Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Silnice i obchody v Brně kvůli dárkům praskaly ve švech

  22:19aktualizováno  22:19
Pokud někteří Brňané odkládali pořizování vánočních dárků na poslední chvíli s tím, že většina lidí jistě vyrazila do obchodních center o uplynulém víkendu, realita je musela nepříjemně překvapit. A to hned po příjezdu k centru města. Většina hlavních tahů ve středu Brna byla beznadějně ucpaná.

Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Situace kolem desáté a mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou byla kritická, a to zejména na malém městském okruhu. Řidiči vjížděli do centra, přestože nebylo kde zaparkovat. Hodně to bylo vidět třeba ve Veselé nebo Besední ulici. Od dopoledne tam prakticky neustále byla fronta dvaceti aut čekajících na zaparkování," shrnula mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková.

Z Vaňkovky nešlo vyjet

Trpělivost potřebovali také řidiči jedoucí od Nových Sadů k hlavnímu nádraží. Na křižovatce před hotelem Grand řídili dopravu policisté, přesto kolona sahala téměř až k hale Rondo. "Dnes je to hrůza. V autě jsem strávil asi čtyři hodiny. Chtěl jsem z Černých Polí na Opuštěnou a po půlhodině jsem se raději otočil a jel domů. Pak jsem se potřeboval dostat do Lískovce a čtyřikrát jsem měnil směr," líčil jeden z řidičů Petr Břenek.

Výstižně tak ilustroval, jak vypadala dopravní situace ve všech větších ulicích. Již tradičně bylo ucpané Koliště, ale klaksony nervózních řidičů se rozléhaly také třeba parkovištěm na střeše Vaňkovky. Odjíždějící zákazníci se nemohli dostat na silnice, které centrum obklopují.

V řadě tady stály desítky aut a dýchání řidičům ztěžovaly všudypřítomné výfukové plyny. "Čekám tady patnáct minut a popojela jsem asi o tři metry," kroutila hlavou například Marie Poláková.

Průjezdnost komplikoval i obvyklý nešvar brněnských řidičů: někteří vjížděli do křižovatek, přestože bylo jasné, že uvíznou uprostřed a celou ji zablokují.

Plné silnice i plné obchody

Podobný nápor jako silnice zažívaly i obchody. "Nestíháme, nemáme čas, teď to nejde," stihly jen prodavačky prohodit k tázajícímu se redaktorovi MFDNES.

"Také sháním dárky. O víkendu jsme byli lyžovat, tak jsme to nestihli," vysvětloval Martin Lukeš. "Proč jsem nešel už dřív? Mě k nákupu motivuje hlavně blížící se Štědrý den."

Překvapení pod stromeček hledal v obchodě i Petr Břenek. "Všude lidi, nikde dárky. Připadá mi, že úroveň obchoďáků je nižší a nižší. Nakoupil bych už dřív, ale práce mi to nedovolila," postěžoval si.

Naopak na své si přišel František Škurek, který se pomalu procházel Vaňkovkou. "Dobře se bavím. Bydlím nedaleko a každý rok sleduji, jak je to tu živé. Jak lidé nakládají a vykládají zboží. Sám už dárky dávno mám. Teď ještě sednu do autobusu a podívám se do Olympie," usmíval se postarší muž.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz