Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sklepní uličku v Novém Šaldorfě mají zastínit domky. Vinaři se bouří

  11:45aktualizováno  11:45
Vinaři ze sklepní uličky na okraji Nového Šaldorfa u Znojma mají strach a vztek. Na zarostlém pozemku u jejich sklepů možná vyroste až 20 nových domů. Změnu územního plánu schválili zastupitelé v roce 2008 za podivných okolností. Většina pozemků navíc patří starostovi Daliboru Dočekalovi a jeho příbuzné.
Vinaři z Nového Šaldorfa na Znojemsku se bojí nové výstavby u tamní sklepní uličky (ilustrační foto).

Vinaři z Nového Šaldorfa na Znojemsku se bojí nové výstavby u tamní sklepní uličky (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

O chystané zástavbě se vinaři dozvěděli až na podzim 2011 a od té doby proti ní bojují. "Když se na to člověk podívá prakticky, zrovna tady by si domek nikdo nepostavil. V okolí je spousta jiných míst, která jsou na stavbu mnohem vhodnější," míní místní vinař Rostislav Koníček.

On i členové občanského sdružení, které se sousedy založil, jsou přesvědčeni, že starosta Dočekal prosazuje stavbu zrovna u sklepů kvůli prospěchu své rodiny.

Nové domy by měly vyrůst v oblasti ve tvaru trojúhelníku. Jednu jeho stranu tvoří cesta a vinné sklepy a druhou hlučná silnice. Nedaleko vede železniční trať na Vídeň. Oblast navíc podle odborníků není vhodná pro zvýšenou zátěž kvůli problematickému odtoku vody.

Zatím ještě orná půda jena mapách už rozkreslená na jednotlivé ulice. Čtrnáct parcel patří Anně Herzigové, starostově příbuzné. Pozemky v Novém Šaldorfě Herzigová zdědila. Sám Dočekal má parcely tři. Dostal je darem od rodičů.

Vinaři se brání u soudu, územní plán prověřila policie

Vinaři cítí hořkost už jen ze samotného způsobu, jakým se před lety změnil územní plán. Někteří z tehdejších zastupitelů dnes tvrdí, že na jednání debatovali jen o výstavbě jedné koňské farmy. V zápise se však v množném čísle mluví o stavbách vesnického charakteru s rozsáhlými zahradami.

Rozpor vyšetřovala i policie. Případ však odložila s tím, že se žádný trestný čin nestal.

Odpůrci nové výstavby napadli změny v územním plánu i u soudu. Chybí jim například definice toho, jak vypadá vesnické stavení nebo jak přesně velká je rozsáhlá zahrada. Soud však rozhodl, že formálně je vše v pořádku.

"Územní plán byl schválený tak, jak má podle zákona být. Jeho odpůrci si změny všimli bohužel až dodatečně a snaží se to teď napravit. Na samotném schválení tohoto územního plánu však nic nezákonného není," komentovala Hana Betlachová z odboru územního plánování a stavebního řádu krajského úřadu, která se děním v Novém Šaldorfě zabývá.

Starosta Dočekal na otázky MF DNES odmítl odpovědět. Poslal jen prohlášení, u kterého trval na zveřejnění pouze v plném znění.

O architektonické hodnotě sklepní uličky se vedou spory. Některé tradiční sklepy tam totiž v předchozích letech utrpěly zásadní škody. Dnes už v ulici platí regulační plán, který stanovuje, jak mají sklepy a lisovny vypadat a jak je povoleno je upravovat. Před přijetím plánu však některé z nich doznaly nevhodných úprav.

"Sklepy navrhovatelů nemají žádnou estetickou hodnotu. Jejich majitelé udělali z vinařské cesty penzionovou cestu. Pokud tam sami bydlí, je otázka, proč by tam nemohli bydlet jiní," uvedl před soudem manžel Anny Herzigové Milan Herzig.

Ráz sklepů tvoří podle odborníků charakter krajiny

Odborníci však uličce určitou hodnotu ještě přiznávají. "Některé objekty nepochybně svoji architektonickou hodnotu mají," řekla Hana Betlachová.

Agentura pro ochranu přírody a krajiny, kterou vinaři požádali o vyjádření, pak ocenila především prostor celkově.

"Lokalita sklepů a lisoven má poměrně zachovalou specifickou atmosféru a představuje ukázku tradičního využití dané krajiny a pohledové provázanosti s krajinou. V případě realizace stavby pozbude své postavení uvození obce a ocitne se uprostřed zástavby," napsal úřad.

Už dnes na místě vyrostly tři nové stavby. Jedna je označená jako lisovna, další dvě jsou takzvané objekty individuální rekreace. S charakterem ostatních sklepů však nemají mnoho společného.

Rostislav Koníček se jen zoufale chytá za hlavu. "Jeden z těch lidí tam měl mít původně zahradní domek o padesáti metrech. Dnes je to minimálně osmdesát. Teď ještě přistavuje garáž. Dělá si z úřadů srandu? To potom stavební úřad zrušme a pojďme tu postavit raketovou střelnici," lamentuje.

Podle stavebního úřadu ve Znojmě jsou však nové stavby v pořádku. Jedna byla povolená před schválením regulačního plánu, další dvě do něj ani nespadají, přestože stojí v jedné linii se sklepy.

Vinaři z Nového Šaldorfa se obávají o osud své sklepní uličky.

Vinaři z Nového Šaldorfa se obávají o osud své sklepní uličky.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Kvůli chybě při plnění zásobníků tankovali řidiči místo benzinu naftu

Benzina přejmenovala benzin Natural 95 na Efecta 95.

Natankovat místo benzínu naftu. Této chyby se nechce dopustit žádný řidič. Na čerpací stanici u brněnského nákupního...

Před 50 lety uvedl Provázek první hru. Nazvali ji chybně, vzpomíná Uhde

Miroslav Donutil se jako Salieri sešel na jevišti brněnského Divadla Husa na...

Právě před padesáti lety se prvním veřejným večerem uvedlo Divadlo Husa na provázku. A začaly se psát dějiny uměleckého...

Kraj chce dát budoucím sestrám až sto tisíc. Aby zůstaly v nemocnicích

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj má kritický nedostatek zdravotních sester a někde kvůli tomu dokonce ruší lůžka. Hejtmanství proto...

Najdete na iDNES.cz