %
Co je vám do toho 17,58 %
Jsou drogy snadno dostupné?
Určitě ne 2,38 %
Ano 48,81 %
Kdo podle vás užívá drogy?
Hlavně mladí 19,28 %
Bohužel i školáci 30,12 %

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Kromě koncertů se do Brna těším i na baseball, říká nový šéfdirigent

Američan Dennis Russell Davies je šéfdirigentem Filharmonie Brno.

Na moderní koncertní sál si filharmonici v Brně ještě musí počkat. S letošní sezonou ale získali jiný hudební skvost –...

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Najdete na iDNES.cz