Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sestry se otce nemusí bát, soud je prozatím nechal v Klokánku

  16:34aktualizováno  19:15
Dvě údajně týrané sestry zůstanou v brněnském Klokánku, rozhodl soud. Starší Kristýna včera večer na tři hodiny utekla. Bála se plánovaného návratu k otci, který je prý zneužíval a týral.

Kristýna utekla z Klokánku prý proto, že se bojí návratu k otci, Stanislavu Velickému. | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

Odpoledne dívky vyslechl sociální pracovník z oddělení péče o dítě a poté odvezl městskému soudu návrh na předběžné opatření, aby se nemusely vrátit k otci Stanislavu Velickému.

Naznal, že návrat do rodiny by jim v tuto chvíli ublížil. Soudce musel rozhodnout do čtyřiadvaceti hodin.

"Už máme usnesení Městského soudu v Brně. Vydal předběžné opatření, kterým nařídil, aby děvčata zůstala v Klokánku," potvrdila MF DNES po šesté večer vedoucí zařízení Ditta Pokorná.

Předání rodičům, ke kterému by došlo zřejmě už v pondělí, přitom nařídil dříve krajský soud, protože se nenašly důkazy o týrání.

Právě kvůli tomuto problému přitom loni v březnu matka všechny čtyři své děti přivedla na odbor sociální péče, aby byly umístěny do nějakého zařízení. Jejich otec Velický je prý bil a dívky sexuálně zneužíval. Dva chlapci se k rodičům vrátili už dřív.

Rodiče se zřejmě odvolají
Oba rodiče a bratři se kolem třetí hodiny odpoledne pokusili holčičky navštívit. Abigail a Kristýna však chtěly vidět pouze svou matku a sourozence. Otec tedy musel zůstat přede dveřmi.

V tu chvíli byli rodiče odhodlaní si pro děti v pondělí přijít. "Já se na ně už těším, doma mají všechno nachystané. Jak jinak si máme dát s dětmi něco do pořádku, když s nimi nemůžeme být," zlobila se dvaatřicetiletá matka, Monika Velická.

Podle Pokorné rodiče odpolední rozhodnutí soudu moc dobře nepřijali a zřejmě se budou chtít proti předběžnému opatření odvolat.

"Zatím to z našeho pohledu dopadlo dobře, nicméně jsme vlastně zase na začátku. Opět bude asi rozhodovat stejný senát krajského soudu. Snad přihlédne k tomu, co se stalo," uvedla pro ČTK Pokorná.

Výrok soudu děti uklidní, míní opatrovnice
Starší, jedenáctiletá Kristýna ze strachu před otcem v pátek večer na tři hodiny z Klokánku utekla. V dopise napsala, že se bojí návratu domů. - čtěte Týraná Kristýnka se vrátila do Klokánku zdravá

"Taťka nás bil rukou a vařečkou. Vyhrožoval, že jestli nebudeme číst Bibli, půjdeme za živa do pekla, kde nás bude ďábel mučit a natahovat na skřipec. Mamka mi nadávala, že jsem blbá a hnusná děvka,“ svěřila se v sobotu MF DNES starší z děvčat.

Pokorná soudí, že předběžné opatření obě sestry uklidní. Budou vědět, že prozatím zůstanou v bezpečí. Zvláště Kristýna je prý ve špatném psychickém stavu, personál se obává, že znovu uteče nebo se pokusí o sebevraždu.

"Uteče třeba nějakým promyšlenějším způsobem. Hrozí, že se pokusí o sebevraždu. A okovy jí dát nemůžeme, to by její psychický stav ještě zhoršilo," řekla podle ČTK vedoucí.

"Soudkyně jednala neprodleně, zřejmě se bála, že by Kristýna znovu utekla," dodala po verdiktu Pokorná pro MF DNES.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Najdete na iDNES.cz