Rachejtle ovládnou Brno. Záchranáři i policisté se už připravují

  8:59aktualizováno  8:59
Silvestrovská noc bude divoká, i kvůli povolenému odpalování rachejtlí patří mezi nejhlučnější a nejnebezpečnější v roce. Jihomoravští záchranáři se proto připravují na stovky výjezdů. Posílené budou i brněnské rozjezdy a dopravní podnik varuje před obtěžujícími opilci.

Silvestrovská půlnoc na náměstí Svobody v Brně. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Děkan Václav Slouk slouží půlnoční mši v kostele svatého Jakuba již patnáctým rokem. Letos se na ni opět těší, i když přehnané iluze o sváteční atmosféře si nedělá.

„Kostel je blízko Svoboďáku, takže věřící by měli počítat s tím, že možná špatně uslyší, protože venku to bude divoké. Mě ale ohňostroje při sloužení mše nevyruší. Nejhlučnější jsem zažil v roce 2000 a od té doby mi to vždy připadalo klidné. Kostelní zdi hluk naštěstí dost ztlumí,“ říká Slouk.

Do kostela svatého Jakuba se podle Slouka přijdou podívat i ti, kteří běžně na mše nechodí. A teď navíc budou mít na dlouhou dobu jednu z posledních možností. V polovině ledna se kostel nejméně na půl roku uzavře kvůli generální rekonstrukci interiéru.

Oslavy na náměstí Svobody patří v Brně k nejhlasitějším, rozjařenou společnost ale potkáte i kolem hlavního nádraží, a to zejména nad ránem, kdy se lidé vracejí domů.

Odpalování rachejtlí povoleno, rušení nočního klidu ne

Mluvčí Dopravního podniku města Brna Linda Hailichová potvrdila, že noční rozjezdy budou i letos jezdit už od osmé hodiny večer. V autobusech doporučuje připravit se na větší počet opilých cestujících, kteří mohou své okolí obtěžovat.

„Je to noc, kdy se dá očekávat více případů agresivních cestujících. Proto spolupracujeme s městskou policií,“ dodává Hailichová. Strážníci jsou na nápor „silvestrujících“ lidí připraveni.

„V době rozjezdů posílíme hlídky na hlavním nádraží kvůli kapsářům nebo výtržníkům. V tuto noc platí výjimka, která povoluje používání zábavní pyrotechniky, zároveň ale nepřestává platit vyhláška o nočním klidu, takže lidé by měli být ohleduplní vůči ostatním,“ doporučuje Michal Simandl z městské policie.

Policisté budou na Silvestra k narušitelům nočního klidu o něco shovívavější, varují ale, že zatímco lidé si hlasité oslavy užívají, pyrotechnika může vyděsit zvířata.

„Psi a jiná zvířata na takový hluk nejsou zvyklí. Mohou se leknout a zaběhnout. V Brně ale na Silvestra nemíváme zásadně větší počet zaběhlých zvířat než v jiné dny a díky čipům není těžké jejich domov dohledat. Majitelé by si přesto měli na mazlíčky dávat pozor,“ říká Simandl.

Silvestr na nemocničním lůžku? Záchranáři jsou v pohotovosti

Zvukem, který nikdo na Silvestra nechce slyšet, je houkání záchranky. Pro zdravotníky ze Záchranné služby Jihomoravského kraje jde o tradičně rizikové období.

„Každý rok máme jiný počet výjezdů, některé roky jsou klidné a jiné vůbec ne, proto je těžké odhadnout, kolik jich bude letos. Nezvykle velký nárůst nehod jsme zaznamenali během letošních Vánoc. Na Silvestra to bude ještě o něco horší. Nejčastěji řešíme úrazy způsobené nepozorností opilých nebo přímo otravu alkoholem,“ vyjmenovává mluvčí Zdravotnické záchranné služby Barbora Zuchová.

Brněnští záchranáři mohou podle ní za tuto noc vyjet k zásahům až 260krát.

Klid by měli mít alespoň maminky a novorozenci, kteří na Silvestra zůstanou v porodnici. Mluvčí fakultní nemocnice Anna Mrázová očekává, že noční směna zaměstnanců porodnice bude jako každá jiná.

„O Silvestru a na Nový rok fungují brněnské porodnice jako v běžný den, očekáváme kolem deseti až patnácti novorozenců za den. Minimální doba, kterou silvestrovské rodičky v porodnici stráví, je také standardní jako v jiné dny - alespoň 72 hodin,“ vysvětluje Mrázová.

Miminka narozená na Silvestra mohou podle Mrázové spokojeně spát. „V porodnici na Obilním trhu žádné větší problémy s hlukem nemáme. Všechny pokoje pro novorozence mají okna do vnitřního traktu. Miminka rachejtle téměř neuslyší,“ ujišťuje Mrázová.

Autor:


Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

V Americe se víc používá selský rozum, říká ajťák ze Sillicon Valley

David Pavlík pracoval v USA ve společnostech Microsoft, Amazon, Netflix a...

Brněnský prodejce letenek, firma Kiwi.com, má od července novou výraznou posilu. Tým šéfa společnosti Olivera Dlouhého...

Další z rubriky

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Masaryka schovali do země, i tak nacisté sochu zničili. Zbyly z ní jen boty

Čtrnáctimetrovou sochu T. G. Masaryka u Kunštátu zničili nacisté, kteří...

Před 90 lety dokončili František Burian se Stanislavem Rolínkem čtrnáctimetrovou sochu T. G. Masaryka u Kunštátu na...

Jihomoravský kraj vypoví smlouvy některým dopravcům, má problém se mzdami

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj vypoví k 1. listopadu smlouvy těm autobusovým dopravcům, kteří jezdí v dopravních oblastech Brněnska,...

Najdete na iDNES.cz