Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sklepní uličku v Novém Šaldorfě mají zastínit domky. Vinaři se bouří

  11:45aktualizováno  11:45
Vinaři ze sklepní uličky na okraji Nového Šaldorfa u Znojma mají strach a vztek. Na zarostlém pozemku u jejich sklepů možná vyroste až 20 nových domů. Změnu územního plánu schválili zastupitelé v roce 2008 za podivných okolností. Většina pozemků navíc patří starostovi Daliboru Dočekalovi a jeho příbuzné.
Vinaři z Nového Šaldorfa na Znojemsku se bojí nové výstavby u tamní sklepní uličky (ilustrační foto).

Vinaři z Nového Šaldorfa na Znojemsku se bojí nové výstavby u tamní sklepní uličky (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

O chystané zástavbě se vinaři dozvěděli až na podzim 2011 a od té doby proti ní bojují. "Když se na to člověk podívá prakticky, zrovna tady by si domek nikdo nepostavil. V okolí je spousta jiných míst, která jsou na stavbu mnohem vhodnější," míní místní vinař Rostislav Koníček.

On i členové občanského sdružení, které se sousedy založil, jsou přesvědčeni, že starosta Dočekal prosazuje stavbu zrovna u sklepů kvůli prospěchu své rodiny.

Nové domy by měly vyrůst v oblasti ve tvaru trojúhelníku. Jednu jeho stranu tvoří cesta a vinné sklepy a druhou hlučná silnice. Nedaleko vede železniční trať na Vídeň. Oblast navíc podle odborníků není vhodná pro zvýšenou zátěž kvůli problematickému odtoku vody.

Zatím ještě orná půda jena mapách už rozkreslená na jednotlivé ulice. Čtrnáct parcel patří Anně Herzigové, starostově příbuzné. Pozemky v Novém Šaldorfě Herzigová zdědila. Sám Dočekal má parcely tři. Dostal je darem od rodičů.

Vinaři se brání u soudu, územní plán prověřila policie

Vinaři cítí hořkost už jen ze samotného způsobu, jakým se před lety změnil územní plán. Někteří z tehdejších zastupitelů dnes tvrdí, že na jednání debatovali jen o výstavbě jedné koňské farmy. V zápise se však v množném čísle mluví o stavbách vesnického charakteru s rozsáhlými zahradami.

Rozpor vyšetřovala i policie. Případ však odložila s tím, že se žádný trestný čin nestal.

Odpůrci nové výstavby napadli změny v územním plánu i u soudu. Chybí jim například definice toho, jak vypadá vesnické stavení nebo jak přesně velká je rozsáhlá zahrada. Soud však rozhodl, že formálně je vše v pořádku.

"Územní plán byl schválený tak, jak má podle zákona být. Jeho odpůrci si změny všimli bohužel až dodatečně a snaží se to teď napravit. Na samotném schválení tohoto územního plánu však nic nezákonného není," komentovala Hana Betlachová z odboru územního plánování a stavebního řádu krajského úřadu, která se děním v Novém Šaldorfě zabývá.

Starosta Dočekal na otázky MF DNES odmítl odpovědět. Poslal jen prohlášení, u kterého trval na zveřejnění pouze v plném znění.

O architektonické hodnotě sklepní uličky se vedou spory. Některé tradiční sklepy tam totiž v předchozích letech utrpěly zásadní škody. Dnes už v ulici platí regulační plán, který stanovuje, jak mají sklepy a lisovny vypadat a jak je povoleno je upravovat. Před přijetím plánu však některé z nich doznaly nevhodných úprav.

"Sklepy navrhovatelů nemají žádnou estetickou hodnotu. Jejich majitelé udělali z vinařské cesty penzionovou cestu. Pokud tam sami bydlí, je otázka, proč by tam nemohli bydlet jiní," uvedl před soudem manžel Anny Herzigové Milan Herzig.

Ráz sklepů tvoří podle odborníků charakter krajiny

Odborníci však uličce určitou hodnotu ještě přiznávají. "Některé objekty nepochybně svoji architektonickou hodnotu mají," řekla Hana Betlachová.

Agentura pro ochranu přírody a krajiny, kterou vinaři požádali o vyjádření, pak ocenila především prostor celkově.

"Lokalita sklepů a lisoven má poměrně zachovalou specifickou atmosféru a představuje ukázku tradičního využití dané krajiny a pohledové provázanosti s krajinou. V případě realizace stavby pozbude své postavení uvození obce a ocitne se uprostřed zástavby," napsal úřad.

Už dnes na místě vyrostly tři nové stavby. Jedna je označená jako lisovna, další dvě jsou takzvané objekty individuální rekreace. S charakterem ostatních sklepů však nemají mnoho společného.

Rostislav Koníček se jen zoufale chytá za hlavu. "Jeden z těch lidí tam měl mít původně zahradní domek o padesáti metrech. Dnes je to minimálně osmdesát. Teď ještě přistavuje garáž. Dělá si z úřadů srandu? To potom stavební úřad zrušme a pojďme tu postavit raketovou střelnici," lamentuje.

Podle stavebního úřadu ve Znojmě jsou však nové stavby v pořádku. Jedna byla povolená před schválením regulačního plánu, další dvě do něj ani nespadají, přestože stojí v jedné linii se sklepy.

Vinaři z Nového Šaldorfa se obávají o osud své sklepní uličky.

Vinaři z Nového Šaldorfa se obávají o osud své sklepní uličky.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Na D1 před Brnem havaroval mikrobus, zranilo se šest lidí

Nehoda mikrobusu a nákladního auta na 173. kilometru dálnice D1 ve směru na...

Dálnice D1 ve směru na Brno byla ve středu odpoledne přes dvě hodiny uzavřená po srážce kamionu a mikrobusu na 173....

VIDEO: K ženě se nastěhovalo 160 netopýrů. Ven, hoši, vyháněli je oknem

Do ložnice se naštěhovalo přes 160 netopýrů

Hororový zážitek má za sebou sedmaosmdesátiletá žena z brněnské městské části Královo Pole. Do ložnice se jí...

Najdete na iDNES.cz