Kaprálův mlýn v Ochozi u Brna

Kaprálův mlýn v Ochozi u Brna | foto: Junák - svaz skautů a skautek ČR

Skauti přebudují zchátralý mlýn v Moravském krasu ve středisko ekologické výchovy

  • 1
Moderní středisko ekologické výchovy hlavně pro střední školy už za pár let vyroste ze starého mlýna v Ochozi u Brna. Opravy na zchátralé budově začnou letos v dubnu a přispěje na ně i kraj. Postupně tak vznikne zázemí pro padesát lidí, učebna i nová kuchyně.

Kaprálův mlýn, jak se budova uprostřed Moravského krasu jmenuje, patří brněnským skautům. Ti tam zatím z vlastních zdrojů vybudovali biologickou čistírnu odpadních vod.

Dům je ale ve špatném stavu - má zastaralé rozvody a fasádu domu protíná široká prasklina. Po několikaleté snaze se ale skautům podařilo na jeho opravu získat dotace a projekt se dal do pohybu. Přestavba za šedesát milionů korun se rozjede už na jaře.

Podle Haška jde o nejvýznamnější skautskou základnu

Na opravu Kaprálova mlýna přispěje i kraj. "Je to nejvýznamnější skautská základna u nás. Poskytneme jeden milion korun letos, další milion pak v roce 2012," uvedl hejtman Michal Hašek (ČSSD), který mlýn minulý měsíc navštívil.

Kaprálův mlýn v Ochozi u Brna.

Kaprálův mlýn leží přímo uprostřed Moravského krasu. V okruhu několika set metrů se nachází tři vývěry krasových vod a jeskyně Pekárny, kde v minulosti přebývali pravěcí lovci. Jen několik minut chůze jsou jeskyně Netopýrka, Matčina a Švédův stůl.

Mlýn leží v unikátním prostředí

Nedaleko od mlýna je jediná estevela, krasový pramen, který vodu chrlí a zároveň i přijímá, u nás. "V České republice neexistuje středisko ekologické výchovy s takto význačným přírodním bohatstvím," řekl jeden z vedoucích projektu Jiří Pospíšil. Původní mlýn pochází z poloviny osmnáctého století. V roce 1939 ho koupila Zdena Kaprálová, jejíž manžel Aleš byl majitelem továrny Biochema v Modřicích.

Návrh na rekonstrukci Kaprálova mlýnu v Ochozi u Brna.

"Po té prošel zásadní rekonstrukcí a dostal romantickou tvář. Historickou hodnotu získal díky dramatickým událostem na konci druhé světové války při přechodu válečné fronty," doplnil Pospíšil. Tehdy mlýn obsadila Rudá armáda a při přestřelkách tam zahynulo asi dvě stě vojáků. Tyto vzpomínky popsala bývalá majitelka Zdena Kaprálová v knize Zítra bude líp.

Ekologická výchova i pro středoškoláky

"Na začátku příštího roku chceme oslovit střední školy, které by mohly mít zájem o ekologickou výchovu. Zájemci se nám ale už hlásí i sami," popsal Pospíšil.

Tím, že se zaměřuje na střední školy, je u nás projekt průkopnický. "Ekologická výchova se soustředí na žáky základních škol a středoškoláky opomíjí," řekl Pospíšil, který do provozu mlýna plánuje zapojit i dobrovolníky ze zahraničí.

Kaprálův mlýn v Ochozi u Brna, ze kterého skauti budují středisko ekologické výchovy.

Kaprálův mlýn v Ochozi u Brna, ze kterého skauti budují středisko ekologické výchovy.