plážová volejbalistka Kristýna Kolocová

plážová volejbalistka Kristýna Kolocová - škola beachvolejbalu, plážový, rozcvičení, strečink | foto: Michal Šula, MF DNES

SERIÁL: Míčový sport, kde nepotřebujete boty a opálíte se

  • 1
Až počasí dovolí, vezměte balon, vyražte s kamarády ven a zahrajte si oblíbený beach volejbal. Kromě toho, že se dostanete na čerstvý vzduch, je tento sport vhodný jak pro získání fyzičky, tak pro nabrání svalstva nebo hubnutí. A nebolí poněm klouby.

Bílý plážový písek příjemně hřeje do nohou. Slunce pálí a svítí s takovou silou, že až oslňuje zrak. Bez slunečních brýlí nebo kšiltu je potřeba chránit si oči před zářením a stínit si rukou. Čas od času je také potřeba setřít pot ručníkem.

Že vám to připomíná letní dovolenou u Středozemního moře? Řeč je však o beach volejbale. Sportu, kterému ovšem počasí letos zatím moc nepřeje.

Kam si jít zahrát plážový volejbal?

Sokol Brno I
Kounicova, Brno-Střed
www.sokolak.cz

Club Classic
Žabovřeská 3,
Brno-Pisárky
www.clubclassic.cz

City Beach
Holandská 12, Brno-Střed
www.citybeach.cz

Centrum Viktoria
Vodařská 2,
Brno-Komárov
http://www.centrumviktoria.cz

Koupaliště Na Dobráku
Dobrovského, Brno-střed
www.koupalistebrno.cz

Riviéra Brno
Bauerova 7, Brno-Pisárky
www.rivec.cz/

Sportovní areál Orel
Hlavní 96, Brno-Komín
www.orelkomin.cz

plážový volejbal, ilustrační foto

Krytý bazén a aquapark
Mlýnská 1828/15, Blansko
www.sluzby-blansko.cz

Areál kuřimského koupaliště
Blanenská 1082, Kuřim
www.ceska-koupaliste.cz

Koupaliště Grado
U střelnice, Tišnov
www.tisnov.cz

Koupaliště Kyjov
Dobrovského 620, Kyjov
t.č.: 518 612 973

Vranovská přehrada
Vranovská pláž
www.vranovska-plaz.cz

SK Beachvolleyball Slavkov
Lidická 298, Slavkov
www.beachvolleyballcz.cz

Ač se to nezdá, rozdílů mezi klasickým volejbalem a plážovým volejbalem je hodně. "Pohyb na písku je podstatně složitější. Na tvrdém povrchu stačí chodit po ploškách chodidel, ale na písku do něj musíte kvůli stabilitě zahrabávat prsty. Další rozdíl je v balonu. Míč pro beach je většinou měkčí, lépe se ovládá a je vhodnější pro defenzivní hru," vysvětluje trenér Jiří Polanský.

Podle jeho kolegyně Anny Šulcové je vedle povrchu zásadní rozdíl i v počtu hráčů. "Hraje se ve dvou místo v šesti. Hráči proto musí být univerzálnější, musí zvládat všechny herní činnosti. V klasickém volejbale se každý specializuje na hraní v určité pozici. To tady není," objasňuje trenérka specifika tohoto sportu.

V beach volejbale proti sobě nastupují vždy dvě družstva po dvou hráčích. Tito hráči nesmí být střídáni a musí odehrát celý zápas. Zápasy se hrají na dva vítězné sety do jednadvaceti bodů beze ztrát.

Pokud je stav nerozhodný, hraje se třetí set do patnácti bodů. Hráči musí být naboso. V případě špatného počasí může rozhodčí povolit speciální protiskluzové neoprenové ponožky.

V Česku je zděná hala na beach volejbal pouze jedna. Dá se v ní hrát v kterémkoliv ročním období a poskytuje sportovcům to nejlepší zázemí. Na zimu je ale hráčům k dispozici i hodně nafukovacích hal, ve kterých se dá trénovat na písku.

Jiří Polanský, který má trénování především jako zálibu, se na svých hodinách věnuje výhradně amatérům. "Nejdřív je důležité, aby žák pojmul hodně informací a osvojil si techniku. Pak následuje pár hodin taktiky a zlepšování fyzické zdatnosti. Potom už je to jenom opakování a dril. Trénuje se ve dvojicích a rychlost zdokonalování se hodně odvíjí od toho, kolik tomu kdo dává času," popisuje průběh lekcí trenér.

Pozor na chyby

Nespornou výhodou je, že se člověk při plážovém volejbale pohybuje v přírodě. Laik si však podle trenéra ze začátku vůbec nezahraje.

"Nejdřív se člověk musí naučit technické věci jako je bagr, podání a prsty. Potom se dovednosti rozšiřují o specificky beach volejbalové údery jako je třeba kobra nebo kaple," říká.

míče na plážový volejbal

Začínající hráč samouk by si také podle něj měl dát pozor na chyby. "Nejvíc se chybuje v chůzi po napnutých nohách, po patách nebo po ploškách chodidel. Žáci se taky bezdůvodně zaklání nebo špatně pohybují rukou před úderem," říká Polanský.

Beach volejbal vznikl pravděpodobně po první světové válce. Vojáci si během jejího trvání krátili dlouhou chvíli pinkáním na plážích. Postupně se přesunul do Evropy a Jižní Ameriky, kde si ho lidé brzy oblíbili a kde se rychle šířil.

První turnaje se hrály již v roce 1930 v USA a Brazílii a po olympijských hrách v Barceloně se v roce 1993 se stal dokonce olympijským sportem.

plážový volejbalista Ondřej Přidalplážový volejbalista Ondřej Přidal

Plážový volejbal je taky o dost šetrnější pro klouby a celý pohybový aparát než ten klasický. "Není vhodný snad jen pro lidi s obezitou. Jinak ho ale může hrát prakticky kdokoli včetně lidí v pokročilejším věku. Ti ale musí mít dobrou pohybovou koordinaci, protože pohyb v písku je zrádný a trpí při něm prsty u nohou. Klouby jako jsou kolena, kyčle nebo záda se ale na písku určitě namáhají míň něž na betonu nebo parketách," tvrdí trenérka Šulcová.

Plážový volejbal je vhodný jak pro získání fyzičky, tak pro nabrání svalstva nebo hubnutí. "Záleží, s jakým požadavkem kdo přijde. Lekce se přizpůsobují na míru," dodává trenér Polanský.

Zvláštní požadavky se kladou i na kvalitu písku. Ten by měl být sklářský a čistě bílý. Neměl by se při došlapu příliš bořit, ani příliš udupávat.

Některé beach volejbalové kluby dokonce pořádají i víkendové kurzy spojené s posezením a grilováním. A vlastně i pouhý divák nepřijde při beach volejbale zkrátka – opálená těla v plavkách musí snad zaujmout každého.

Co s sebou na plážový volejbal?

Nejdřív si musíte samozřejmě najít hřiště s dobrým pískem. V dnešní době, kdy je o tento sport velký zájem, je lepší si domluvit i rezervaci.
Pak nezapomeňte beach volejbalový balón o objemu 67 cm a váze 260 a 280 gramů.

Další vybavení není nutné. Kdo chce, může si pořídit takzvané ponožky do písku z neoprenu. Doporučuje se ale ručník na otírání a sluneční brýle nebo kšilt. A jelikož se hraje na sluníčku, rozhodně nezapomeňte pít!

,