Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sehnat drogy na Cejlu je snadné. Ví to polovina místních dětí

  19:21aktualizováno  19:21
Jak v Brně sehnat heroin nebo pervitin? Nevíte? Na Cejlu nebo Bratislavské ulici vám to řekne každé druhé dítě ve věku od 12 do 17 let. Zjistil to výzkum, který pro Odbor sociálního začleňování Úřadu vlády zpracovala společnost SocioFaktor.
S odpovědí, kde se dají sehnat drogy, většina dětí z Cejlu neváhá. Ilustrační foto

S odpovědí, kde se dají sehnat drogy, většina dětí z Cejlu neváhá. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Stav závislosti na drogách u dětí a mládeže v "sociálně vyloučených lokalitách" a jak snadné je pro ně tyto drogy získat zjišťovala kromě škol v Brně také v dalších 11 městech České republiky.

"Masově rozšířené jsou zkušenosti s cigaretami, alkoholem a marihuanou. Ta dokonce předstihla alkohol. Zkušenosti s tvrdými drogami jsou sice ojedinělé, ale alarmující je skutečnost, že se děti a mladiství pohybují v prostředí, kde je konzumace drog běžná a nijak se nad tím nepozastavují," shrnul David Oplatek z Úřadu vlády výsledky průzkumu, který v Brně probíhal na přelomu roku.

Radní chce zřídit dětské detoxikační středisko

To dokazují i vybrané odpovědi žáků na otázku, kde se dají drogy sehnat: "Všude možně, kam jdete za roh" nebo "V různých barech, na ulici, kdekoli v téhle době! Kromě doma".

V Brně přitom informace tohoto typu dodnes úplně chyběly. Náměstek primátora Daniel Rychnovský (KDU-ČSL) na základě výzkumu navrhne vedení brněnského magistrátu opatření, která mají situaci zlepšit.

"Situace je o to vážnější, že je to na druhém stupni základních škol. V Brně, když přijde do školy intoxikované dítě, tak neví, co si s ním počít," vysvětluje Rychnovský, že ve městě musí vzniknout něco jako dětské detoxikační středisko.

"Hlavní je prevence"

Ze závěrů výzkumu taky vyplývá, že chybí pořádný terénní program, který se v Brně momentálně rozbíhá. Doporučuje posílit i represi proti dealerům drog, dělat kontroly v hernách a hlavně zavést důkladnou prevenci.

"Když se už na 1. stupni základních škol lépe zacílí prevence, řada problémů se tak eliminuje," dodal Oplatek. V Brně by tomu mělo pomoct komunitní centrum Hvězdička, které má vzniknout v srdci brněnského "Bronxu".

"Právě vzniká projekt centra, které by se mělo stát střediskem pro tyto děti. Měly by se tady učit, jak změnit své volnočasové aktivity. Tím pak budou mít menší sklony k drogám," říká Kateřina Dubská (SZ), která na magistrátu vede pracovní skupinu pro sociální začleňování.

Chybí i specializovaní psychologové a psychiatři

Právě v centru Hvězdička by mohlo vzniknout chybějící detoxikační centrum pro děti a mládež, které by pak bylo jediným na jižní Moravě.

"Vím, že jedno takové centrum je v Praze a pak známe spíš zahraniční modely, například z Lipska," říká Veronika Vaňková, vedoucí pedagogického programu neziskové organizace IQ Roma servis.

V ambulantní péči však zůstane dítě jen pár hodin, než účinky drogy odezní. Co pak s ním? V Brně není ani speciální léčebna, který by se děti do 18 let zbavovaly závislosti. A podle Vaňkové v Brně ani dost psychiatrů a psychologů, kteří by se na tyto problémy specializovali.

"Pokud se vyskytnou takové problémové případy, pošlou je ke klasickému psychiatrovi nebo do dětské nemocnice. To ale nemá efekt, protože jsou nastavení na jiné klienty nebo problémy," vysvětluje Vaňková problémy související s dětskou závislostí.

Pomoc musí začít již u rodičů

A vzniká už doma, kdy chce dítě prostřednictvím drog uniknout z problematického prostředí sociálně slabé rodiny. Pomáhat jim i jejich rodičům chce teď s novým projektem organizace Podané ruce.

Spojila síly s IQ Roma servisem a DROMem - jedni ví, jak na drogy, druzí mají zkušenosti s rodinami. S týmy, ve kterých budou i psychiatři a psychologové se budou snažit "přeprogramovat" rodiny nebo pomoct s dluhy.

"Kolegové nám otevřou dveře. Budeme mít možnost jít přímo do ohniska," říká Pavel Novák z Podaných rukou.Nejčtenější

Brněnské hromadné rande diskriminuje sexuální menšiny, stěžuje si spolek

Ilustrační snímek

K přehodnocení konceptu hromadného rande na brněnském výstavišti vyzývá Společnost pro queer paměť. Spolku se nelíbí,...

VIDEO: Řidič vjel kamionem na zavírající se přejezd, závoru ulomil a ujel

Kamion na přejezdu prorazil závoru

Ulomenou závoru za sebou nechal na železničním přejezdu v Moravském Písku kamion se zahraniční registrační značkou. Po...Muž pomohl cyklistovi, kterého napadli pejskaři. Sám skončil v nemocnici

Ilustrační snímek

Volně pobíhající pes byl v Brně příčinou konfliktu, ze kterého nakonec nejhůř vyšel náhodný svědek. Dvojice pejskařů...

KVÍZ: Poznáte české a moravské hrady? Vyzkoušejte se, ať v létě nebloudíte

012

Regiony iDNES.cz přinášejí další z kvízů, v nichž si ověříte, jak znáte naši zemi. Tentokrát můžete poznávat české a...

V Kobylí se před exekutory zabarikádoval ozbrojený muž, vyvedla jej policie

V Kobylí na Břeclavsku se ve svém domě zabarikádoval před exekutory ozbrojený...

Ve svém domě v Kobylí na Břeclavsku se ve čtvrtek dopoledne zabarikádoval před návštěvou exekutorů s policisty...

Další z rubriky

Parádnice v krojích mizí, fotografka je zachytila s králíky i slivovicí

Snímek z knihy Víchernice – mizející parádnice Moravy. Název knihy Víchernice...

Právě si zula pletené bačkory a na pořád ještě pěknou nožku natahuje krojové čižmy. V téměř intimní chvíli zachytila...

Oranžerie jako zázrakem vstala z mrtvých. Dřevomorka tady doúřadovala

Zchátralá oranžerie byla v havarijním stavu. V roce 2015 získala záchrana cenu...

Oranžerie, skleníky a fíkovny bývaly součástí zámků, hradů i klášterů. Sloužily k přezimování teplomilných rostlin,...

Na Blanensku se srazila dvě auta, raněného museli hasiči vyprošťovat

Na silnici mezi Černou Horou a Žernovníkem na Blanensku se v sobotu před...

Na silnici mezi Černou Horou a Žernovníkem na Blanensku se v sobotu před polednem srazila dvě osobní auta. Celkem se...

Najdete na iDNES.cz