Mumie barona Trencka, kterou vyzvedli kvůli skenování z kapucínské hrobky (25....

Mumie barona Trencka, kterou vyzvedli kvůli skenování z kapucínské hrobky (25. února 2017). | foto: Michaela Budíková, Muzeum města Brna

V Brně vyšetřovali na CT mumii, barona Trencka vyzvedli z hrobky

  • 21
Téměř 270 let starou mumii barona Františka Trencka vyzvedli v sobotu dopoledne vědci z brněnské hrobky Kapucínů. Vůz pohřební služby ji následně odvezl do bohunické nemocnice na speciální rentgen, který má odpovědět na otázku, jak vlastně slavný vojenský velitel z poloviny 18. století vypadal.

Už z prvních zjištění bylo zřejmé, že tělo slavného velitele a bouřliváka pobyt v několika žalářích ani řada absolvovaných bojů příliš nepoznamenaly.

„Má například všechny zuby a zdravé. Obličejové kosti bez nejmenšího porušení, stejně tak kostru rovnou bez zakřivení, je vidět, že jízda na koni mu svědčila a že se i během střetů dokázal velmi dobře chránit a byl vynikající bojovník,“ uvedl Vlastimil Válek z Fakultní nemocnice v Bohunicích, který patří mezi přední světové radiology a skenování vedl.

Nad kotníkem nohy jedné z nejznámějších postav vězněných na hradě Špilberku objevil zahojenou zlomeninu.

„Zahojenou ale tak výborně, že by se ani odborník z traumatologie nemusel stydět. Kromě kostí jsou v něm vidět další struktury jako šlachy. Ale chybí mu několik článků prstů,“ poznamenal Válek.

Výsledkem projektu s názvem Antropologický, soudně-lékařský a historický výzkum mumie barona Trencka bude 3D model jeho podoby a vědci také zjistí celou řada podrobností o této výjimečné osobnosti. Spolupracují na něm Muzeum města Brna, Masarykova univerzita, s povolením majitelů Řádu menších bratří kapucínů Kapucínská hrobka a bohunická nemocnice.

K mumii se ze Špilberku vrátí palec

Podle Petra Vachůta z Muzea města Brna bude zajímavé, nakolik se zjištění vědců protnou s historickými zprávami o Trenckovi. „Po scanování je zřejmé, že v těle není žádný projektil, což vyvrací jednu legendu, že mu po zásahu zůstala střela v těle a také srovnání s jeho vyobrazením, které vznikalo až po smrti,“ poznamenal Vachůt.

Baron Trenck si v Brně užíval i vězení, zemřel tu před 265 lety

Po „projížďce“ pod tomografem se mumie barona vrátí zpět do Kapucínské hrobky a 8. března k ní přibude ještě její poslední část – palec levé ruky, dosud uložený na Špilberku. Palec už vědci zkoumali v minulosti a vytvořili jeho 3D model.

Sobotní vyšetření potvrdilo s velkou jistotou, že jde skutečně o prst barona Trencka, který na přelomu 19. a 20. století z mumie někdo odnesl a za nejasných okolností se objevil ve sbírkách Muzea města Brna.

Svobodný pán František Trenck se narodil v Itálii, bojoval v řadách ruské a rakouské armády. Proslavil se ve válce Marie Terezie o rakouské dědictví. Byl ale také krutý k nepřátelům a nezvladatelný vůči nadřízeným. Urážka jednoho z nich nakonec vedla k tomu, že po spleti intrik skončil na Špilberku a byl odsouzený k smrti. Marie Terezie mu ale nechala trest změnit na doživotí. Jako její VIP vězeň si ale nežil špatně a měl celou řadu výhod. Na sklonku života se dal na pokání a přál si být pohřbený v hrobce Kapucínů. V roce 2019 uplyne 270 let od jeho úmrtí.