Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sestry Velické zůstaly v Klokánku kvůli černému kašli, chlapci jsou už doma

  15:34aktualizováno  17:13
Abigail a Kristýna Velické, které doma rodiče údajně psychicky týrali, zřejmě ještě zůstanou v brněnském v Klokánku. U jedné ze sester existuje podezření, že onemocněla černým kašlem. Podezření na černý kašel mají lékaři i u jejího bratra. Oba chlapce ale přesto zařízení dnes pustilo k rodičům.

Klokánek. Ilustrační foto | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

Veličtí si oba chlapce odvedli odpoledne. Stalo se tak na základě telefonátu ombudsmana, který se do případu vložil s tím, že vedení Klokánku nemusí čekat na úřední potvrzení soudní vykonatelnosti.

"Rodiče nám museli podepsat prohlášení, že jsou si vědomi, že u jednoho z chlapců je podezření na černý kašel. A že mu zajistí léčbu a nepustí oba bratry do kolektivu. Hned zítra také musí s oběma dětmi přijít k lékařce, která o ně pečovala," uvedla Ditta Pokorná z Klokánku.

O nemoci u dětí informoval Týden.cz.

Dívky v Klokánku zřejmě zůstanou
Děvčata v zařízení zůstala. Krajský soud v Brně sice rozhodl, že se dívky z Klokánku mají přesunout do azylového centra do Hapalovy ulice, ale to nejspíš nedoporučí jejich lékařka.

"Čeká se teď na vyjádření lékařů a hygieniků, nakolik se podezření na nemoc potvrdí. Jde totiž o to, že ony na rozdíl od bratrů přecházejí do kolektivu. Zároveň se snažím kontaktovat i zařízení v Hapalově ulici, jestli trvají na výkonu rozhodnutí o přesunu holek i přes to podezření na kašel. Jestli je tam budou schopni odizolovat," řekla ředitelka Klokánku.

Děti podle Pokorné kašlou delší dobu a lékařka se jejich nemocí zabývá. Do nemocnice však holky nezamíří. "A to proto, že se čeká na výsledky testů, které nemoc potvrdí. Bez nich je na infekčním oddělení hospitalizovat nechtějí," dodala Pokorná.

Teprve dnes ráno prý vedoucí Klokánku oznámila, že má kvůli přetrvávajícím obtížím podezření na černý kašel. Nemoc, proti které se očkuje a na kterou před zavedením vakcíny a účinné léčby dřív lidé umírali, se letos v ČR rozšířila. Epidemiologové na jižní Moravě napočítali jednatřicet nemocných s černým kašlem, zhruba polovina z nich má brněnské bydliště. - čtěte Černý kašel se vrátil na jižní Moravu, onemocnělo 31 lidí

Sestry Velické jsou v Klokánku zhruba rok, dostaly se tam kvůli podezření, že jsou doma týrány. Na policii se obrátila jejich matka s tím, že jejím dětem ubližuje otec. Později však obvinění stáhla a ani policie nic nezjistila. Nedávno však případ znovu otevřela.

"Případem se policie opět začala zabývat na základě podnětu brněnského městského soudu," potvrdila policejní mluvčí Andrea Procházková.

Autor:Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

Richard Svoboda

Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají...

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Najdete na iDNES.cz