Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Silvestrovské veselí na jihu Moravy: ohňostroje, grotesky, pohádky i guláš

  10:00aktualizováno  10:00
Silvestrovské oslavy chystají téměř všechna jihomoravská města. Obyvatelé se mohou těšit na guláš, ohňostroje, nebo pohádky promítané na fasádu radnice. Statisícové útraty za akce zaplatí sponzoři, soukromníci i samy obce.

V Brně se chystá tradiční novoroční ohňostroj odpalovaný ze Špilberku. Ilustrační foto | foto: Pavel Šmela

K novému roku patří veselí a ohňostroj. A ve většině měst na jihu Moravy příchod nového roku také pořádně oslaví. I přesto, že radnice šetří kvůli hospodářské krizi.

V Kyjově budou rozdávat guláš, v Blansku a Hodoníně bude slavnostní ohňostroj. Ten ale kvůli dětem přesunuli až na Nový rok podvečer. "Pro ně to totiž hlavně děláme," uvedl hodonínský starosta Jiří Mráka. Masarykovo náměstí, kde se o půl šesté rozprsknou na obloze světelné koule, provoní také novoroční česnečka.

Důvod, proč Hodonín a Blansko přesunují oslavy za zhruba padesát tisíc korun ze silvestrovské půlnoci, je přitom ještě jeden. Chtějí ve městě zajistit větší bezpečí. "Podnapilí lidé si odpalovali o půlnoci své petardy v davech slavících," vysvětlil starosta Blanska Lubomír Toufar.

Ohňostroj bude létat i ze Špilberku

O jeden z nejbohatších programů se tradičně postará Brno, Boskovice či Kyjov. Brňané se opět mohou těšit na půlnoční ohňovou show z hradu Špilberk, která bude doprovázena hudbou. Město na silvestrovské oslavy vyčlenilo bezmála půl milionu korun. Akci doplní novoroční vystoupení trubačů na radniční věži.

Programově bohaté budou také oslavy v Kyjově na Hodonínsku. Poslední den v roce jsou lidé zváni na náměstí před radnici, kde se uskuteční tradiční Gulášpárty. Děti se budou moci podívat na pohádky, které se budou promítat na plátno na fasádě radnice. Akci ukončí ohňostroj. Padesát tisíc korun, které akce spolkne, získala přitom radnice od sponzorů.

"Požádali jsme je o pomoc. Každý přispěl podle svých možností. Chceme utužit vztahy mezi obyvateli města," vysvětlil starosta František Lukl.

Promítání grotesek v letním kině

V Boskovicích se o silvestrovskou zábavu postará kulturní zařízení města. V letním kině uspořádá v podvečer posledního dne roku silvestrovské promítání grotesek a pohádek pro děti. A nebude chybět ani ohňostroj.

I Břeclav připravuje ohňovou show. Lidé se sejdou na náměstí TGM před radnicí, kde bude silvestrovská diskotéka. Oslava příchodu nového roku se chystá od 22:00 na náměstí v Mikulově.

Znojmo ohňostroj neplánuje, přesto o něj lidé nepřijdou. "O ohňostroj se postarají provozovatelé restaurací a hotelů v centru města, kteří představení pořádají pro své klienty," uvedla mluvčí radnice Denisa Šipošová.

Autoři:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Najdete na iDNES.cz