Ladislav Špaček

Ladislav Špaček | foto: KORZO

Setkání se Svatým otcem: téma musí „nadhodit“ papež

  • 2
Jak se chovat před hlavou katolické církve? A co teprve při osobním setkání s papežem Benediktem XVI.? Co si vzít na sebe a jak si s ním povídat? Příručka na to, jak se nedopustit společenského faux pas, neexistuje.

"Psaná pravidla nejsou, všechno vychází z tradice a praxe. Čerpá se z předchozích setkání s papežem," říká expert na etiku a společenské chování Ladislav Špaček.

Až papež Benedikt XVI. vystoupí v neděli kolem půl desáté dopoledne z letadla na tuřanském letišti, budou ho vítat čtyři lidé: Prezident Václav Klaus, hejtman jižní Moravy Michal Hašek, primátor Roman Onderka a biskup Vojtěch Cikrle. To stanovuje oficiální protokol.

Ten je přísný například v tom, že primátor Roman Onderka s sebou nemůže vzít přítelkyni Barboru Javorovou. Haška i Klause doprovodí manželky.

Je zvykem, že papež nejprve políbí zemi, na kterou vstoupil. Zda to udělá jen v sobotu v Praze nebo i v neděli v Brně, není jasné.

Hovořit s papežem lze anglicky nebo německy

"Vítající každopádně musí čekat, až tento ceremoniál proběhne. Pak postupně přistoupí. Protože je papež přece jen společensky významnější, podává ruku on. Oni by ji měli jemně, lehce stisknout, dívat se mu při tom do očí a mohou mu případně říct: Vítejte, Vaše Svatosti. Anglicky nebo německy, protože papež pochází z Německa," popisuje Špaček.

Jakmile papeže přivítají, doprovodí ho k papamobilu. "Tamsi ho takříkajíc převezme ochranka a papež se vydá na cestu mezi věřícími," vykládá Špaček.

"Poklekněte. I nekatolíci"

A přesně předepsané jednání není podle něho ani pro případ, kdy by se do blízkosti papeže, například při audienci, dostal někdo z věřících. "Míra obřadnosti závisí na tom, jak kdo chce být obřadný. Nikde není psáno, že by člověk musel pokleknout nebo líbat prsten, ale když je věřící, většinou to udělá," líčí Špaček.

On sám se osobně v minulosti setkal s hlavou církve šestkrát. Vždy jí jen stiskl ruku.

S tím však nesouhlasí Bartholomew Smith, který dřív působil ve Vatikánu jako sekretář amerického kardinála Williama Bauma a papeže zná ještě jako kardinála Ratzingera. "Když se k vám papež přiblíží, hlavně nestůjte. Člověk by měl pokleknout na jedno koleno. I nekatolíci," uvedl loni v dubnu pro americký zpravodajský server NPC.org.

Když papež přichází, měli by lidé aplaudovat. "Pokud by to bylo v malé místnosti, stačí decentní tiché tleskání, v otevřeném prostoru, jako je například stadion, se smí tleskat hlasitě a naplno," uvedl Smith.

Oba muži se naopak shodují, že by člověk neměl papeže oslovit jako první nebo dokonce "nadhazovat" téma hovoru. "Není dobré hned zapřádat hovor a ptát se, jak se mu tady líbí," říká Špaček.

"Nechejte ho vést konverzaci. Odpovídejte přímo a krátce a mluvte spisovně," doplňuje Smith.

Muži oblek, ženy dlouhé šaty

Důležité při setkání s hlavou církve je samozřejmě také oblečení. "To může být jedním ze společenských faux pas. Muži musí mít v papežově přítomnosti černý oblek, kravatu a černé boty na co nejtenčí podrážce. Ženy by měly mít například konzervativní krátké šaty, nejlépe pod kolena, uměřený výstřih a zahalená ramena," líčí Špaček.

Na mši na brněnské letiště však mohou poutníci jít třeba i v kšiltovce. "Na velkou mši nebo v davu podél trasy papamobilu mohou mít lidé obvyklé každodenní oblečení a není zakázaná ani pokrývka hlavy včetně kšiltovek," uvedl Smith.

Podle něho je Benedikt XVI. milý a přívětivý muž, který se snaží, aby se lidé v jeho přítomnosti cítili příjemně. "Musíte být velmi opatrní, když se mu představujete, protože si to velmi pravděpodobně zapamatuje."

,