Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pro rodiče jsem byla odmala aktivistkou, vzpomíná mladá členka zelených

Seriál   20:02aktualizováno  20:02
O politice se u nich doma vždy hodně mluvilo, ona sama ji často probírala s rodiči. A před dvěma roky si najednou Kristýna Delmar uvědomila, že chce dělat něco víc než jen jednou za pár let volit. Mladé Brňance se věnuje další díl seriálu Politici na startu, jenž představuje mladé angažované lidi.

Kristýna Delmar je členkou Strany Zelených. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Dva roky jsem zvažovala, zda do strany vstoupit,“ vysvětluje pětadvacetiletá Kristýna Delmar, která se na jaře 2014 stala členkou Strany zelených.

Kdy poprvé politiku opravdu vnímala? „Co jsem už hodně prožívala, byla volba Václava Klause prezidentem v roce 2003,“ vzpomíná. Hlasování tehdy jako třináctiletá sledovala v televizi a fandila Václavu Klausovi. Postupem času ale názor na něj přehodnotila - zvlášť kvůli jeho postoji k Evropské unii a odmítání podpisu Lisabonské smlouvy.

„Asi v roce 2009 měl v Brně Václav Klaus autogramiádu a já jsem s přáteli udělala takový happening. Vytiskli jsme si Lisabonskou smlouvu a přinesli jsme mu ji tam podepsat. Mně jediné ji podepsal. Další za mnou už nepustila ochranka,“ líčí se smíchem své zážitky s tehdejším prezidentem.

Politici na startu

Politici na startu

Seriál MF DNES představuje mladé politiky napříč politickými stranami na jižní Moravě, kteří se narodili v 90. letech a angažují se v místní politice nebo podzimních krajských volbách. Jejich profily uveřejňujeme v abecedním pořadí.

UŽ VYŠLO:

Když pak později přemýšlela, co dělat, aby dokázala prostředí v Bystrci, kde bydlí, změnit k lepšímu, rozhodla se vstoupit do Strany zelených, která jí byla už od osmnácti let blízká.

Pro rodiče byla odmala aktivistkou, a tak je ani nepřekvapilo, když se přidala právě k této straně. „Hned ten stejný rok přišla kandidatura a já byla jako čerstvý zelenáč dokonce lídryně v Bystrci,“ pokračuje a dodnes se své pozici na prvním místě trochu diví.

Kristýna Delmar nechtěla být jen člověkem, který na politiku pouze nadává, ale takovým, který chce skutečně něco změnit. Podle ní je právě větší angažovanost a zapojení lidí cesta k zlepšení pověsti politiky. „A začít zezdola, ve svém okolí, je jediná šance, jak lze něco změnit,“ přemýšlí mladá politička.

Od svých přátel slýchává, že nemají koho volit. Právě proto by o vstupu do politiky mělo přemýšlet více lidí. „Neuvědomují si, že také směřování strany mohou ovlivnit jen tím, že se stanou jejím členem. Ať tedy vstoupí a pokusí se to změnit,“ nabádá mladá politička ostatní.

Místní politika je fajn

Do zastupitelstva městské části Brno-Bystrc se nakonec nedostala, což dnes hodnotí kladně.

„Hlavně vzhledem k jiným povinnostem, protože jsem loni na jaře skládala státnice a obhajovala diplomku. Do toho jsem ještě plánovala svatbu, takže toho bylo plno,“ vysvětluje absolventka Právnické fakulty Masarykovy univerzity.

S politikou v Bystrci je i přesto v neustálém kontaktu. Sedí v komisi pro životní prostředí a v komisi, která řeší sociální otázky.

„Baví mě to. Není to tak odlidštěné jako třeba sněmovna. Řešíme například, kde se budou volně pohybovat psi a kde naopak ne,“ popisuje mladá žena práci v komisích, které jsou poradním orgánem rady městské části.

Kristýna Delmar

  • Je jí 25 let, žije v Brně a pracuje jako advokátní koncipientka.
  • Je členkou Strany zelených, v brněnské městské části Bystrc je v komisi pro životní prostředí a v sociální, zdravotní a protidrogové komisi.

V letošních krajských volbách ji ale voliči na kandidátce nenajdou. „Moc jsem ani nad kandidaturou nepřemýšlela. Spíš se chci věnovat místu, kde bydlím,“ poznamenává politička, která byla před dvěma roky spíše do počtu také na kandidátce do brněnského zastupitelstva. Poslanecká sněmovna nebo celostátní politika ji neláká. Chce se angažovat doma.

V členství ve straně vidí v případě komunální politiky velké výhody: „Strana už má nějaké zázemí, tak je vždycky lepší začít skrz ni než jako nestraník.“ V místních volbách totiž mnohdy lidé kandidují jako nestraníci.

Svůj sen ale má. „Dnes se můžou celospolečenské změny udát jen na evropské úrovni. Nevím, jestli z pozice politika, nebo lobbingu. Do Bruselu bych tedy jednou chtěla, ačkoliv je to dneska nepopulární,“ prozrazuje Kristýna Delmar.

Autor:Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Výpovědi svědků se liší, upozornil soudce u Plachetkovy žádosti o proces

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Bývalý brněnský boxer a olympionik z Atlanty Ľudovít Plachetka stále netuší, zda soud povolí obnovu jeho procesu....

Vzkříšení za stovky tisíc. Z hromady šrotu v Brně vyroste parní Němka

Nadšenci z Klubu přátel kolejových vozidel Brno (na snímku Jiří Kotas) chtějí...

Brněnští nadšenci do lokomotiv vybrali na opravu 74 let starého stroje více než půl milionu korun. Hromadu šrotu, který...

Řezník vybudoval úspěšnou firmu, nejvíc sil ho stály evropské normy

Jaromír Steinhauser loni přesídlil svou firmu vyrábějící uzeniny z Brna do...

Chce vše dělat poctivě, jak je zvyklý odnepaměti. Za minulého režimu Jaromír Steinhauser pracoval jako řezník v...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz