Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Seniora, který přežil čtyři dny v lese, nejvíc sužovala žízeň

  19:52aktualizováno  19:52
Celé čtyři dny a tři noci strávil třiaosmdesátiletý František Škarka v zalesněném výmolu kus od polní cesty poblíž Ořechova. Šlápl tak nešťastně, že si po pádu zlomil klíček stehenní kosti a nemohl se ani hnout. Teprve ve čtvrtek uslyšel houbařovo volání starší manželský pár a zburcoval pomoc.

Ztracený a nalezený důchodce František Škarka | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Hned zavolali sanitku. Strašně rád bych jim poděkoval, že mi zachránili život, ale nějak rychle se vypařili. Nic o nich nevím," posteskne si důchodce už z bezpečí pohodlné postele v Nemocnici Milosrdných bratří.

Po operaci nohy o víkendu ještě leží na jednotce intenzívní péče napojený na "hadičky". Přesto je v dobrém rozmaru, jako by se ho přestálé utrpení ani nedotklo.

Minulou neděli se vášnivý houbař vypravil s modrou plátěnou tašku do svých oblíbených lesů. Známým, kteří u něj bydlí, řekl, že jede do Ořechova.

Ti zburcovali policii až v úterý. Strážci zákona ihned rozjeli mohutnou pátrací akci, lesy kolem Ořechova pročesávali s psovody a nasazen byl i vrtulník s termovizí.

"Že mě nenašli, byla vlastně moje vina. Ořechovy jsou v blízkosti Brna dva a já doma neřekl, že pojedu vlakem do toho vzdálenějšího, co je poblíž Křižanova. Stejně jsem ale nad sebou viděl kroužit vrtulník. Já je viděl, oni mě ne," přidává muž podrobnosti své krušné anabáze.

Do lesa se vydal nalehko a k snědku ani na pití s sebou neměl ani ň. Doma nechal i svůj mobil, protože mu nefungoval. Tři studené noci pod smrčkem kupodivu přežil bez nejmenšího nachlazení.

Se zlomeninou se snažil doplazit blíž k cestě
Ze všech sil se snažil doplazit se blíž k lesní cestě, aby ho někdo uviděl. To se mu zčásti podařilo. Ovšem za cenu palčivé bolesti, která se ozývala v noze při sebemenším pohybu.

"Většinou jsem proto ležel bez hnutí. Spal jsem, nebo se modlil. Jednu chvíli se mi zdálo, že ležím ve svém pokoji, ale pak jsem se probral a vidím kolem jen stromy. Nejhorší ze všeho byla žízeň. Říkal jsem si, ještě tak jeden den a budu mít pokoj. Bůh ale moje modlitby vyslyšel, " vzpomíná na krušné chvilky srdnatý senior.

Na vině je podle Františka Škarky i zimní čas. Tma padla už v pět, což si neuvědomil včas. Tím pádem v lese zůstal omylem i po setmění a vzápětí zabloudil, i když tamní krajinu zná jako své boty. Pracoval totiž jako zeměměřič a jižní Moravu prorázoval křížem krážem.

Letos už se na houby nedostanu, lituje důchodce
Seniora mrzí, že jeho taška plná pěkných suchohřibů při zachraňování zůstala na místě. "Taky mně vadí, že letos už se na houby nedostanu. Přitom se teď rozjely suchohřiby, taky václavky rostou ve velkém," zasní se vášnivý houbař.

František Škarka pochází z Valašska, po studiích na lesnické fakultě v Brně už zůstal. Je sám, do nemocnice za ním chodí jen dvě vzdálené příbuzné. Podle vlastních slov měl v mládí pár známostí, nakonec ale zůstal svobodný.

Jeho život se několikrát jaksepatří zauzlil, František Škarka prožil půldruhého roku jako totálně nasazený. Ke všemu nějak propásl správný čas k žádosti o odškodnění, takže nedostal ani korunu. Ještě za minulého režimu mu vyhořel domek v Kamenné kolonii a teď žije v nevelkém bytě. Podal si ale už žádost do penzionu a těší se, že to třeba brzy vyjde.

I když se zotavuje z včerejší operace, usmívá se a žertuje. Tím, že mu osud zrovna nejlepší karty nerozdal, se netrápí. "Člověk musí něco vytrpět v tomto životě, aby došel šťastné věčnosti," říká přesvědčeně.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Najdete na iDNES.cz