V chodbách pod Znojmem se skladovaly potraviny, ale také mučili vězni

Seriál   5:06aktualizováno  5:06
Až ve čtyřech patrech se pod historickým jádrem Znojma táhnou podzemní chodby a sklepení o celkové délce téměř 27 kilometrů, které jsou unikátem nejenom v České republice, ale i v celé střední Evropě. Využívány byly k uchovávání potravin a spekuluje se i o jejich obranné a strategické funkci.

Přibližně šest kilometrů zpřístupněných znojemských podzemních chodeb vlastně spojuje Horní a Václavské náměstí s Masarykovým. Klasická prohlídková trasa dlouhá asi jeden kilometr zavede návštěvníky pod měšťanské domy, kam válečníci vstupovali jen s největšími obavami.

Fotogalerie

Současní projektanti k závanu historie přidali nejmodernější technologie se zvukovou i světelnou kulisou. Při čtrnácti zastaveních na návštěvníky čekají rakve s kostrami nebožtíků, mučící nástroje i s utrápenými zločinci, modlící se mnich nebo skřeti.

Asi hodinová prohlídka je tajuplným představením dramatických scén v historických podzemních kulisách města vhodným pro dospělé i děti.

Tento prohlídkový okruh také před devíti lety získal cenu portálu Kudy z nudy v kategorii „Za poznáním“ a stal se i absolutním vítězem. Znojemské podzemí je také zařazeno jako jeden z top cílů jižní Moravy.

Adrenalin jen pro toho, kdo proleze rámem

Na podzim tohoto roku sem přibudou nové scény s figurínami.

„Návštěvníci se mohou těšit na nové ukázky budování podzemí z doby 14. století, na ukázku obrany úkrytu před vetřelcem, spadající do období 17. století, i na ukázku toho, jak se podzemí v minulosti využívalo. Tedy jako sklep měšťanského domu i jako úkryt před válečným běsněním a požáry z 16. století,“ přibližuje ředitel Znojemské Besedy, která podzemí provozuje, František Koudela.

Pro děti tady navíc během roku pořádají speciální prohlídky a akce.

„Přesto, že podzemí láká i jako takové, protože v těchto parnech je tam příjemných třináct stupňů, snažíme se ho stále vylepšovat. V minulých letech jsme otevřeli tři trasy adrenalinového podzemí, ve kterém se návštěvníci procházejí s přilbami na hlavách, brodí se vodou nebo protahují úzkými otvory. Z těch adrenalinových je většinou největší zájem o trasu číslo jedna, která je nejlehčí a tím pádem nejdostupnější,“ přibližuje Koudela.

Poznejte podzemí Čech, Moravy a Slezska

Před nástupem do adrenalinových tras musejí lidé nejdřív projít zkušebním rámem – aby bylo jasné, jestli úzkými chodbami prolezou. Na rozdíl od klasické trasy sem mají děti a mladiství vstup omezený.

O budování se nezachovaly žádné zprávy

„Kdy se podzemí začalo budovat, nevíme. Odhaduje se přelom 13. a 14. století, neboť po povýšení města na královské roku 1226 získalo Znojmo na důležitosti a začalo se rozvíjet,“ vysvětluje vedoucí podzemí Marcela Knotková.

Každý z obytných měšťanských domů měl podzemní prostory, sloužící ke skladování potravin. Středověké Znojmo bylo totiž bohaté na úrodu révy i zeleniny a zároveň leželo na důležité obchodní cestě. Bylo proto význačným obchodním střediskem, a tak se někam muselo ukládat zboží.

Podzemí sloužilo i jako úkryt před nepřáteli. A v neposlední řadě k odvedení nadbytečné atmosférické a průsakové vody z centra za město odvodňovací štolou, která se nazývá jezuitský vodovod.

„Kdo se na budování podzemí podílel, se s určitostí neví. Byla to ale práce namáhavá, vždyť stavitelé používali dobové nástroje – dláta, perlíky, mlátka, sekáče, kylovy. Kam byl vytěžený materiál ukládán, nevíme,“ sděluje Knotková.

Může se jen předpokládat, že větší pevné a tvarově vhodné kusy byly používány při dobudování, rekonstrukci a opravách rozsáhlých městských hradeb.

O budování podzemí se totiž nezachovaly žádné zprávy v městských kronikách a archivu, neexistují ani žádné dobové plány. Předpokladu o využívání chodeb pro obranu města v dobách války ale nasvědčuje jejich mimořádně spletitý a nepřehledný systém jak v horizontálním, tak i vertikálním směru.

Zajímavostí je i rozlehlý dvoulodní sál pod bývalou budovu radnice (dnes na tomto místě stojí obchodní dům Dyje). Předpokládá se, že ve spodním patře byla středověká mučírna s kobkami.

Postupným zanášením podzemních prostor po druhé světové válce, zejména v souvislosti s odklízením ruin po bombardování, se začal narušovat odvodňovací systém podzemních vod.

V počátku 60. let došlo na mnoha místech k havarijnímu stavu městské zástavby a komunikací. Proto se v letech 1963 a 1965 začalo se systematickým průzkumem a rozsáhlou sanací podzemí.

Vstupenky se vyplatí koupit hned ráno

Výstavba obchodního domu Dyje porušila využívanou část chodeb a některé byly i zrušeny. Už dřív ale bylo množství chodeb zazděno nebo zasypáno. Dnes se všechny sanační stavební zásahy řeší se snahou o zachování co největší věrnosti tvarů a povrchu chodeb, které jsou významným stavebně historickým dokumentem o způsobu středověkého štolování.

Znojemské podzemí patří stabilně mezi největší historické taháky města a má i největší návštěvnost – ročně sem přijde přes padesát tisíc lidí.

„V období letních prázdnin bývá vyprodáno již v dopoledních hodinách. Všechny návštěvníky města tedy hned při příjezdu informují naši zaměstnanci jak na turistickém informačním centru, tak přímo v podzemí, že je potřeba si vstupenku obstarat hned po začátku otevírací doby,“ upozorňuje Koudela.

Podzemí je otevřené celoročně. Dospělý zaplatí za vstup 95 korun, dítě od šesti do patnácti let 55 korun. Provozovatelé nabízejí i výhodné rodinné vstupné – dva dospělí a tři dětí zaplatí jen 210 korun. Adrenalinová trasa vyjde podle náročnosti na 110 až 200 korun.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Nehoda čtyř aut zastavila provoz na dálnici D1 u Brna, jeden člověk zemřel

Nehoda tří kamionů a jednoho osobního auta na dálnici D1 ve směru na Prahu....

Jeden člověk zemřel při nehodě tří kamionů a osobního auta na 172. kilometru dálnice D1 nedaleko Brna. Hromadná srážka...

Kometa přehrála v osmifinále LM Tampere, Plzeň rozstřílela Bolzano

Momentka z utkání Kometa Brno - Tappara Tampere

Úvodní osmifinálové zápasy hokejové Ligy mistrů oběma českým klubům vyšly: Kometa doma přehrála finskou Tapparu 5:1,...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

Děkanka brněnských práv zažila debakl, uškodilo jí i spojení s Křetínským

Markétu Seluckou zvolili děkankou Právnické fakulty Masarykovy univerzity v...

Pořádným debaklem skončila pro Markéta Seluckou, děkanku Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, pondělní...

Na Hodonínsku se vlak střetl s autem, jeden člověk je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Železniční trať u Veselí nad Moravou na Hodonínsku uzavřela odpoledne srážka osobního automobilu s vlakem. Jeden člověk...

VIDEO: Býk utekl z jatek a přeplaval řeku, u Hodonína ho zastřelili

Býk utekl z jatek a přeplaval řeku

Jen o pár hodin si prodloužil život býk, který uprchl při přepravě na jatka ve slovenské Holíči a překonal řeku Moravu....

Najdete na iDNES.cz