Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


SERIÁL: S nechtěnými kily pryč improvizací a smrští energie

  14:14aktualizováno  14:14
Hitem v oblasti udržování krásného těla se pomalu stává zumba. Že jste o ní ještě neslyšeli? Tak si vezměte pohodlné oblečení, dobré boty a připravte se na "skloubeninu" latinskoamerických tanců a aerobiku. Při na první pohled pohodové činnosti se ale pěkně zapotíte.

Zumba - nový styl vycházející z aerobiku a latinskoamerických tanců | foto: Radek Miča, MAFRA

Není to ani stereotypní aerobik, ani horkokrevná latina. Pravda je někde mezi. Latinskoamerická hudba nabije tělo energií a rozvlní jej až s jakousi samozřejmostí. Kroky jsou ale volné, nenáročné a každý si je přizpůsobí podle sebe. Řeč je o zumbě.

"Zumba je v podstatě anarchie, nemá žádná pravidla. Nejde tu o naučení kroků. Člověk do toho dává svoje vlastní cítění, kus sebe. Připadáte si při ní jak na latinopárty, je to prostě něco úžasně a nepopsatelně energického," popsala zapálená břeclavská lektorka zumby Lucie Košťálová.

Zumba - nový styl vycházející z aerobiku a latinskoamerických tancůZumba - nový styl vycházející z aerobiku a latinskoamerických tanců

Hodiny tohoto relativně mladého sportu se liší trenér od trenéra. Každý je pojme trochu jinak. Kdo chce ale učit zumbu, musí absolvovat dvoudenní kurz a stát se členem mezinárodní sítě lektorů a nadále se vzdělávat.

"Ve světě zumba frčí už celkem dlouho, u nás se však objevila teprve loni. Teď už se ale školí i v Česku a na Slovensku," poznamenala lektorka.

Zumba přitom vznikla vlastně náhodou. Kolumbijský fitness instruktor Beto Perez si totiž jednou zapomněl na svoji hodinu přinést aerobikovou hudbu. Musel tak improvizovat na latinskoamerické písničky z cédéčka, které poslouchal v autě.

Zumba - nový styl vycházející z aerobiku a latinskoamerických tanců

Odučit celou hodinu na salsu a merengue nebylo jednoduché. Cvičencům se však styl zalíbil natolik, že ho po něm začali vyžadovat. Po krátké době se stala jeho lekce v klubu ze všech nejoblíbenější. V roce 1999 pak vedl první hodiny ve Spojených státech. Netrvalo dlouho a vznikl celosvětově oblíbený fitness program.

Zumba je založená především na čtyřech stylech latinskoamerických tanců. Na merengue, který je jednoduchý a rychlejší, na rytmické cumbii, tvrdém a ztřeštěném regetonu a na rychlé, ale poměrně snadné salse.

"Kromě těchto latinskoamerických stylů sem tam přihodím i něco jiného. Třeba hiphop, rock&roll nebo jive. Snažím se být kreativní, aby si na hodině každý přišel na své," řekla lektorka Košťálová, která zumbu trénuje od loňského prosince.

Zumba - nový styl vycházející z aerobiku a latinskoamerických tancůZumba - nový styl vycházející z aerobiku a latinskoamerických tanců

Za jednu hodinu této energetické smrště se dá spálit až devět set kalorií, což je v přepočtu sto padesát gramů čokolády. Další velké plus je, že se při ní zapojuje střed těla a tím pádem posilují břišní a zádové svaly.

V průběhu lekce se střídá pomalejší a rychlejší tempo, takže tělo vydává velké množství energie a rychle hubne. Zumba přispívá také k pozitivnímu sebehodnocení a navíc je to sport, který může dělat skutečně každý bez ohledu na věk.

Zumba - nový styl vycházející z aerobiku a latinskoamerických tancůZumba - nový styl vycházející z aerobiku a latinskoamerických tancůZumba - nový styl vycházející z aerobiku a latinskoamerických tanců

"Aerobik je v podstatě založený na sestavě a ta se celou hodinu učí. To u zumby není. Jednotlivé kroky se snadno pamatují, protože se tančí volně. Fyzicky je to ale opravdu náročné. Další rozdíl mezi zumbou a aerobikem je v hudbě. U aerobiku jsou písničky sestříhané, plynule na sebe navazují a všechny mají zhruba stejné tempo. U zumby jsou všechny písničky v originále, jdou celé po sobě, každá má jiný rytmus a je jinak rychlá," doplnila lektorka aerobiku Radka Střeštíková, která se nedávno nechala vyškolit i na trenérku zumby.

Novým trendům se přizpůsobují i na školách. "Tento semestr jsme zumbu zavedli, zatím máme však jen jednu seminární skupinu. Chystáme se ale kurz rozšiřovat na víc hodin. O všechno nové je vždycky velký zájem," uvedla Věra Večeřová z Fakulty sportovních studií při brněnské Masarykově univerzitě.

Dodává také, že každý rozvoj v oblasti sportu je přínosem. "Zaplať pánbůh za všechny novinky. Kde bychom byli zůstat dvacet let jen u aerobiku. Sice se k nám zumba dostala s malým zpožděním, ale aspoň už je všechno vychytané," dodala Večeřová.

Zumba - nový styl vycházející z aerobiku a latinskoamerických tancůZumba - nový styl vycházející z aerobiku a latinskoamerických tanců

I když je zumba velice taneční, na hodiny si najdou cestu i muži. "Ve světě na ni chodí muži úplně běžně. V Austrálii jich bývá dokonce často víc než žen," tvrdí Košťálová. V Česku se podle ní sportovci ukazují nepravidelně, ale rádi se vracejí: "Jednou jsem měla na hodině dokonce hned čtyři muže."

Instruktoři nosí speciální zumba oblečení. "Je moc pěkné, funkční, savé a navíc provedené ve veselých barvách. Jednou si třeba ženské vzaly na hodinu klasické obtažené legíny a necítily se moc dobře. Lepší je něco volnějšího. Je to sice celé byznys, ale nakonec si taky začaly přes internet objednávat speciální zumba kalhoty, které jsou volné a přizpůsobí se pohybu," dodala Košťálová.

Zumba - nový styl vycházející z aerobiku a latinskoamerických tanců

Kam si jít zatančit zumbu

v Brně:
Wellness centrum, Masarykova 25, www.tae-bo-martina.com
Dance Institut Blanca, Moravské náměstí 13, www.blanca.cz
Sportpark Balkán, Jugoslávská 5, www.sportparkbalkan.cz
Aerobik centrum Brno, Merhautova 224, www.acbrno.cz
Taneční studio, Olomoucká 14, www.tanecnistudio.eu
Jetsaam Gym, Vinařská 965/6, www.jetsaamgym.com

na jižní Moravě:
Tělocvična gymnázia Břeclav, pátek 18.30
Tělocvična ZŠ Slovácká, Břeclav, úterý 17.30
Tělocvična ZŠ v Lednici, pondělí 20.00, sobota 18.00
ZŠ Nádražní, Hustopeče, pondělí 18.00
Tělocvična gymnázia Hustopeče, čtvrtek 19.00

Co si s sebou vzít na hodinu zumby?

Lektorky zumby nosí speciální barevné a pohodlné zumba oblečení. To však určitě není nezbytné. Důležité je obléci volné a pohodlné věci, ve kterých se člověk cítí dobře a uvolněně.

Základ jsou však kvalitní boty, které dobře drží kotník.
Na hodinu zumby je také nutné mít s sebou ručník a dostatek tekutin.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Najdete na iDNES.cz