Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sehnat zápisový lístek ke studiu na střední škole může být nečekaně složité

  • 2
"Byla to hrůza a děs a nikdo mi neuměl poradit," vzpomíná na běhání kvůli zápisovým lístkům osmačtyřicetiletá Ivana ze Sudic na Blanensku. Novinka, kterou letos zavedlo ministerstvo školství, jí zkomplikovala život.

Takzvaný zápisový lístek musejí předložit všichni žáci, kteří se hlásí na střední školu nebo nástavbové studium.

"Žáci 9. tříd, kterých je v kraji 11 100, dostali lístky na jejich základní škole," popsal mluvčí krajského úřadu Jiří Klement. - Čtěte také: Tři přihlášky na střední: děti jásají, školy se bojí

"Nikdo nevěděl, co to je"

Jenže rodiče dětí, které nejdou na střední školu z té základní, ale například z učiliště, musejí lístky shánět osobně. Přes krajský úřad.

"Chtěla jsem to vyřídit přes Czech point v Blansku, nikdo ale nevěděl, co zápisový lístek je, ani v Boskovicích ve škole mi neuměli poradit," vysvětluje matka sedmnáctileté Barbory, která končí učiliště v oboru kadeřnice.

zkouška, reparát, učení, písemka, starosti, student

Kvůli zraněné noze se žena do padesát kilometrů vzdáleného Brna vypravit nemohla, na úřad nemohla poslat ani nezletilou dceru. Vše proto chtěla vyřešit přes známou, která v Brně pracuje. Jenže narazila.

"Zápisové lístky třetím osobám nevydáváme, jen když mají notářsky ověřenou plnou moc. Lístek jinak vydáváme jen zletilým uchazečům o studium nebo jejich zákonným zástupcům," uvedla Kateřina Pernicová ze školského odboru krajského úřadu.

Nejdřív vyzvednout, potom odevzdat

Žena zápisový lístek získala až po vytištění písemné žádosti z internetu a jejím poslání na krajský úřad. Podobné dopisování nebo osobní návštěva čekaly v kraji zatím asi dva tisíce rodičů, kteří svým dětem lístek museli pořídit.

Zkouška pro rodiče tím ale nekončí. Další povinnosti jim školský zákon ukládá i poté, co jejich děti přijímací zkoušky udělají. Do pěti pracovních dnů od chvíle, kdy obdrží vyrozumění o přijetí, totiž musejí lístek odevzdat řediteli střední školy.

O úspěch může připravit nevědomost

"Pokud to uchazeč neudělá, může ředitel toto 'uvolněné' místo nabídnout v dalším kole přijímacího řízení," líčí Klement. Kvůli neznalosti tak dítě může přijít o místo. Rodiče to ale mnohdy vůbec netuší.

Jak postupovat, se teď všichni budou učit za běhu. "S tímto modelem přijímacího řízení nejsou žádné zkušenosti, nicméně je pravděpodobné, že po prvním kole přijímacího řízení bude více nepřijatých uchazečů než v předchozích letech. Na každou školu budou přijati jen ti nejlepší," míní radní kraje Jiří Janda.

Běhání pak čeká i rodiče těch studentů, kteří se dostanou na víc škol. Pokud lístek odevzdají na první a pak budou chtít nastoupit na jinou, musejí jej vyzvednout a předat tam. Každý má totiž nárok jen na jeden lístek. A vzít zpět jej smí jen jednou.