Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sestry se otce nemusí bát, soud je prozatím nechal v Klokánku

  16:34aktualizováno  19:15
Dvě údajně týrané sestry zůstanou v brněnském Klokánku, rozhodl soud. Starší Kristýna včera večer na tři hodiny utekla. Bála se plánovaného návratu k otci, který je prý zneužíval a týral.

Kristýna utekla z Klokánku prý proto, že se bojí návratu k otci, Stanislavu Velickému. | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

Odpoledne dívky vyslechl sociální pracovník z oddělení péče o dítě a poté odvezl městskému soudu návrh na předběžné opatření, aby se nemusely vrátit k otci Stanislavu Velickému.

Naznal, že návrat do rodiny by jim v tuto chvíli ublížil. Soudce musel rozhodnout do čtyřiadvaceti hodin.

"Už máme usnesení Městského soudu v Brně. Vydal předběžné opatření, kterým nařídil, aby děvčata zůstala v Klokánku," potvrdila MF DNES po šesté večer vedoucí zařízení Ditta Pokorná.

Předání rodičům, ke kterému by došlo zřejmě už v pondělí, přitom nařídil dříve krajský soud, protože se nenašly důkazy o týrání.

Právě kvůli tomuto problému přitom loni v březnu matka všechny čtyři své děti přivedla na odbor sociální péče, aby byly umístěny do nějakého zařízení. Jejich otec Velický je prý bil a dívky sexuálně zneužíval. Dva chlapci se k rodičům vrátili už dřív.

Rodiče se zřejmě odvolají
Oba rodiče a bratři se kolem třetí hodiny odpoledne pokusili holčičky navštívit. Abigail a Kristýna však chtěly vidět pouze svou matku a sourozence. Otec tedy musel zůstat přede dveřmi.

V tu chvíli byli rodiče odhodlaní si pro děti v pondělí přijít. "Já se na ně už těším, doma mají všechno nachystané. Jak jinak si máme dát s dětmi něco do pořádku, když s nimi nemůžeme být," zlobila se dvaatřicetiletá matka, Monika Velická.

Podle Pokorné rodiče odpolední rozhodnutí soudu moc dobře nepřijali a zřejmě se budou chtít proti předběžnému opatření odvolat.

"Zatím to z našeho pohledu dopadlo dobře, nicméně jsme vlastně zase na začátku. Opět bude asi rozhodovat stejný senát krajského soudu. Snad přihlédne k tomu, co se stalo," uvedla pro ČTK Pokorná.

Výrok soudu děti uklidní, míní opatrovnice
Starší, jedenáctiletá Kristýna ze strachu před otcem v pátek večer na tři hodiny z Klokánku utekla. V dopise napsala, že se bojí návratu domů. - čtěte Týraná Kristýnka se vrátila do Klokánku zdravá

"Taťka nás bil rukou a vařečkou. Vyhrožoval, že jestli nebudeme číst Bibli, půjdeme za živa do pekla, kde nás bude ďábel mučit a natahovat na skřipec. Mamka mi nadávala, že jsem blbá a hnusná děvka,“ svěřila se v sobotu MF DNES starší z děvčat.

Pokorná soudí, že předběžné opatření obě sestry uklidní. Budou vědět, že prozatím zůstanou v bezpečí. Zvláště Kristýna je prý ve špatném psychickém stavu, personál se obává, že znovu uteče nebo se pokusí o sebevraždu.

"Uteče třeba nějakým promyšlenějším způsobem. Hrozí, že se pokusí o sebevraždu. A okovy jí dát nemůžeme, to by její psychický stav ještě zhoršilo," řekla podle ČTK vedoucí.

"Soudkyně jednala neprodleně, zřejmě se bála, že by Kristýna znovu utekla," dodala po verdiktu Pokorná pro MF DNES.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

Richard Svoboda

Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají...

Najdete na iDNES.cz