Jiří Večeř (vlevo) a MIlan Šišma se spolu s Janem Marcinkem už pošesté zpovídají u brněnského soudu z vraždy podnikatele s LTO. Snímek z roku 2009 zachycuje Večeře ještě ve vězeňském mundůru, dnes je již venku z vězení.

Jiří Večeř (vlevo) a MIlan Šišma se spolu s Janem Marcinkem už pošesté zpovídají u brněnského soudu z vraždy podnikatele s LTO. Snímek z roku 2009 zachycuje Večeře ještě ve vězeňském mundůru, dnes je již venku z vězení. | foto: Radek Miča, MAFRA

Šestnáct let starou vraždu obchodníka s LTO řeší soud už pošesté

  • 12
Tělo podnikatele s LTO Marka Lehkého rozmetala v roce 1995 výbušnina, i po více než šestnácti letech ale zůstává zločin, z něhož jsou obžalovaní tři muži, bez viníka. Vleklou kauzou se ve středu brněnský krajský soud začal zabývat znovu od začátku, už pošesté.

Tělo zlínského obchodníka s lehkými topnými oleji Lehkého rozmetala trhavina v Kvasicích na Kroměřížsku. Z podílu na vraždě podnikatele jsou obžalovanáni tři muži, Jiří Večeř, Milan Šišma a Jan Marcinek.

Zadavatelem vraždy byl podle obžaloby podnikatel Šišma, kterému Lehký dlužil 40 milionů. K odstranění nepohodlného podnikatele pak údajně Večeř najal za půl milionu Jana Marcinka. Právě Večeř se k činu před lety přiznal, později ale odmítal vypovídat a v roce 2010 své přiznání odvolal.

Soud v kauze rozhodoval už pětkrát. Čtyřikrát vynesl shodný rozsudek a všechny muže osvobodil. S tím ale nesouhlasil státní zástupce a případ se vždy vrátil na začátek rozhodnutím Vrchního soudu v Olomouci.

Při pátém hlavním líčení soud Marcinka a Šišmu opět zprostil pro nedostatek důkazů obžaloby, Jiří Večeř ale dostal 21 let. I tento rozsudek je, tentokrát rozhodnutím Ústavního soudu, neplatný. Vrchní soud totiž případ dvakrát nesprávně přidělil jinému senátu krajského soudu (více zde).

Marcinek: Považuji se za profesionálního obžalovaného

Šesté kolo procesu zahájil senát pod vedením soudkyně Hany Zoubkové ve středu ráno a trvalo jen hodinu. Ze tří obžalovaných se nedostavil jen Milan Šišma, který si odpykává trest za podíl na vraždě jiného podnikatele s LTO Lubomíra Holého.

Jiří Večeř, který byl stejně jako Šišma ještě před nedávnem ve vězení za podíl na vraždě Holého, opět odmítl vypovídat. Pětačtyřicetiletý Marcinek, jenž strávil kvůli případu více než dva roky ve vazbě, před soudem přečetl sedmistránkové prohlášení.

"Za osm dní to bude dvanáct let, co jsem byl obviněn z vraždy Marka Lehkého. Ani po dvanáctiletém stíhaní mé osoby nebyl doposud obžalobou či kýmkoliv jiným předložen dle mého názoru jediný přímý či nepřímý důkaz o tom, že bych spáchal trestný čin, za který jsem stíhaný," řekl na úvod.

Marcinek sám sebe označuje za profesionálního obžalovaného, který musí suplovat práci policie a státních zástupců. "Jsem si jistý, že kdyby někteří policisté nemanipulovali s důkazy a svědky, a kdyby dozorující státní zástupci odváděli řádně svou práci, nemohla ta kauza dojít až sem," uvedl.

"Ovlivňovali svědky, před soudem křivě svědčili"

Ve vyšetřovacím spisu se podle něj nacházejí nepodepsané úřední záznamy svědeckých výpovědí, někteří svědci mu pak zase údajně sdělili, že jim policisté předkládali k podepsaní už předem připravené protokoly.

Marcinek zároveň upozornil, že i samotní policisté vyšetřující dění kolem LTO podle něj od počátku manipulovali trestním řízením, zatajovali důkazy důležité pro posouzení věci jak policejními orgány, tak i státními zástupci či soudy, případně prováděli selekci důkazů.

"Opatřovali nepravdivé důkazy v neprospěch jednotlivých podezřelých, vykonávali nátlak na svědky a podezřelé či obviněné," sdělil soudu s tím, že policisté dle jeho zjištění také křivě svědčili při hlavních líčeních před soudem, zatajovali důkazy a pozměňovali fakta.

"Mým hlavním cílem je obhájit se před tímto soudem, i když podle mého názoru se nemám vzhledem absenci důkazů obhajovat proti čemu. Avšak neméně důležité je pro mě poukázat na závažnou trestnou činnost ať už současných či bývalých policistů," vysvětlil na závěr Marcinek.

Po několikaminutovém monologu obžalovaného Marcinka soudkyně Zoubková jednání odročila. Pokračovat bude v dubnu výslechem svědků. Mezi těmi budou i policisté, na něž ve svém prohlášení obžalovaný poukazoval.

Znovu bude vypovídat i podnikatelka Jarmila Šmédková. Právě ta byla na začátku celé kauzy podezřelá, že si vraždu Lehkého u Jiřího Večeře objednala.