Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V chodbách pod Znojmem se skladovaly potraviny, ale také mučili vězni

Seriál   5:06aktualizováno  5:06
Až ve čtyřech patrech se pod historickým jádrem Znojma táhnou podzemní chodby a sklepení o celkové délce téměř 27 kilometrů, které jsou unikátem nejenom v České republice, ale i v celé střední Evropě. Využívány byly k uchovávání potravin a spekuluje se i o jejich obranné a strategické funkci.

Přibližně šest kilometrů zpřístupněných znojemských podzemních chodeb vlastně spojuje Horní a Václavské náměstí s Masarykovým. Klasická prohlídková trasa dlouhá asi jeden kilometr zavede návštěvníky pod měšťanské domy, kam válečníci vstupovali jen s největšími obavami.

Fotogalerie

Současní projektanti k závanu historie přidali nejmodernější technologie se zvukovou i světelnou kulisou. Při čtrnácti zastaveních na návštěvníky čekají rakve s kostrami nebožtíků, mučící nástroje i s utrápenými zločinci, modlící se mnich nebo skřeti.

Asi hodinová prohlídka je tajuplným představením dramatických scén v historických podzemních kulisách města vhodným pro dospělé i děti.

Tento prohlídkový okruh také před devíti lety získal cenu portálu Kudy z nudy v kategorii „Za poznáním“ a stal se i absolutním vítězem. Znojemské podzemí je také zařazeno jako jeden z top cílů jižní Moravy.

Adrenalin jen pro toho, kdo proleze rámem

Na podzim tohoto roku sem přibudou nové scény s figurínami.

„Návštěvníci se mohou těšit na nové ukázky budování podzemí z doby 14. století, na ukázku obrany úkrytu před vetřelcem, spadající do období 17. století, i na ukázku toho, jak se podzemí v minulosti využívalo. Tedy jako sklep měšťanského domu i jako úkryt před válečným běsněním a požáry z 16. století,“ přibližuje ředitel Znojemské Besedy, která podzemí provozuje, František Koudela.

Pro děti tady navíc během roku pořádají speciální prohlídky a akce.

„Přesto, že podzemí láká i jako takové, protože v těchto parnech je tam příjemných třináct stupňů, snažíme se ho stále vylepšovat. V minulých letech jsme otevřeli tři trasy adrenalinového podzemí, ve kterém se návštěvníci procházejí s přilbami na hlavách, brodí se vodou nebo protahují úzkými otvory. Z těch adrenalinových je většinou největší zájem o trasu číslo jedna, která je nejlehčí a tím pádem nejdostupnější,“ přibližuje Koudela.

Poznejte podzemí Čech, Moravy a Slezska

Před nástupem do adrenalinových tras musejí lidé nejdřív projít zkušebním rámem – aby bylo jasné, jestli úzkými chodbami prolezou. Na rozdíl od klasické trasy sem mají děti a mladiství vstup omezený.

O budování se nezachovaly žádné zprávy

„Kdy se podzemí začalo budovat, nevíme. Odhaduje se přelom 13. a 14. století, neboť po povýšení města na královské roku 1226 získalo Znojmo na důležitosti a začalo se rozvíjet,“ vysvětluje vedoucí podzemí Marcela Knotková.

Každý z obytných měšťanských domů měl podzemní prostory, sloužící ke skladování potravin. Středověké Znojmo bylo totiž bohaté na úrodu révy i zeleniny a zároveň leželo na důležité obchodní cestě. Bylo proto význačným obchodním střediskem, a tak se někam muselo ukládat zboží.

Podzemí sloužilo i jako úkryt před nepřáteli. A v neposlední řadě k odvedení nadbytečné atmosférické a průsakové vody z centra za město odvodňovací štolou, která se nazývá jezuitský vodovod.

„Kdo se na budování podzemí podílel, se s určitostí neví. Byla to ale práce namáhavá, vždyť stavitelé používali dobové nástroje – dláta, perlíky, mlátka, sekáče, kylovy. Kam byl vytěžený materiál ukládán, nevíme,“ sděluje Knotková.

Může se jen předpokládat, že větší pevné a tvarově vhodné kusy byly používány při dobudování, rekonstrukci a opravách rozsáhlých městských hradeb.

O budování podzemí se totiž nezachovaly žádné zprávy v městských kronikách a archivu, neexistují ani žádné dobové plány. Předpokladu o využívání chodeb pro obranu města v dobách války ale nasvědčuje jejich mimořádně spletitý a nepřehledný systém jak v horizontálním, tak i vertikálním směru.

Zajímavostí je i rozlehlý dvoulodní sál pod bývalou budovu radnice (dnes na tomto místě stojí obchodní dům Dyje). Předpokládá se, že ve spodním patře byla středověká mučírna s kobkami.

Postupným zanášením podzemních prostor po druhé světové válce, zejména v souvislosti s odklízením ruin po bombardování, se začal narušovat odvodňovací systém podzemních vod.

V počátku 60. let došlo na mnoha místech k havarijnímu stavu městské zástavby a komunikací. Proto se v letech 1963 a 1965 začalo se systematickým průzkumem a rozsáhlou sanací podzemí.

Vstupenky se vyplatí koupit hned ráno

Výstavba obchodního domu Dyje porušila využívanou část chodeb a některé byly i zrušeny. Už dřív ale bylo množství chodeb zazděno nebo zasypáno. Dnes se všechny sanační stavební zásahy řeší se snahou o zachování co největší věrnosti tvarů a povrchu chodeb, které jsou významným stavebně historickým dokumentem o způsobu středověkého štolování.

Znojemské podzemí patří stabilně mezi největší historické taháky města a má i největší návštěvnost – ročně sem přijde přes padesát tisíc lidí.

„V období letních prázdnin bývá vyprodáno již v dopoledních hodinách. Všechny návštěvníky města tedy hned při příjezdu informují naši zaměstnanci jak na turistickém informačním centru, tak přímo v podzemí, že je potřeba si vstupenku obstarat hned po začátku otevírací doby,“ upozorňuje Koudela.

Podzemí je otevřené celoročně. Dospělý zaplatí za vstup 95 korun, dítě od šesti do patnácti let 55 korun. Provozovatelé nabízejí i výhodné rodinné vstupné – dva dospělí a tři dětí zaplatí jen 210 korun. Adrenalinová trasa vyjde podle náročnosti na 110 až 200 korun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Ve sklípcích jako z Hobita se před vínem skladovala řepa a brambory

Vrbické sklípky vypadají jako z románů od Tolkiena.

VIDEO Seriál Ne nadarmo se jihomoravské obci Vrbice nedaleko Břeclavi přezdívá Hobitín. Návštěvníkům malebné...

Poštovní štola nabízí výlet do dob dávných horníků, kovy dobývali i ohněm

V Poštovní štole je k vidění i replika původního dřevěného důlního zařízení, v...

VIDEO Seriál Díky množství drahých a barevných kovů se hora Příčná nad Zlatými Horami na Jesenicku stala jedním...

Pod bazilikou ve Frýdku-Místku leží mumie poutníků. Utopili se v Ostravici

Poutníci sice v roce 1750 do frýdecko-místecké baziliky nedošli, ale jejich...

VIDEO Seriál Po vstupu do monumentální baziliky Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku sejdete pár schodů a...

V podzemí přehrady, kterou vybudoval Baťa, je nebývale sucho

Hrázný Rudolf Huml zná podzemní prostory přehrady jako málokdo, chodbu prochází...

VIDEO Seriál Rozsáhlou vodní plochu, která se táhne údolím mezi Zlínem a Fryštákem, nelze minout. Protíná ji...

Obyvatelé skalních domků ve Zderazi zavěšovali děti pod strop nad zvířata

Skalní obydlí ve Zderazi na Chrudimsku. (12.7.2018)

VIDEO Seriál Kdysi nenápadná vesnička Zderaz na Chrudimsku nedaleko Toulovcových Maštalí se stává čím dál...

Pod zámkem Potštejn je rafinovaný sklep hrůzy. Duchové tančí, ženy křičí

Strašidelné podzemí na zámku v Potštejně (21.8.2018).

VIDEO Seriál Barokní sklepení pod zámkem v Potštejně na Rychnovsku ochladí nízkou teplotou, ale příjemné mrazení...

Harrachovský kopec ukrývá 22 kilometrů štol, horníky tu trápila zima a bláto

Pavel Beneš sám kdysi v Harrachově fáral. Dnes dělá průvodce v tamním hornickém...

VIDEO Seriál Na plánku to vypadá jako šílená změť čar a odboček. Co patro, to jiná barva. Celkem je těch pater...

Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Najdete na iDNES.cz