Sjezd ČSSD v Brně - Bohuslav Sobotka (18. března 2011)

Sjezd ČSSD v Brně - Bohuslav Sobotka (18. března 2011) | foto: Radek Miča, MAFRA

O osud ČSSD se opět hraje v Brně, sjezd vyjde na miliony korun

  • 11
Více než 700 delegátů ČSSD zaplní v pátek a sobotu dva pavilony brněnského výstaviště, kde na sjezdu bude obhajovat v domovském regionu post šéfa strany Bohuslav Sobotka. Zadlužená ČSSD za akci zaplatí až pět milionů. Pro místní členy sjezd znamená hlavně velké pracovní nasazení při organizaci.

Jen delegátů přijede 728, akreditovalo se dvě stě novinářů, další stovky lidí se pak budou pohybovat po dvou pavilonech výstaviště jako doprovod.

„Máme na starosti nejpočetnější delegaci s 95 členy, protože jihomoravská organizace je nejsilnější,“ upozornil krajský tajemník strany Michal Škerle.

Čestný úkol bude mít předseda brněnské buňky Oliver Pospíšil, který pronese uvítací projev sjezdu.

„Pro nás je výhoda, že jsme na domácí půdě a na rozdíl od delegátů odjinud půjdeme spinkat do svých postýlek. Jinak je to ale stejné, bez ohledu na to, jestli je sjezd v Praze, nebo v Brně,“ podotkl Pospíšil.

Obsadí dva čtyřhvězdičkové hotely

Organizaci sjezdu řídí pražská centrála. „Akce je výjimečná opravdu neobvyklým zájmem novinářů. Akreditovalo se jich kolem dvou stovek, drtivá většina z Česka. Je to ale přímo úměrné tomu, že se sjezd koná ve volebním roce,“ řekl mluvčí ČSSD Mikuláš Klang.

Stovky delegátů obsadí především dva nejbližší čtyřhvězdičkové luxusní hotely - Voroněž a Holiday Inn, které hlásí plno. „Nezaznamenali jsme žádné speciální požadavky. Není třeba upravovat režim hotelu ani pro hosty s ochrankou,“ sdělila Beatrice Vojtková, ředitelka hotelu Holiday Inn.

Výstaviště ale muselo kvůli sjezdu omezit vstupy. Zároveň s ním totiž ještě pokračuje veletrh oční optiky Opta.

„Protože sjezd ČSSD je uzavřená akce jen v pavilonu E a B, museli jsme pro veřejnost zavřít čtvrtou vstupní bránu do areálu, aby účastníci nebyli rušeni. Jinak pro nás jde spíš o akci menšího rozsahu,“ popsal Jiří Smetana, mluvčí výstaviště, které kromě velkých veletrhů či koncertů v areálu hostí i kongresy pro několik tisíc lidí.

Největší boj o post místopředsedy

A na kolik celý sjezd druhou nejsilnější českou stranu vyjde? „Sumu bych nechtěl říkat ani odhadem,“ odmítl Klang. Podle mluvčího výstaviště jen pronájem dvou pavilonů na dva dny vyjde kolem půl milionu korun.

„Standardní cena za pronájem jednoho je 155 tisíc korun za den,“ řekl Smetana. Podle kvalifikovaných odhadů lidí blízkých straně se pak celý sjezd včetně servisu, ubytování pro delegáty a cateringu může vyšplhat až k pěti milionům korun. Strana přitom loni vykázala ztrátu 51 milionů korun.

V hlavní roli však bude politika. Zatímco před šesti lety se také na brněnském výstavišti odehrál ostrý souboj mezi Sobotkou a tehdejším jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem o post předsedy, tentokrát se očekává největší řež o prvního místopředsedu.

Také tady má Brno svého favorita. Nominovalo poslance Jeronýma Tejce, který půjde proti ministrovi vnitra Milanu Chovancovi. Tejc má sice nominace jen od čtyř regionů, jsou to ale ty početně silné. Podle politologa Lukáše Jelínka z Masarykovy demokratické akademie, která má blízko k ČSSD, jsou šance obou vyrovnané.

„Jejich podpora uvnitř strany je zhruba na stejné úrovni. Mají podobná témata. Tejc by mohl mít lepší vyhlídky díky tajné volbě,“ myslí si Jelínek.

Chovanec a Tejc byli přitom ještě před třemi lety spojenci právě proti Sobotkovi. V říjnu 2013, po volbách do Sněmovny, se zúčastnili lánské schůzky, na níž společně s prezidentem Milošem Zemanem plánovali jeho svržení. To ale nevyšlo, Bohuslav Sobotka se stal premiérem.

Pomůže sjezd v Brně opět upevnit prvnímu muži ČSSD svoji pozici? „Pokud může mít místo konání nějaký význam, pak především pro stranu jako takovou. V posledních měsících totiž ztrácí pozice v tradičních regionech, hlavně na Moravě. Je tedy zajímavé, když svoje klíčové stranické jednání situuje tam, kde potřebuje chytit druhý dech,“ podotkl Jelínek.

Na jižní Moravě přitom ubylo sociální demokracii za poslední dva roky jen pět procent členů, což je jeden z nejmenších propadů v regionech.

Podle politologa Michala Pinka z Masarykovy univerzity je také dobré nepodcenit vliv jihomoravského exhejtmana Haška. „U politiků jeho typu jsme zažili, že ústup do pozadí může být strategická volba a nabrání sil před dalším velkým vzestupem,“ upozornil Pink.