Přestožev v Masarykově onkologickém ústavu řeší jedny z nejzávažnějších případů, panuje tam pozitivní nálada.

Přestožev v Masarykově onkologickém ústavu řeší jedny z nejzávažnějších případů, panuje tam pozitivní nálada. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Na Žlutém kopci umí léčit nádory šetrně. Za pět dnů a bez jizev

  • 0
Modernější přístroje pro léčbu nádorů pomocí takzvaného vnitřního ozařování získal brněnský Masarykův onkologický ústav. Metoda brachyterapie umožňuje dopravit záření přímo do nádoru, neprochází přes kůži, šetří zdravé tkáně i další orgány.

Že je nutné docházet na pravidelná onkologická vyšetření, se dozvěděla z televize. Nic ji nebolelo, ale pro jistotu šla. „Původně jsem si chtěla jít hlavně pro dárek od pojišťovny, ale našli mi nádor v prsu,“ popsala pacientka Marie.

Před šesti lety měla smůlu i štěstí zároveň. Místo klasického ozařování způsobujícího popálení kůže a zdravých tkání v okolí nádoru jí v Masarykově onkologickém ústavu nabídli mnohem šetrnější experimentální léčbu. Takzvanou brachyterapii - vnitřní ozařování - kterou teď mohou po desetileté studii využívat i další pacienti v Brně.

Stovky ročně

Nemocnice již tento typ zákroku prováděla dříve, nyní však získala modernější přístroje, které zajistí vyšší kvalitu léčby.

Ročně je provedeno na Klinice radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu asi 400 výkonů brachyterapií u více než stovky pacientů.

Unikátní léčbu kromě pracoviště na Žlutém kopci nabízí jen tři další místa v Česku.

Zatímco vnější ozařování jde přes kůži, svaly a další tkáně, vnitřní působí přímo v místě nádoru. Také má podstatně kratší dobu léčby. „Ani jsem si nemusela žádat o neschopenku v práci, stačil týden dovolené,“ vykreslila výhody metody Marie.

Pochvaluje si také, že jí nezůstaly žádné jizvy.

„Pacientce jsme po odstranění zhoubného nádoru operativně vložili aplikátor do místa původního ložiska a to jsme ozařovali dvakrát denně na deset minut po dobu pěti dnů,“ upřesnil přednosta kliniky radiační onkologie Pavel Šlampa.

Běžněji používaná léčba trvá až sedm týdnů, novou léčbu vnitřním ozařováním přitom pojišťovna bez problémů zaplatí. Kromě rakoviny prsu ji lékaři mohou nasadit i na nádorová onemocnění děložního čípku, penisu, ale i u nádorů jícnu, průdušek nebo rtu.

Metoda však není vhodná pro všechny pacienty. „Vnitřní ozařování lze využít jen u malých nádorů, které se podaří kompletně vyoperovat a nejsou rozšířené do celého těla, tedy nemají žádné metastáze,“ vysvětluje Šlampa.

Ze 3 500 ozařování, které lékaři na Žlutém kopci za rok používají k léčbě nádorů, je takových případů 120.