Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


SERIÁL: Relax na hřbetu koně - nákladný, ale krásný koníček

  13:18aktualizováno  13:18
Do koňského sedla často nasedal prezident Masaryk. Neméně vznešeně se na zvířecím hřbetu vyjímali hrdinové westernových filmů a nejkrásněji Popelka Libuše Šafránková. Jezdectví je příjemné spojení relaxace, sportu i souznění s přírodou. Není divu, že se mu věnuje čím dál více lidí.

Jezdecký klub Panská lícha - jezdkyně Eliška Opravilová. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Když se poprvé zapřete v sedle, cítíte nervozitu až v konečcích prstů. Nejste si jisti, jestli vyhrajete vy, nebo to majestátní zvíře, které vás nese. Pak se kůň rozejde a s vámi to trhne. Po chvíli si ale zvyknete na rytmus jeho kroků, uvolníte napjaté svaly a rozhlédnete se. Pohled na svět je z koňského hřbetu opravdu jiný.

"Přesně si pamatuju chvíli, kdy jsem poprvé jela na koni. Bylo to úžasné," popisuje své jezdecké zážitky Magdaléna Rozsypalová.

Jako cvičitelka a pracovnice brněnského jezdeckého areálu Panská Lícha je s koňmi každý den. Vysvětluje, že jezdectví se dělí na mnoho disciplín. Od překážkových a rovinných dostihů až po jízdy na dlouhé vzdálenosti nebo soutěže všestrannosti.

Jezdecký klub Panská lícha - jezdkyně Eliška Opravilová.Jezdecký klub Panská lícha - jezdkyně Eliška Opravilová.

"Hodně lidí se věnuje drezurám, to znamená, že učí koně různým cvikům. Pak je velmi oblíbený parkur, při němž musí jezdec za co nekratší čas překonat trasu s překážkami," vyjmenovává cvičitelka. Podle ní je však příjemné vyjet si s koněm třeba jen na projížďku. To ostatně doporučuje i začátečníkům.

Co potřebujete

Kdo by si chtěl vyjet na projížďku, potřebuje samozřejmě koně. Pak sedlo se vším příslušenstvím jako například třmeny.

Vhodná je dečka pod sedlo a v zimě bederní dečka, aby se kůň nenachladil. V letním období je zase před mouchami chrání ušanky. Důležité jsou i chrániče na nohy.

Samotný jezdec by měl mít bezpečné jezdecké oblečení. Nejvhodnější jsou rajtky, k tomu stačí obyčejné triko. Nutná je ale helma, jezdecké boty a v poslední době se používá i bezpečnostní vesta. Někdo používá i bičík a ostruhy.

Pak už jen stačí chytnout uzdu a vyjet.

Pokud zájemce o jízdu na koni nikdy neseděl, může si zaplatit výcvikové hodiny. V Panské Líše stojí jedna okolo čtyř set korun. "Na začátku se každého ujmou cvičitelky. Vysvětlí mu, jak se s koněm zachází, jak se čistí a sedlá. Pak nováčkovi pomohou do sedla a ukážou mu, jak na koni jet," popisuje průběh lekce Rozsypalová.

Koně pak cvičitel uváže na provaz. Tím ho má pod kontrolou a jezdec se na projížďce nemusí bát, že by kůň utekl. "Rozhodně z vás však po deseti hodinách nebude profesionál," zdůrazňuje cvičitelka.

V sedle se pěkně zapotíte

I když jízda na koni vypadá elegantně a lehce, člověk se při ní zapotí. "Závodní jezdectví je opravdu náročné. Hodně namáhané jsou svaly, nohy, důležité je jízdu udýchat," přiznává Rozsypalová.

Dodává, že rekreační projížďky už tak náročné nejsou. "Sice si také protáhnete hlavně svaly na nohou a záda, ale je to i relaxace," říká.

Jízda na koni je sport pro každého. Mohou s ním začít jak starší lidé, tak děti. "Už od čtyř let mohou nejmenší trénovat na ponících," vysvětluje trenérka a spokojeně dodává, že se mnoho dětí účastní speciálních jezdeckých táborů, i když je tento sport poměrně finančně náročný.

"Kůň sám o sobě je drahé zvíře. Čím dál více lidí si kupuje svého vlastního. Pak se platí za ustájení, veterináře, za dopravu a závody," vyjmenovává Rozsypalová.

Kůň a jezdec jsou tým

Láska ke koním je podle ní však tak velká, že mnozí si svého vlastního koně stejně pořídí. Kdo jednou podlehne hlubokému pohledu vznešeného zvířete, už se s ním těžko loučí. Lidé, kteří by si koně chtěli koupit, si ale musí uvědomit, že se o něj musí starat. "Kůň není kolo, nemůžete ho odložit do garáže," směje se trenérka.

Jako živý tvor podle ní potřebuje stálou péči. "Ať je dvacet pod nulou, nebo vedro k padnutí, musíte s koněm každý den jezdit. Potřebuje pohyb," vysvětluje už s vážnou tváří. Za námahu to ale stojí.

Jezdecký klub Panská lícha - Magdalena Rosipalová v sedlárně.Jezdecký klub Panská lícha - jezdkyně Eliška Opravilová.

Petrana Stratilová patří k mladým jezdkyním, které si pořídily svého koně. Jejímu Portinovi je devět let. "Je to krásný pocit, když pozorujete přírodu z koňského hřbetu," popisuje jezdkyně, proč se do jezdectví zamilovala.

Zdůrazňuje, že jezdec a kůň musí být parťáci. "Portino mi často dokazuje, že si mě váží i on. Když najíždím na těžkou překážku a bojím se, nenechá mě ve štychu. A když spadnu, čeká u mě," usmívá se.

I cvičitelka Rozsypalová se na vztah koně a člověka dívá podobně: "Jsme tým. Není to tak, že člověk velí. Na sílu se dá s koníkem pracovat jen krátkodobě." Aby se dobře jelo člověku, musí se dobře jet i koni. A hlavně, koně jsou osobnosti. Možná i proto se cedulích každého boxu vyjímají jména jako Baron, Picasso, Sherlock nebo Krásná.

Kde se můžete projet

Brno

Jezdecký areál Panská Lícha
Tělovýchovná jednota Moravan na ulici Veveří

Jižní Morava

Jezdecký klub Němčičky
Jezdecká škola Uherčice
Agroturistické centrum Ohrada u Letovic
Horňácká farma v Hrubé Vrbce
Osada Havranů v Hnanicích
Dětská jezdecká škola Bílovice nad Svitavou

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

Najdete na iDNES.cz