Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Silničáři na jihu Moravy letos „zalátají“ jen ta nejhorší místa

  16:45aktualizováno  16:45
Přes patnáct set kilometrů jihomoravských silnic potřebuje opravit. Silničáři však přiznávají, že jejich rozpočet jim letos umožní zalátat jen ta nejhorší místa. A kvůli proměnlivému počasí, kdy se střídají mrazivé a teplé dny, navíc poškozených míst stále přibývá.

Silničáři na jihu Moravy letos opraví jen ty nejhorší úseky. Ilustrační snímek | foto: Yan ReneltMF DNES

Jihomoravští silničáři mají na letní i zimní údržbu 3 918 kilometrů silnic druhých a třetích tříd 565 milionů korun. Tato částka jim zdaleka nestačí.

"Souvislou údržbu nebo opravu vyžaduje podle analýzy stavu vozovek celkem 1 548 kilometrů silnic. Základní příspěvek na údržbu silnic umožní v roce 2013 řešení pouze lokálními výspravami," uvedl šéf Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Jan Zouhar.

Na souvislé opravy už silničářům v rozpočtu peníze nezbývají. Jednou z možností, jak přesto některé úseky opravit, je získat peníze z Evropské unie. Na spolufinancování projektů mají totiž připravených ještě 178 milionů korun.

"V rámci Regionálního operačního programu je pro rok 2013 připravováno celkem 28 projektů. Ty řeší rekonstrukce silnic v celkové délce 95 kilometrů včetně 27 mostů," přiblížil Zouhar.

Jedná se například o zhruba sedmikilometrový úsek silnice mezi Ivančicemi a obcí Polánka nebo o deset kilometrů z Nosislavi do Velkých Němčic. Zpravidla se opraví část silnice v délce od pár set metrů do několika kilometrů.

Krajská kasa je na tom stejně špatně jako silnice

Druhou možností je pro silničáře obrátit se na vedení kraje. Už v únoru se tak bude Rada Jihomoravského kraje zabývat jejich návrhem, jak vyřešit havarijní stav silnic, kterým nepomohou ani lokální opravy.

"Souvislé opravy jsou navrženy na 125 kilometrů silnic s předpokládaným nákladem 350 milionů korun," upřesnil šéf silničářů s tím, že zatím nelze předjímat, jestli jim kraj tuto částku vůbec poskytne.

A jak to tak vypadá, nejspíš zůstane jen u zbožného přání silničářů. Kraj má totiž v kase na opravy zdecimovaných silnic pouhých sto tisíc korun.

"Dohodli jsme se ale, že pokud nějaké peníze v kase zbudou, dáme je letos přednostně na opravy silnic," uklidňuje krajský radní zodpovědný za dopravu Zdeněk Pavlík. Podle něho je totiž stav silnic stejně tristní jako stav krajské kasy.

"Řešit to ale skutečně už budeme muset. Ty silnice jsou hrůza. Tři roky jsme do oprav investovali opravdu velmi málo," řekl Pavlík. A dodal ještě, že v únoru žádné rozhodnutí padnout nemůže.

"Musíme počkat alespoň do konce prvního čtvrtletí, jak se budou vyvíjet příjmy Jihomoravského kraje. Pak něco musíme vymyslet," uzavřel.

Proměnlivé počasí ničí silnice víc než tuhá zima

Aby toho nebylo málo, další vrásky na čele silničářům přidává letošní zima. Už teď jsou náklady na údržbu oproti loňsku vyšší o třicet milionů korun a celkový účet za zimu se podle nich vyšplhá až na 220 milionů. Loni to přitom bylo něco přes 170 milionů.

Letos sice nejsou takové mrazy jako loni, často se však mění počasí. "Letošní zima je jedna z nejnáročnějších. Vozovky dostávají kvůli střídání teplot zabrat, údržba se navíc opakuje pořád dokola," řekl provozní náměstek silničářů Alois Vybíral.

"Oproti minulému roku evidujeme na silnicích již v tomto období výrazný nárůst výtluků a výmrazků a je zřejmé, že pro celou řadu silničních úseků bude nutné hledat dodatečné finanční zdroje," upřesnil Zouhar.

Větší je ve srovnání s loňskem i spotřeba posypových materiálů. Od listopadu na silnice padlo přes 15 tisíc tun soli a kolem 27 tisíc tun štěrku a písku. Do března to podle Vybírala bude kolem 20 tisíc tun soli a 50 tisíc tun písku a štěrku.

Sůl navíc silničáři kupují v létě, kdy je její cena nižší. Do skladů se jim však vejde jen 15 tisíc tun a nákup další už se jim prodraží. "Písek a štěrk kupujeme za stejnou cenu v zimě i v létě," dodal Vybíral.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Kvůli chybě při plnění zásobníků tankovali řidiči místo benzinu naftu

Benzina přejmenovala benzin Natural 95 na Efecta 95.

Natankovat místo benzínu naftu. Této chyby se nechce dopustit žádný řidič. Na čerpací stanici u brněnského nákupního...

Lidé s chřipkou zneužívají záchranku, při volání zveličují příznaky

Dispečink Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

Chřipková epidemie v Jihomoravském kraji dosáhla vrcholu a desítky lidí denně si kvůli chřipce volají rychlou...

Z našeho šmíráctví nám začalo být zle, líčí autor komiksu o kuřimské kauze

Držitel dvou cen Magnesia Litera Marek Šindelka tvořil s Vojtěchem Maškem a...

Před jedenácti lety vypukla v Kuřimi kauza, jakou Česká republika dosud nezažila. A teprve nyní se dočkala literárního...

Najdete na iDNES.cz