Rudolf Setvák obžalovaný v kauze Toflova gangu.

Rudolf Setvák obžalovaný v kauze Toflova gangu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Setvák z Toflovy kauzy se možná vrátí k policii. Podle soudu gang nekryl

  • 2
Bývalému šéfovi brněnské policejní inspekce Rudolfu Setvákovi dal soud naději, že se vrátí do služebního poměru. Jeho vyhazov kvůli obvinění z krytí zločinců v kauze Toflova gangu musí znovu posoudit policejní prezidium. Rozhodl o tom v květnu pražský městský soud.

Jestli se Setvák nakonec vrátí do funkce, mohla by na Brněnsku nastat situace podobná někdejšímu dvojvládí na policejním prezidiu (v prosinci loňského roku prezidiu díky zásahu ministr vnitra Martina Peciny šéfoval zároveň Petr Lessy i Martin Červíček - poznámka redakce, více si přečtěte zde).

"Poradní komise policejního prezidenta teď vyhodnotí argumenty soudu. Na základě toho zpracuje stanovisko, podle kterého se policejní prezident bude znovu rozhodovat. Celý proces může ze zákona trvat až devadesát dní," uvedla mluvčí prezidia Jana Macalíková.

Toflův gang

  • Kauza takzvaného Toflova gangu odstartovala v srpnu 2011, kdy bylo zatčeno prvních šest údajných členů skupiny. Mezi nimi i Rudolf Setvák, kterého tehdejší policejní špičky označily za zametače stop.
  • Státní zástupce po ročním vyšetřování poslal před soud celkem 13 lidí, mezi nimi i Setváka. 
  • Podle obžaloby šlo o skupinu bývalých policistů a jejich dalších kompliců, kteří v letech 1998 až 2010 vydírali podnikatele na jižní Moravě. Nabízeli jim, že za úplatek vyřeší jejich problémy se zákonem. Jindy zase požadovali peníze za to, že proti vyhlédnuté oběti nevytvoří smyšlenou kauzu. 
  • Šéfem skupiny byl údajně bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminálky Michal Tofl, kterého v roce 2010 zastřelil nájemný vrah. 
  • Verdikt vynesl soud letos na konci února. Do vězení poslal 11 ze 13 obžalovaných. Nejpřísněji - devíti lety vězení - potrestal Miloše Almásyho. Ostatní mají jít do vězení na tři až osm let. Soudce zároveň zpochybnil, že šlo o organizovanou skupinu.
  • Rudolf Setvák a další obžalovaný byli obžaloby zproštěni. Verdikt zatím není pravomocný.

Pokud by nynější policejní prezident Tomáš Tuhý přehodnotil stanovisko svého předchůdce Petra Lessyho, který potvrdil Setvákovo propuštění, putoval by případ krajskému policejnímu řediteli do Brna. Ten by pak definitivně rozhodl, zda se Setvák k policii vrátí.

Zatkli ho kolegové

Kariéra i soukromý život Setváka se ze dne na den otočily naruby v srpnu 2011.

Bývalého šéfa brněnské policejní inspekce zatkli jeho kolegové, obvinili ho z krytí činnosti takzvaného Toflova gangu a putoval do vazby, kde strávil tři měsíce. S ostudou byl navíc po 17 letech služby vyhozen od policie.

Tehdejší vrcholní policejní funkcionáři se nebránili ani tomu, aby se celé skupině říkalo Setvákův gang.

"Na policejní inspekci v Brně zahlazoval činnost skupiny," popisoval tehdy Setvákovu roli v přímém televizním přenosu šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

Nevinen, rozhodl soud

Před čtvrt rokem ovšem brněnský krajský soud rozhodl, že Setvák se na činnosti skupiny vůbec nepodílel. A činy, ze kterých ho původně vinila obžaloba, se ani nestaly. V průběhu procesu se navíc i státní zástupce rozhodl navzdory původní obžalobě navrhnout, aby soud Setváka zprostil viny.

Rozsudek sice zatím ještě nemá písemnou podobu a není jisté, kdy nabude právní moci. Pokud ale soud Setvákovo jméno opravdu pravomocně očistí, zmizí i důvod, proč byl před třemi lety od policie s ostudou vyhozen.

Setvák zatím nechce dění kolem své osoby komentovat, dokud zprošťující rozsudek nebude definitivní. Od počátku celé kauzy však tvrdí, že je nevinen.

"Domnívám se, že příčinou mého očernění je moje dřívější činnost na policejním oddělení, které se zabývalo únikem Kubiceho zprávy (zpráva byla zveřejněna před volbami v roce 2006  poznámka redakce). Krátce před vypuknutím kauzy Toflova gangu jsem totiž několikrát dostal nabídku působit na ministerstvu vnitra. A kvůli tomu vznikla panika," vypověděl v říjnu 2012 u soudu Setvák.

Nikdy se prý netajil kritikou toho, že oddělení vyšetřující únik Kubiceho zprávy bylo rozprášeno. "Před ukončením činnosti oddělení tam vtrhl Ivan Langer, zajistil materiály, které se týkaly i jeho, ukončil povolené odposlechy a také celý spis. Vždy jsem tvrdil, že to bylo nezákonné," popsal Setvák.