Historie okruhu: Fenomén Toniho Manga a jeho zelené kawasaki

17:25aktualizováno  17:25
Přelom sedmdesátých a osmdesátých let je dodnes zapsán v dějinách německého motocyklového sportu jako zlaté období. Fenomén Toniho Manga a jeho zelené kawasaki samozřejmě neminul ani Brno. V roce 1980 zde západoněmecká hvězda suverénně zvítězila v závodě do 250 i do 350 ccm.

Zázračné dítě Johny Cecotto se na brněnskou trať vrátil po několika letech. Očekávalo se, že zasáhne do bojů o stupně vítězů, ale Venezuelan jedoucí na bimotě ze závodu po několika kolech odstoupil. | foto: Archiv Automotoklubu Masarykův okruh

Pětistovky se kvůli bezpečnostním kritériím v Brně nejely.

Toni Mang přijížděl do Brna jako jasný favorit a svoji roli také naplnil. V obou závodech, ve kterých startoval, zvítězil s výrazným náskokem, byť si jej musel v obou případech vybojovat.

Výročí Velké ceny

Velká cena letos na Masarykově okruhu v Brně oslaví padesáté narozeniny. V pravidelném fotoseriálu se nyní můžete podívat na unikátní fotografie momentů, které vyhlášený podnik v uplynulém půlstoletí doprovázely. Dlouhá léta je trpělivě zpracovával Zdeněk Zavřel.

Nutno říci, že Mang měl z Brna vždy respekt.

„Brněnský okruh patří mezi nejnáročnější. Má několik rychlých úseků, na nichž je možno využít plný výkon stroje. Současně ovšem vyžaduje i dokonalou technickou vyzrálost jezdce, zejména v sérii zatáček mezi pátým a osmým kilometrem (tedy ve stoupání do Kohoutovic – pozn. red). Za deště může být velmi nepříjemný,“ přemítal Mang po dotazu novinářů.

Ve dvěstěpadesátkách Mang do Brna přijížděl jako jasný mistr světa, ve třistapadesátkách byl mimo hru o titul.

V Brně ale zajel, jakoby mu patřily tituly oba. Ve dvěstěpadesátkách Mangovi nevyšel start, během tří kol se však ze středu startovního pole propracoval do vedení a Korku Ballingtonovi nedal šanci.

Tu neměl ani Jon Ekerold, který se zpočátku pral s Mangem o prvenství v závodě do 350 ccm.

Brno si určitě dobře zapamatoval i Angelo Nieto.

Španěl usiloval v sezoně 1980 už o desátý titul v kariéře, ovšem jeho motorka nevydržela svižné tempo závodu a legenda „dvác“ musela odstoupit.

Jeho největšímu sokovi – Italu Bianchimu – už jen stačilo pohlídat si páté místo, díky kterému získal mistrovský titul.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Jakub Kornfeil během kvalifikace na Velkou cenu České republiky
Skvělý start, pak se Kornfeil propadl. Koukal jsem, jak mě předjíždějí

Tak nadějné se to zdálo být. Tak rychle ale přišel návrat do reality. Jakub Kornfeil zažil v Brně výtečný start, když se na mokré trati z 24. příčky během kola...  celý článek

Karel Hanika se chystá na kvalifikaci Velké ceny České republiky.
Hanika se v Brně dral vpřed, a přitom se krotil: Raději zvolni

V improvizovaném boxu ho vítala maminka, která ho nadšeně líbala. „Byl jsem rád, že jsem vůbec dojel,“ líčil pak Karel Hanika. V závodě Moto2, který byl po...  celý článek

Masarykův okruh rozburácí formule.
Po Masarykově okruhu prosviští formule, fanoušci očekávají rekord

Na brněnské dráze se v sobotu a v neděli konají Masaryk Racing Days, jejichž vrcholem jsou závody formulové série BOSS GP. Bývá to víkend, kdy pořadatelé i...  celý článek