Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


SERIÁL: Sport v parku, to je zábava i pohyb na čerstvém vzduchu

  18:27aktualizováno  18:27
Zelené parky uprostřed měst na jižní Moravě už dávno nelákají jen k odpoledním procházkám. Stovky lidí je využívají ke sportu na čerstvém vzduchu. Kouzlo městských oáz už objevili nejen běžci, lidé cvičící tai-či a hrající pétanque, ale i žongléři, artisti na laně a jezdci na jednokolkách.

Kouzlo městských parků objevili už i žongléři, artisti na laně či jezdci na jednokolkách. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Takzvaná hobbyartistika je velmi populární. Pedagogický pracovník brněnského Centra volného času Lužánky a Legáto Konrad Heczko se jí věnuje už několik let. "Hobbyartistika nabízí nové možnosti pohybu. Navíc sportujete venku a potkáte se s lidmi stejného ducha," vyjmenovává Heczko výhody hobbyartistiky.

Parky jednoduše meze fantazii nekladou. Stačí si jen obout tenisky a vyrazit do zákrut městské zeleně.

S jednokolkou přes Himálaj

Stačí, aby malé dítě dosáhlo na jednokolce na šlapátka, a už může brázdit parky i ulice. Talent se naučí na jednoduchém stroji jezdit za několik hodin, jiní musí trénovat i několik týdnů. Jednokolku člověk pořídí i za necelé dva tisíce a pak už může zdolávat dokonce i skály a lesy. Někteří profesionálové se s ní dostali až na Himálaj.

Neobvyklé kolo si v posledních letech oblíbili hlavně mladí lidé, kolem kterých vznikla celá subkultura s webovými stránkami, videi, sponzoringem a festivaly. Kdo se chce naučit novým trikům a sportovat na čerstvém vzduchu, pro toho je jednokolka určena.

Žonglování je návykový sport

Lidé ve stresu by pro uvolnění zase měli sáhnout po vajíčkách, pomerančích nebo bramborách a začít žonglovat. Tento sport totiž trénuje propojení hemisfér, postřeh, prostorovou orientaci a hlavně slouží k relaxaci.

Kouzlo městských parků objevili už i žongléři, artisti na laně či jezdci na jednokolkách.

"Žonglování bych například doporučil studentům ve zkouškovém období," vysvětluje Heczko.

Jednoduché triky se třemi míčky zvládne skoro každý. Kdo by se chtěl žonglování věnovat intenzivněji, zjistí, že může trénovat nepřeberné množství triků a stylů. Podle profesionálů je žonglování silně návykové, možná i proto, že se dají dělat triky skoro s čímkoli, od talířů až po ohnivé kužely. Žonglování má v Brně dokonce i svůj den, který se každý rok slaví v Lužáneckém parku.

Na laně mezi stromy i mrakodrapy

Chůze po laně je starodávné umění, jehož kořeny bychom našli v Číně a Egyptě. Už tehdy lidé rozvíjeli svou rovnováhu, kterou má každý vrozenou, ale bez tréninku je zakrnělá. Díky koncentraci, sebekázni a zdravé sebekritice to však může zvládnout skoro každý.

Lano zvané slackline, které se prodává v horolezeckých potřebách, se natáhne mezi dva stromy nebo sloupy. Pokroky u chůze po laně jdou velmi rychle. Laikové začínají trénovat nízko nad zemí, ale experti ukazují své umění i mezi mrakodrapy. Chůze po laně však není čistým extrovertním sportem, doporučuje se hlavně meditačně a jogínsky zaměřeným lidem.

Pétanque, hra pro společenské povahy

Už staří Římané se bavili jednoduchou hrou, která má svůj původ ve francouzském středomoří. Pétanque je ve Francii oblíbený stále a postupně hra pro dva týmy zaujala i Čechy.

Pravidla pétanque nejsou složitá. Hráči se snaží umístit hodem kouli co nejblíže k cíli. Ten představuje dřevěná kulička. Správná technika ale vyžaduje určitý trénink. I tak však mezi hráče pétanque patří jak malé děti, tak senioři, nebo dokonce tělesně postižení lidé.

Společenský sport, při kterém si lidé nejen zasoutěží, ale také mohou konverzovat, se dá hrát prakticky kdekoli. Pod stíny stromů v parcích se mu tak věnuje čím dál více lidí.

Frisbee soutěžně i rekreačně

Odhodit plastový disk frisbee není tak jednoduché, jak se zdá. Hráči zdůrazňují, že je třeba zkoordinovat pohyb paže s prudkým švihem v zápěstí. Pokud člověk udá frisbee správnou rychlost, směr a rotaci kolem vlastní osy, letí disk klidně a přesně.

Finále mistrovství světa klubů ve Frisbee Ultimate - kategorie MastersFinále mistrovství světa klubů ve Frisbee Ultimate - kategorie Masters

K nejhranějším sportům s frisbee patří ultimate. V něm proti sobě soutěží dvě družstva. Jedná se o bezkontaktní sport a zvítězí v něm to družstvo, které nasbírá nejvíce bodů. Podle pravidel bod družstvo získá, pokud hráč nahraje svému spoluhráči disk a ten jej chytí v koncové zóně, na kterou tým útočí. Kdo však netouží po týmovém soutěžení, může si s frisbee jen tak házet, jako to dělá většina lidí v parcích.

Autoři:Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

Žáci se rozloučili s mrtvým učitelem, smrtelné zranění zůstává záhadou

Na znojemské Základní škole JUDr. Josefa Mareše uspořádali pietu za učitele...

„Pane učiteli, navždy v našich srdcích. Mějte se v nebíčku dobře.“ Takové vzkazy psaly děti z největší znojemské...

Hollan Piráty nepřesvědčil, na přední místa jejich kandidátky se nevešel

Brífink skupiny Žít Brno před brněnským magistrátem. Na snímku aktivista Matěj...

Současný náměstek brněnského primátora Matěj Hollan (Žít Brno) nebude v komunálních volbách na kandidátce Pirátů...

V Brně přibyly neobsazené městské byty. Úředníci zatím nevědí proč

Letecký pohled na Brno.

V Brně je 28 tisíc obecních bytů, v současnosti nikdo nebydlí v téměř 1 800 z nich. Oproti roku 2016 tak počet...

Najdete na iDNES.cz