Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šelma na Znojemsku zardousila už šedesát slepic

  20:13aktualizováno  20:13
Znojemská městská část Hradiště se má na pozoru. Jejími ulicemi totiž posledních několik dní obchází šelma, která už stihla roztrhat na šest desítek slepic a kuřat tamních obyvatel. Dotyčným zvířetem je s největší pravděpodobností liška z blízkého Národního parku Podyjí.

Ilustrační foto | foto: Městská policie Praha

Lidé ji u svých obydlí v minulých dnech několikrát zpozorovali. Liška jedná podle stejného scénáře. V noci či ve dne přeleze komukoliv přes plot či se protáhne dírou a zardousí přítomná kuřata a slepice.

Většinu jich na místě nechá. Jedné rodině z Hradiště takto zabila na pětatřicet kusů drůbeže. Dalším pak zardousila po zhruba desítce zvířat. Takto poškozeny jsou minimálně čtyři tamní rodiny.

První případ se odehrál přesně před týdnem, poslední v noci na neděli. Místnímu veterináři Lubomíru Borkovcovi již lidé hlásili, že lišku skutečně viděli. "Pohybovala se směrem ke starému pivovaru a dál podél přehrady," uvedl Borkovec.

Na lišku jako viníka ukazuje množství zadávených zvířat
Podle něj o tom, že "krvavý týden" může mít na svědomí právě toto zvíře, svědčí množství zabité drůbeže. "Když liška vleze v noci do kurníku, tak slepic zakousne víc a ani je nesežere. Někdy to samé dělají také kuny," upozornil.

O šest slepic přišla minulou středu rodina Šulerova. "Muselo se to odehrát přes den, ráno byly ještě živé. A to zvíře muselo přelézt přes plot, slepice normálně běhají venku," nastínil Roman Šuler.

Když se vrátil odpoledne domů, šest slepic, které ještě dopoledne stihly snést vejce, bylo zakousńutých, jedna měla navíc ukousnutou hlavu. "Žádná ale nechyběla. Zřejmě útočníka něco vyrušilo," popsal.

Zajímavé je, že se stejný případ odehrál v ten samý den ještě jeden, avšak na zcela jiném místě Hradiště.

Co nyní chovatelům zbývá? Podle myslivců je jejich případ složitý. V ulicích se škodná zvěř střílet nesmí a stopovat lišku mimo samotné Hradiště a pak ji ulovit někde v národním parku není tak jednoduché.

Smiřte se s tím, radí postiženým odborník
"Ani trávit jedem nelze a chytat do kotce bych nedoporučoval. Jediná možnost je smířit se s tím. Já bydlím na hájence a každý rok také přicházím o pár slepic. Je to prostě daň za to, že bydlíte blízko přírodě," míní Zdeněk Psota ze znojemské lesní správy Lesů ČR, která má shodou okolností sídlo na Hradišti.

Kdyby pak lidé lišku někde viděli přímo v ulici či doma na dvorku, je podle pracovníka lesní správy možné zavolat myslivce či městskou policii, kteří by zvíře mohli odchytit. Další radu má pak hradišťský veterinář. "Co na lišku doporučuji? Psa, aby ji hnal," vzkázal.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Kromě koncertů se do Brna těším i na baseball, říká nový šéfdirigent

Američan Dennis Russell Davies je šéfdirigentem Filharmonie Brno.

Na moderní koncertní sál si filharmonici v Brně ještě musí počkat. S letošní sezonou ale získali jiný hudební skvost –...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Čtrnáctiletá se sotva držela na nohou. Nadýchala téměř dvě promile

Alkohol (ilustrační foto)

S limonádou se nezletilá školačka z Brna nespokojila, a tak se rozhodla, že ji vymění za alkohol. Vypila ho ale tolik,...

Najdete na iDNES.cz