Autor hudby Balady pro banditu Miloš Štědroň je jedním z kulturních poradců brněnských politiků, ilustrační snímek

Autor hudby Balady pro banditu Miloš Štědroň je jedním z kulturních poradců brněnských politiků, ilustrační snímek | foto: MF DNES

S kulturou v Brně politikům poradí skladatel Štědroň či nakladatel Balaštík

  • 0
Brněnská kultura dostane nyní u tamních politiků silné poradce: jejich pohled na umělecké aktivity obohatí zkušenosti skladatele a autora hudby ke slavné divadelní hře Balada pro banditu Miloše Štědroně. V týmu odborníků zasedne také šéf hvězdárny Dušek či bývalí univerzitní rektoři.

Původní předseda poradců, dramatik a bývalý ministr kultury Milan Uhde, ovšem ve sboru nakonec neusedne, aby se vyhnul střetu zájmů.

Předseda Rady České televize Milan Uhde (7. září 2011)

Uhde měl přitom být opět předsedou nového poradního sboru. Kvůli své pozici v Radě České televize však Uhde nemůže tuto funkci zastávat.

"Konzultoval jsem to s právníkem. Potvrdil, že by šlo o konflikt zájmů, byť funkce v Brně je neplacená," řekl Uhde.

Patnáct nových poradců získá od září náměstkyně primátora Jana Bohuňovská (ODS). Lidé jako varhanice a bývalá rektorka JAMU Alena Veselá Štěpánková by jí měli pomoci řešit problémy v kultuře. "Osobnosti zastupují jednotlivé kulturní obory, jako je výtvarné umění, hudba, divadlo, památky, literatura a tak dále," uvedla Bohuňovská.

Mezi poradci bude také nakladatel Miroslav Balaštík, ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek, šéf Národního památkového ústavu v Brně Petr Kroupa či bývalý rektor Masarykovy univerzity Eduard Schmidt.

Sochy a fresky?

Jaké přesně bude mít nový poradní sbor pravomoci, zatím není úplně jasné. Za bývalého náměstka pro kulturu Daniela Rychnovského (KDU-ČSL) rozhodoval třeba o umístění sochy Edvarda Beneše před právnickou fakultu nebo použití fresky na Domu umění města Brna.

"Bylo to jakési kulturní svědomí města, protože členové nebyli loajální vůči politikům," podotkl Rychnovský.

Třeba památkář Kroupa si od účasti slibuje, že bude prosazovat především svůj obor. "Zatím nemám nějaké konkrétní návrhy, uvidím po prvním jednání," řekl.

Vyčkávací taktiku volí i Miloš Štědroň. "Jmenovací dopis jsem dostal zhruba před čtrnácti dny. Nyní čekám, až se to rozběhne. Podobné sbory jsou potřebné, jen pokud jim chce někdo naslouchat," poznamenal Štědroň.

Nový sbor vznikal přes rok

Takzvaný poradní sbor náměstkyně primátora města Brna dala Bohuňovská dohromady až téměř rok poté, co rozpustila jeho předchůdce.

Za to náměstkyni kritizovali experti i opozice. "Byly s tím spojené dva problémy. Tím prvním bylo, že náměstkyně se v resortu neorientuje a neví, na koho se obrátit," myslí si Martin Bernátek z iniciativy Brno kulturní.

Druhým problémem podle něho bylo, že politici zjevně neměli jasno v tom, proč by měli názory kulturních osobností poslouchat. "A to není dobré vysvědčení pro veřejnou správu," dodal Bernátek.

Bohuňovská se vždy bránila tím, že poradní sbor rozpustila jen proto, aby jej přeorganizovala a znovu ustanovila. Trvalo to však od loňského srpna až do letošního června. "Museli jsme nejdřív jednat o účasti s vytipovanými osobnostmi. Není možné je jmenovat jen tak," vysvětlovala prodlevu Bohuňovská.

Kdo teď bude poradnímu sboru šéfovat, se rozhodne zřejmě až na prvním zasedání v září. Uhde opustí také pozici předsedy v takzvané Koordinační skupině pro kulturu, kde zasedají i zástupci nezávislé scény. Obě komise by spolu měly v budoucnu spolupracovat.