Vilu nafotil student aparátem, který váží třicet kilo a nosí se v kufru

  14:37aktualizováno  14:37
Původně chtěl Šimon Burget, student oboru fotografie Střední školy umění a designu v Brně, splnit úkol do školy. A jak to tak vypadá, stal se z něj díky tomu dvorní fotograf brněnské Arnoldovy vily, kterou zachytil netradičním způsobem.

Díky školnímu projektu se stal Šimon Burget dvorním fotografem Arnoldovy vily. Fotit ji chce i během rekonstrukce. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Arnoldovu vilu vybudoval známý brněnský stavitel Josef Arnold a spolu se svými sousedkami Tugendhat a Löw-Beer tvoří architektonický trojlístek v černopolském kopci. Na rozdíl od svých dvou opravených „kolegyň“ ale tato budova z poloviny 19. století na svoji obnovu teprve čeká.

Díky školnímu projektu se stal Šimon Burget dvorním fotografem Arnoldovy vily....

A právě v tomto stavu ji Burget zachytil. Použil způsob, jakým se fotilo ještě před vynálezem digitálu.

Jeho fotoaparát vypadá v porovnání s těmi současnými dost exoticky, váží kolem třiceti kilogramů a zabere slušně velký kufr. Vévodí mu krabice s velkým černým měchem. A když Burget pořizuje snímek, dává přes hlavu černou látku, takzvanou jeptišku.

„Je to focení na speciální destičky, ty pak vyvolám v temné komoře a přenesu přes zvětšovací přístroj na světlocitlivý papír. Tento princip se v podstatě používá už od vynálezu fotografie, i když technika je trochu jiná,“ popisuje Burget.

Arnoldovou vilou se zaobíral rok. Měl do školy „vyrobit“ knihu o architektuře. „Pořád jsem přemýšlel, co si vyberu, protože je to úkol, který se pořád opakuje, a těch domů, jež lidé nafotili, jsou mraky. Chtěl jsem nějaký, který nikdo ještě nedělal. Takže pro mě připadl v úvahu AZ Tower nebo Arnoldka. Nakonec jsem si vybral tajemnější Arnoldku,“ poznamenal Burget.

Jenže už jen dostat se sem byl problém, protože vila je dlouhodobě zavřená a správce tam kvůli narušené statice nikoho nepustí. „Mohl jsem přelézt plot, ale s mým foťákem by to nešlo. Navíc bych se stejně nedostal dovnitř,“ poznamenal Burget. Nakonec se domluvil s nadšenci ze spolku Kulturní centrum Josefa Arnolda, kteří usilují o opravu památky a pořádali tu Den architektury. Ti ho pustili dovnitř. Strávil tu v součtu dva dny a dům mu naprosto učaroval.

„Zjistil jsem, že má mnoho tváří, což jsem nakonec použil i do názvu knihy. Když se na něj podíváte zvenku ze tří stran, pokaždé vypadá jinak. Jednou je to dům na kuří nožce, podruhé honosná vila a potřetí zahradní domek. Má úžasné světlo, které tam hraje zásadní roli, a z minulosti víme, co se tam všechno odehrávalo – honosné bydlení, sídlo gestapa, školka. A to všechno se tam zapsalo a dýchá to na vás,“ vylíčil.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Vzniklo sto negativů, ze kterých pro školu vybral 26. „Ostatní úkol řešili digitální fotkou, kdy si nechali svázat knihu, já jsem místo toho odevzdal krabičku se zvětšeninami,“ uvedl fotograf. Kniha ale přece jen vznikla. Pomohl s ní spolek Arnolda, Brno-sever a sponzoři. Obsahuje dvacet černobílých fotografií a kromě vnějších pohledů zavádí do interiéru a zdůrazňuje některé jeho výjimečné původní prvky. „Černobílé fotky jsem zvolil proto, že dům nebyl postavený v době barevných fotografií a hodí se k němu. Navíc mám černobílé fotky rád,“ přiznává Šimon Burget.

Negativy má uložené doma na poličce a budou tam libovolně dlouho. „To je také to, co mám na téhle technice focení rád. Snímky se nesmažou jako třeba u digitálu. Moje focení je náročnější na čas i peníze, ale vždy vznikne jen jeden originální negativ. U digitálu uděláte CTRL+C a CTRL+V a vznikne další negativ, kolikrát chcete. To u téhle techniky nejde,“ podotkl. A složitější je i vlastní pořizování snímku.

Fotoaparát pod kontrolou

„Všechno si nařizuji ručně, nemám tu žádnou automatiku, ale na druhou stranu mám fotoaparát dokonale pod kontrolou. Digitál si v podstatě dělá, co chce. Tímto přístrojem pořízené snímky jsou navíc mnohem kvalitnější. Je skvělý na statické a umělecké náladové snímky a na architekturu,“ upřesnil.

Výsledek jeho práce si mohou lidé prohlédnout v obchodní Galerii Vaňkovka.  „Zatím řešíme, jestli tam budou k mání i knihy,“ poznamenal. Podle Burgeta ale knihou a splněným úkolem pro školu jeho dobrodružství s Arnoldkou nekončí. „Rád bych se jí věnoval i nadále, a až na to dojde, fotil i během rekonstrukce, takže vlastně jsem se trochu stal jejím dvorním fotografem,“ poznamenal.

Nejčtenější

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Další z rubriky

Při nehodách na jižní Moravě zemřeli v noci dva řidiči osobních aut

Řidič způsobil nehodu poté, co z benzinky vyjel na D1 do protisměru (24. února...

V neděli v brzkých ranních hodinách se v Jihomoravském kraji staly dvě tragické nehody. Před čtvrtou hodinou ranní...

VIDEO: Mladíci si kopali s ozdobami z brněnského vánočního stromu

Cizinci si kopali s ozdobami z vánočního stromu

Svou fotbalovou vášeň chtěli nad ránem ukojit tři mladí Španělé, kteří se pohybovali na brněnském náměstí Svobody. Jako...

Miliony pro MotoGP ministerstvo školství nemá, našel je místní rozvoj

Jakub Kornfeil při Velké ceně České republiky v Brně.

Po letošních střetech s ministerstvem školství ohledně výše dotace pro brněnskou MotoGP bude peníze do Brna posílat...

Najdete na iDNES.cz