Instalování aeračních věží pod hladinu Brněnské přehrady

Instalování aeračních věží pod hladinu Brněnské přehrady | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Sezona na Brněnské přehradě se blíží, letos bude bez sinic

  • 3
Čistá voda vhodná ke koupání by v Brněnské přehradě měla letos vydržet po celé léto, slibuje Povodí Moravy. První odběry vzorků vody v nádrži dopadly velmi optimisticky. Firma nasadila do boje proti sinicím tři zbraně: aerační věže, dávkování síranu a pro případ nouze chemickou směs Pax.

Povodí Moravy se navíc osvědčilo vytažení aeračních věží blíže k hladině i brzké dávkování síranu na přítoku. Voda v přehradě má kolem dvaceti stupňů Celsia a první, otužilejší plavce už nalákala. "Voda je čistá. Že je studená nevadí,mě to přijde osvěžující," řekl student Matěj, který se v přehradě svlažil.

Co živí sinice

Zásadní vliv na kvalitu vody v přehradě má množství fosforu, které lidé do řeky Svratky vypouštějí. Za minulý rok jej do nádrže přiteklo dvaačtyřicet tun, podstatná část z tohoto množství má svůj původ na posledních třinácti kilometrech řeky, mezi Boračí a Veverskou Bítýškou, včetně přítoků Bobrůvka, Lubě, Besének a Bílý potok.
"Jihomoravský kraj bude dávat desetiprocentní dotaci na stavbu čistíren odpadních vod v obcích v povodí Svratky. Nejde to zlomit ze dne na den, ale vyhlídky jsou dost nadějné," řekl krajský radní Ivo Polák (ČSSD).

Mluvčí Povodí Moravy Veronika Hrdá věří, že čistou vodu se podaří udržet celou sezonu. "Už jsme dělali první měření a výsledky jsou velmi optimistické. Potravy pro sinice ve vodě není mnoho," řekla Hrdá.

Lidé se mohli v přehradě koupat i loni, ale ke konci letních prázdnin už byla dost zelená a přiblížila k horní hranici zdravotní nezávadnosti. Kvůli teplému počasí se sinice ve vodě namnožily i přes působení aeračních věží.

Sinice milují vedra

Sinicím svědčí teplá voda a nejvíce se jim daří, když panují několik dní v řadě vedra okolo třiceti stupňů, jak tomu bylo právě loni.

V následujících dnech se budou teploty držet vysoko, ale podobná tropická vedra by přijít neměla. "Nejvyšší denní teploty budou stoupat k osmadvaceti stupňům Celsia. A v posledním červnovém týdnu očekáváme větší oblačnost a nejvyšší teploty vystoupí k šestadvaceti stupňům," uvedla meteoroložka Ivana Záluská.

Aby povodí letos udrželo vodu čistou, začalo přidávat do vody síran, který sráží fosfor, jímž se sinice živí.

Také před dvěma týdny odlovilo tři a půl tuny bílých ryb a místo nich nasadilo dravé. "Bílé ryby se totiž živí zooplanktonem, který pomáhá likvidovat zelené řasy a sinice. Když těchto ryb ubude, zooplankton zbaví vodu více řas a sinic," vysvětlila Hrdá.

Povodí má v záloze ještě vyčleněné peníze na nákup chemické směsi Pax. "Máme ji připravenou pro případ nouze. Je to látka obsahující chlor, která se používá k čištění pitné vody. Dokáže vysrážet sinice do chumlů, které klesají ke dnu a tam odumírají," popsala mluvčí.