V centru Brna probíhaly bujaré oslavy, noční oblohu rozsvítily dělobuchy.

V centru Brna probíhaly bujaré oslavy, noční oblohu rozsvítily dělobuchy. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na jihu Moravy řešili dvanáctiletého opilce. Předsevzetí plní posilovny

  • 3
Silvestr přinesl na jižní Moravě požáry a zraněné, dokonce i těžce opilé dvanáctileté dítě. Přesto byl podle záchranářů klidnější než obvykle. Příchod nového roku pociťují i jazykové školy či fitness centra. Novoroční předsevzetí zvyšují tržby.

Přelom roku nepřinesl jen nová předsevzetí, ale také více zásahů záchranářů. V souvislosti s oslavami řešili v kraji 183 případů, to je o padesát více než loni. Většinou ale šlo o drobná zranění. Vážnější potíže nemuseli řešit ani policisté.

"Vystresované zaběhnuté psy, kteří se polekali odhozených rachejtlí, odchytávali strážníci ještě ve středu dopoledne. Městská policie přijala desítky hovorů od lidí, kteří se báli o své zdraví či zaparkovaná auta kvůli všudypřítomné pyrotechnice. Letošní veselí však bylo i přesto poklidnější, než je obvyklé," potvrdil také mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Hasiči vyjížděli celkem na 31 míst. Pyrotechnika totiž zapalovala popelnice či kontejnery. Ve srovnání s loňským rokem je to o osm zásahů méně.

Záchytka mívá na přelomu roku méně práce

Nejvážnější zranění způsobila dopravní nehoda ve Velkých Pavlovicích. V autě se šesti lidmi ho utrpěla mladá žena, která skončila v umělém spánku v bohunické nemocnici.

Podle zdravotníků byl ale největším problémem tradičně alkohol. "Ošetřili jsme patnáct osob intoxikovaných alkoholem a někteří z nich byli mladiství, nejmladší dítě mělo dvanáct let. Téměř každý ošetřený pacient byl pod vlivem alkoholu," dodala mluvčí jihomoravské záchranky Barbora Zuchová.

Protialkoholická záchytná stanice v brněnských Černovicích byla přesto téměř prázdná.

"O silvestru máme pacientů spíš méně než obvykle. Řekl bych, že policie je k lidem možná tolerantnější a nevozí nám sem každého. V průměru tu máme asi pět lidí," konstatoval primář Jiří Pokora z černovické psychiatrické léčebny.

Fitness-centra čekají nával

"Novoroční předsevzetí si nedávám. Nefungují," tvrdí v anketě MF DNES shodně ředitelka brněnské filharmonie Marie Kučerová či sládek pivovaru Černá Hora Vlastimil Zedek.

A odborníci jim dávají za pravdu. Že v roce 2014 budou více sportovat či konečně se naučí anglicky, si ale přesto řekly tisíce Jihomoravanů. Alespoň podle výhledu obchodníků.

"V lednu mají lidé o jazyky u nás zvýšený zájem, hlavně o angličtinu," uvedla například zástupkyně ředitele jazykové školy Pelikán Marcela Mitana.

Ještě více klientů přibude jihomoravským fitness-centrům. "Zaznamenáme až třicetiprocentní nárůst zájmu. Je to tak půl na půl, jedna půlka si rovnou kupuje permanentku, jiní zůstávají u jednotlivého vstupného," vysvětlil trenér z brněnského Fitness 3000.

S novým rokem však souvisí i bilancování nad smyslem vlastního života. "Nejvíce sebevražd není oproti obecnému povědomí o vánočních svátcích, ale v první den nového roku. Je to dáno očekáváními spojenými s přelomem roku i bilancování životní situace," popsal vedoucí laboratoře sociální psychiatrie Národního ústavu duševního zdraví Ladislav Csémy.

Jižní Morava je však hned po Vysočině krajem s nejnižším počtem sebevražd. Boj lidé svádějí se svými zlozvyky, třeba kouřením.

"Lidé dle našich zkušeností ale začnou volat až tak po čtrnácti dnech od začátku nového roku. První dva týdny totiž ještě většinou ve stresu cigaretu potřebují, během druhé poloviny ledna a února už ale evidujeme o čtvrtinu větší zájem lidí přestat kouřit," informuje Iva Hrnčiříková, poradkyně pro odvykání kouření z Masarykova onkologického ústavu v Brně.

Pokud člověk však chce ve svém životě něco změnit, měl by to podle brněnského psychologa Jiřího Brančíka ale udělat hned a nový rok si jako záminku nebrat.

"Když si člověk dá předsevzetí, že něco začne až k určitému termínu, tak se spíš ujišťuje nadějí, že se k něčemu rozhodl. Reálně to ale není schopen ani ochoten udělat. Pro náš život nemá nějaké datum hlubší význam," dodává Brančík.

,