Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


SERIÁL: Relax na hřbetu koně - nákladný, ale krásný koníček

  13:18aktualizováno  13:18
Do koňského sedla často nasedal prezident Masaryk. Neméně vznešeně se na zvířecím hřbetu vyjímali hrdinové westernových filmů a nejkrásněji Popelka Libuše Šafránková. Jezdectví je příjemné spojení relaxace, sportu i souznění s přírodou. Není divu, že se mu věnuje čím dál více lidí.

Jezdecký klub Panská lícha - jezdkyně Eliška Opravilová. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Když se poprvé zapřete v sedle, cítíte nervozitu až v konečcích prstů. Nejste si jisti, jestli vyhrajete vy, nebo to majestátní zvíře, které vás nese. Pak se kůň rozejde a s vámi to trhne. Po chvíli si ale zvyknete na rytmus jeho kroků, uvolníte napjaté svaly a rozhlédnete se. Pohled na svět je z koňského hřbetu opravdu jiný.

"Přesně si pamatuju chvíli, kdy jsem poprvé jela na koni. Bylo to úžasné," popisuje své jezdecké zážitky Magdaléna Rozsypalová.

Jako cvičitelka a pracovnice brněnského jezdeckého areálu Panská Lícha je s koňmi každý den. Vysvětluje, že jezdectví se dělí na mnoho disciplín. Od překážkových a rovinných dostihů až po jízdy na dlouhé vzdálenosti nebo soutěže všestrannosti.

Jezdecký klub Panská lícha - jezdkyně Eliška Opravilová.Jezdecký klub Panská lícha - jezdkyně Eliška Opravilová.

"Hodně lidí se věnuje drezurám, to znamená, že učí koně různým cvikům. Pak je velmi oblíbený parkur, při němž musí jezdec za co nekratší čas překonat trasu s překážkami," vyjmenovává cvičitelka. Podle ní je však příjemné vyjet si s koněm třeba jen na projížďku. To ostatně doporučuje i začátečníkům.

Co potřebujete

Kdo by si chtěl vyjet na projížďku, potřebuje samozřejmě koně. Pak sedlo se vším příslušenstvím jako například třmeny.

Vhodná je dečka pod sedlo a v zimě bederní dečka, aby se kůň nenachladil. V letním období je zase před mouchami chrání ušanky. Důležité jsou i chrániče na nohy.

Samotný jezdec by měl mít bezpečné jezdecké oblečení. Nejvhodnější jsou rajtky, k tomu stačí obyčejné triko. Nutná je ale helma, jezdecké boty a v poslední době se používá i bezpečnostní vesta. Někdo používá i bičík a ostruhy.

Pak už jen stačí chytnout uzdu a vyjet.

Pokud zájemce o jízdu na koni nikdy neseděl, může si zaplatit výcvikové hodiny. V Panské Líše stojí jedna okolo čtyř set korun. "Na začátku se každého ujmou cvičitelky. Vysvětlí mu, jak se s koněm zachází, jak se čistí a sedlá. Pak nováčkovi pomohou do sedla a ukážou mu, jak na koni jet," popisuje průběh lekce Rozsypalová.

Koně pak cvičitel uváže na provaz. Tím ho má pod kontrolou a jezdec se na projížďce nemusí bát, že by kůň utekl. "Rozhodně z vás však po deseti hodinách nebude profesionál," zdůrazňuje cvičitelka.

V sedle se pěkně zapotíte

I když jízda na koni vypadá elegantně a lehce, člověk se při ní zapotí. "Závodní jezdectví je opravdu náročné. Hodně namáhané jsou svaly, nohy, důležité je jízdu udýchat," přiznává Rozsypalová.

Dodává, že rekreační projížďky už tak náročné nejsou. "Sice si také protáhnete hlavně svaly na nohou a záda, ale je to i relaxace," říká.

Jízda na koni je sport pro každého. Mohou s ním začít jak starší lidé, tak děti. "Už od čtyř let mohou nejmenší trénovat na ponících," vysvětluje trenérka a spokojeně dodává, že se mnoho dětí účastní speciálních jezdeckých táborů, i když je tento sport poměrně finančně náročný.

"Kůň sám o sobě je drahé zvíře. Čím dál více lidí si kupuje svého vlastního. Pak se platí za ustájení, veterináře, za dopravu a závody," vyjmenovává Rozsypalová.

Kůň a jezdec jsou tým

Láska ke koním je podle ní však tak velká, že mnozí si svého vlastního koně stejně pořídí. Kdo jednou podlehne hlubokému pohledu vznešeného zvířete, už se s ním těžko loučí. Lidé, kteří by si koně chtěli koupit, si ale musí uvědomit, že se o něj musí starat. "Kůň není kolo, nemůžete ho odložit do garáže," směje se trenérka.

Jako živý tvor podle ní potřebuje stálou péči. "Ať je dvacet pod nulou, nebo vedro k padnutí, musíte s koněm každý den jezdit. Potřebuje pohyb," vysvětluje už s vážnou tváří. Za námahu to ale stojí.

Jezdecký klub Panská lícha - Magdalena Rosipalová v sedlárně.Jezdecký klub Panská lícha - jezdkyně Eliška Opravilová.

Petrana Stratilová patří k mladým jezdkyním, které si pořídily svého koně. Jejímu Portinovi je devět let. "Je to krásný pocit, když pozorujete přírodu z koňského hřbetu," popisuje jezdkyně, proč se do jezdectví zamilovala.

Zdůrazňuje, že jezdec a kůň musí být parťáci. "Portino mi často dokazuje, že si mě váží i on. Když najíždím na těžkou překážku a bojím se, nenechá mě ve štychu. A když spadnu, čeká u mě," usmívá se.

I cvičitelka Rozsypalová se na vztah koně a člověka dívá podobně: "Jsme tým. Není to tak, že člověk velí. Na sílu se dá s koníkem pracovat jen krátkodobě." Aby se dobře jelo člověku, musí se dobře jet i koni. A hlavně, koně jsou osobnosti. Možná i proto se cedulích každého boxu vyjímají jména jako Baron, Picasso, Sherlock nebo Krásná.

Kde se můžete projet

Brno

Jezdecký areál Panská Lícha
Tělovýchovná jednota Moravan na ulici Veveří

Jižní Morava

Jezdecký klub Němčičky
Jezdecká škola Uherčice
Agroturistické centrum Ohrada u Letovic
Horňácká farma v Hrubé Vrbce
Osada Havranů v Hnanicích
Dětská jezdecká škola Bílovice nad Svitavou

Autoři:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Obecní úřad v Bílovicích porazil i dnes už slavný kostel v Sazovicích

Klub za starou Prahu udělil ocenění za nejlepší novostavbu v historickém...

Nejlepší novostavbou v historickém prostředí pro rok 2017 se stal obecní úřad a další veřejné prostory v obci Bílovice...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Hasiči zakázali vstup do osady na Blanensku, vítr tam vylamuje stromy

Od sobotního rána zasahovali brněnští hasiči u 99 událostí, zejména u spadených...

Jihomoravští hasiči vyhlásili zákaz vstupu do rekreační oblasti Suchý na Blanensku. Jsou tam desítky vyvrácených stromů...

Jobs Contact
Servisní technik (až 35.000 Kč) (23.000 - 35.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 23 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz